Polityk Lewicy: Trzeba było Morawieckiemu powiedzieć, „nie siadamy z wami do żadnych rozmów”

W poniedziałek, 2 maja, poseł Lewicy gościł w programie „Rozmowa Piaseckiego” na antenie TVN24. Został zapytany o pewne głosowanie sprzed roku, kiedy Lewica wbrew przypuszczeniom poparła głosami PiS.
Krzysztof Gawkowski Polityk Lewicy: Trzeba było Morawieckiemu powiedzieć, „nie siadamy z wami do żadnych rozmów”
Krzysztof Gawkowski / Flickr/ Klub Lewicy/ domena publiczna

W roku 2021 Sejm debatował nad ustawą ratyfikującą decyzję o zwiększeniu środków finansowych Unii Europejskiej. Celem poszerzenia zasobów UE było m.in. funkcjonowanie Funduszu Odbudowy, z którego Polska wciąż nie otrzymała ani grosza. Komisja Europejska tłumaczy, że wypłata Polsce należnych jej pieniędzy nastąpi dopiero po spełnieniu unijnych żądań dotyczących likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Ponadto „Der Spiegel” podaje, że Unia Europejska wstrzymała Polsce wypłaty z przeznaczonych dla niej środków, na czym nasz kraj stracił już ok. 130 mln euro (ok. 605 mln PLN).

– Środki dla Polski będą obcinane, dopóki Polska będzie łamała prawu UE 

– tłumaczył powyższą decyzję rzecznik KE Eric Mamer.

„Nie siadamy z wami do żadnych rozmów”

Lewica wówczas głosowała ramię w ramię z PiS-em, za co spotkała się z krytyką ze strony lewicowo-liberalnej opozycji, zwłaszcza PO. Politycy Platformy zarzucali nawet lewicowym posłom wyłamanie się z opozycji i współpracę z obozem rządzącym Jarosława Kaczyńskiego.

– Umiejętność przyznania się do błędu polega na tym, że ja też się cofam. Nie powinniśmy siadać z Mateuszem Morawieckim do żadnego stołu. Trzeba było głosować za Funduszem Odbudowy, trzeba było poprzeć pieniądze z Unii Europejskiej. Trzeba było powiedzieć: „Tak, Lewica w Polsce jest rozsądna i odpowiedzialna, ale nie siadamy z wami do żadnych rozmów, dlatego że te rozmowy nie wiadomo kiedy będą sfinalizowane, kiedy będą pieniądze

– mówił poseł Gawkowski.

CZYTAJ TEŻ: Zaostrzenie walk w Donbasie. Sztab Ukrainy przewiduje najbliższe kroki Rosjan

CZYTAJ TEŻ: Rosyjska TV straszy „zatopieniem” lub „zmianą w radioaktywną pustynię” Wielkiej Brytanii [WIDEO]

Stwierdził, że Lewica „potrafi posypać głowy popiołem”. Przyznał, że przy głosowaniu w sprawie Funduszu Odbudowy „nie wszystko wyszło tak, jak chcieliśmy” (jak chcieli politycy Lewicy – przyp. red.).

Deklarował przy tym, że „Fundusz Odbudowy będzie w Polsce prędzej czy później”.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wyciekł wewnętrzny sondaż PiS. Zaskakujący wynik z ostatniej chwili
Wyciekł wewnętrzny sondaż PiS. Zaskakujący wynik

Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego może liczyć na ponad 40 proc. poparcie – wynika z wewnętrznego sondaż przeprowadzonego przez PiS, do którego dotarła Interia.

Morawiecki: W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć kwestię reformy UE z ostatniej chwili
Morawiecki: W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć kwestię reformy UE

„W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć m.in. kwestię reformy UE. To jednomyślność vs większość kwalifikowana; Polska jednoznacznie uważa, że jednomyślność jest zaworem bezpieczeństwa, który chroni przed dominacją większych państw” – poinformował premier Mateusz Morawiecki w środę.

Komisarz UE ds. sprawiedliwości: „Komisja ds. badania rosyjskich wpływów budzi poważne obawy” z ostatniej chwili
Komisarz UE ds. sprawiedliwości: „Komisja ds. badania rosyjskich wpływów budzi poważne obawy”

– Powołanie komisji do zbadania rosyjskiej ingerencji w bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007–2022 budzi poważne obawy co do zgodności z prawem unijnym – oświadczył w czwartek podczas debaty w Parlamencie Europejskim komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders.

Wałęsa podałby rękę Kaczyńskiemu? „Jeśli padnie na kolana i przeprosi” z ostatniej chwili
Wałęsa podałby rękę Kaczyńskiemu? „Jeśli padnie na kolana i przeprosi”

Były prezydent Lech Wałęsa w wywiadzie dla Onetu zdradził, w jakich okolicznościach mógłby pogodzić się z Jarosławem Kaczyńskim i podać mu rękę.

Wielka Brytania: Polak pobity kijem golfowym przez grupę nastolatków. „Ohydny atak na tle rasowym” z ostatniej chwili
Wielka Brytania: Polak pobity kijem golfowym przez grupę nastolatków. „Ohydny atak na tle rasowym”

W Telford, w środkowo-zachodniej Anglii, grupa nastolatków zaatakowała kijem golfowym obywatela Polski, wskutek czego trafił on do szpitala, a będącego świadkiem ataku jego 10-letniego syna zwyzywała – poinformowała w środę policja regionu West Mercia.

Rosja zamyka dwie fińskie placówki konsularne. „To odwet za NATO” z ostatniej chwili
Rosja zamyka dwie fińskie placówki konsularne. „To odwet za NATO”

Rosja ogłosiła, że od lipca funkcjonowanie fińskich placówek konsularnych w Murmańsku i Pietrozawodsku nie zostanie wznowione oraz że zamyka swój konsulat generalny w Lappeenrancie przy granicy z Finlandią. W Moskwie do MSZ na rozmowę wezwano fińskiego ambasadora Anttiego Helanterę. To kolejny odwet za wejście Finlandii do NATO – komentuje fińska prasa.

Debata w PE o komisji ds. rosyjskich wpływów. Beata Szydło nie przebierała w słowach: „Wstyd, Sikorski!” z ostatniej chwili
Debata w PE o komisji ds. rosyjskich wpływów. Beata Szydło nie przebierała w słowach: „Wstyd, Sikorski!”

– Wstyd, Sikorski, że byłeś kiedyś ministrem spraw zagranicznych! Wstyd, że na tej sali są teraz byli polscy premierzy, którzy kiedyś reprezentowali partie, które zaciągały w Moskwie pożyczki – mówiła podczas debaty w Parlamencie Europejskim była premier Beata Szydło.

Głośny transfer na horyzoncie. Agent Lewandowskiego został przyłapany z ostatniej chwili
Głośny transfer na horyzoncie. Agent Lewandowskiego został przyłapany

Menadżer Roberta Lewandowskiego pojawił się w Barcelonie. Pini Zahavi został przyłapany w towarzystwie prezesa Barcelony Joana Laporty. Z informacji mediów wynika, że chodzi o głośny transfer.

Macron chce ROZBROJENIA wschodniej flanki NATO z ostatniej chwili
Macron chce ROZBROJENIA wschodniej flanki NATO

Emmaneul Macron opowiedział się za częściowym rozbrojeniem wschodniej flanki NATO po wojnie w Ukrainie.

Komisja ds. badania wpływów rosyjskich. Parlament Europejski podjął pilną decyzję z ostatniej chwili
Komisja ds. badania wpływów rosyjskich. Parlament Europejski podjął pilną decyzję

Jeszcze w