Wyhodowano odmianę tulipana, której nadano nazwę "Agata Kornhauser-Duda". Para Prezydencka: Jest przepiękny, jest niezwykły

W pałacu prezydenckim na pewno powstanie grządka z tulipanami "Agata Kornhauser-Duda" – powiedział PAP prezydent RP Andrzej Duda. W niedzielę w Chrzypsku Wielkim (woj. wielkopolskie) para prezydencka nazwała nową odmianę tulipana imieniem Pierwszej Damy.
Od lewej: Agata Konrnhauser-Duda, Andrzej Duda Wyhodowano odmianę tulipana, której nadano nazwę
Od lewej: Agata Konrnhauser-Duda, Andrzej Duda / PAP/Marek Zakrzewski

 

- Kwiat jest przepiękny, jest niezwykły – powiedziała PAP Agata Kornhauser-Duda. - To jest odmiana tulipana papuziego strzępiastego; ma niezwykły kolor, bo jest to mieszanka fuksji z czerwienią – podkreśliła.

W trakcie niedzielnej uroczystości Para Prezydencka – zgodnie z tradycją – nadając imię nowej odmianie tulipana, podlała go szampanem. Podczas swojego przemówienia Agata Kornhauser-Duda powiedziała, że to właśnie tulipany otrzymała od Andrzeja Dudy, kiedy się jej oświadczał.

Pierwsza Dama zapytana przez PAP, czy kwiaty nazwane w niedzielę jej imieniem przypominają te, które dostała wówczas od męża powiedziała, że "to są trochę inne kwiaty od tych, które dostałam od Andrzeja".

- Od męża dostaję tulipany, które nie są strzępiaste, i które aż tak nie rozkwitają – dodała.

PAP zapytała Pierwszą Parę, jakie kwiaty - od teraz – będzie dostawała małżonka prezydenta. - Też już zapytałam o to męża - powiedziała Agata Kornhauser-Duda. Prezydent odpowiedział zagadkowo: zobaczymy.

- Mam nadzieję, że będziemy mogli wyhodować u nas w domu tego tulipana. W pałacu prezydenckim na pewno zrobimy grządkę z tymi tulipanami. Na pewno będzie przy nas – stwierdził prezydent Andrzej Duda.

Uroczystość nadania nowej odmianie tulipana imienia Agaty Kornhauser-Dudy odbyła się w niedzielę podczas 12. Międzynarodowych Targów Tulipanów w Chrzypsku Wielkim. Wydarzenie – zorganizowane po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią – przyciągnęło w niedzielę do miejscowości tłumy odwiedzających. Po oficjalnej ceremonii związanej z nadaniem imienia nowej odmianie tulipana, Para Prezydencka przez kilkadziesiąt minut rozmawiała z mieszkańcami i chętnie pozowała do wspólnych fotografii.

 

Rafał Pogrzebny, Anna Jowsa

rpo/ ajw/ jann/


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Niemieckie media: Polska internacjonalizuje sprawę reparacji Wiadomości
Niemieckie media: Polska "internacjonalizuje" sprawę reparacji

Warszawa domaga się od Berlina 1,3 bln euro za zbrodnie popełnione przez Niemców w Polsce podczas II wojny światowej. Arkadiusz Mularczyk podczas swej pierwszej wizyty w Berlinie punktował kolejne zarzuty wobec rządu federalnego – analizuje pierwszy dzień pobytu wiceszefa polskiego MSZ w stolicy RFN publicysta dziennika „Welt” Philipp Fritz.

Departament Stanu USA wydał zgodę na sprzedaż Polsce 116 czołgów M1A1 Abrams Wiadomości
Departament Stanu USA wydał zgodę na sprzedaż Polsce 116 czołgów M1A1 Abrams

Departament Stanu USA zezwolił na sprzedaż Polsce 116 czołgów M1A1 Abrams oraz powiązanego sprzętu po szacowanym koszcie 3,75 mld dolarów - poinformowała we wtorek należąca do Pentagonu Defense Security Cooperation Agency (DSCA). To wozy w starszej wersji, które mają wypełnić lukę po czołgach ofiarowanych Ukrainie.

Premier powinien podać się do dymisji? Znamienne słowa polityka Solidarnej Polski Wiadomości
Premier powinien podać się do dymisji? Znamienne słowa polityka Solidarnej Polski

Pieniędzy nie ma, to są fakty. Jeżeli ktoś chce podjąć decyzje o złożeniu wniosku, my nie blokujemy tego jako Solidarna Polska – mówił o braku środków z KPO poseł Solidarnej Polski Michał Wójcik. Został także zapytany o to, czy w związku ze sporem Brukseli z Warszawą i braku pieniędzy z KPO, premier Mateusz Morawiecki powinien podać się do dymisji.

Eksces orzeczniczy. NSA uderzył w Trybunał Konstytucyjny. Jest odpowiedź prezes Julii Przyłębskiej Wiadomości
"Eksces orzeczniczy". NSA uderzył w Trybunał Konstytucyjny. Jest odpowiedź prezes Julii Przyłębskiej

Naczelny Sąd Administracyjny nie ma kompetencji do jakiegokolwiek kontrolowania działalności orzeczniczej Trybunału Konstytucyjnego. Wszyscy sędziowie TK wybrani przez Sejm, od których prezydent przyjął ślubowanie, jak i wszyscy sędziowie powołani przez prezydenta, są sędziami w rozumieniu konstytucji - oświadczyła we wtorek prezes TK Julia Przyłębska.

Jego filmy znała cała Polska. Nie żyje reżyser takich hitów jak „Kogel-mogel” czy „Och, Karol” Wiadomości
Jego filmy znała cała Polska. Nie żyje reżyser takich hitów jak „Kogel-mogel” czy „Och, Karol”

W wieku 86 lat zmarł znany polski reżyser Roman Załuski. Reżyserował takie hity jak m.in. "Wyjście awaryjne" (1982), "Och, Karol" (1985) czy "Kogel-mogel" (1988).

Spore zaskoczenie w USA. Były doradca Trumpa „zdecydowanie rozważa” start w wyborach Wiadomości
Spore zaskoczenie w USA. Były doradca Trumpa „zdecydowanie rozważa” start w wyborach

John Bolton, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego za prezydentury Donalda Trumpa, powiedział, że "zdecydowanie rozważa" start w wyborach prezydenckich w USA w 2024 roku, w dużej mierze by rzucić wyzwanie Trumpowi - podała telewizja CNBC.

Rozmowy z Niemcami ws. rozmieszczenia wyrzutni Patriot. Błaszczak mówi o „rozczarowaniu” Wiadomości
Rozmowy z Niemcami ws. rozmieszczenia wyrzutni Patriot. Błaszczak mówi o „rozczarowaniu”

Po rozmowie z niemieckim ministerstwem obrony, z rozczarowaniem przyjąłem decyzję o odrzuceniu wsparcia dla Ukrainy. Przystępujemy więc do roboczych ustaleń ws. umieszczenia wyrzutni Patriot w Polsce i wpięcia ich w nasz system dowodzenia – przekazał we wtorek wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

Zaufanie do Niemiec? Nie, dziękuję. Politico: Niemcy łamią swoje kluczowe zobowiązanie po rosyjskim ataku na Ukrainę. Wiadomości
"Zaufanie do Niemiec? Nie, dziękuję". Politico: Niemcy łamią swoje kluczowe zobowiązanie po rosyjskim ataku na Ukrainę.

- Niemcy wycofują się z obietnic dotyczących wydatków na obronność złożonych po inwazji na Ukrainę - piszą Hans von der Burchard i Gabriel Rinaldi na łamach Politico - Zaufanie do Niemiec? Nie, dziękuję - komentuje europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski.

Węgry zablokowały pakiet dla Ukrainy? Orban odpiera zarzuty Wiadomości
Węgry zablokowały pakiet dla Ukrainy? Orban odpiera zarzuty

Nie było żadnego weta, ani szantażu. Chcemy jednak przekonać państwa członkowskie UE, że wspólne zadłużenie UE nie jest rozwiązaniem – stwierdził w mediach społecznościowych premier Węgier Viktor Orban.

Macron zareagował na krytykę ze strony Polski, USA i Ukrainy Wiadomości
Macron zareagował na krytykę ze strony Polski, USA i Ukrainy

Prezydent Francji Emmanuel Macron odrzucił we wtorek „kontrowersje tam, gdzie ich nie ma” po swoich słowach o konieczności udzielenia gwarancji bezpieczeństwa Rosji, na które krytycznie zareagowały Polska, USA i Ukraina.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe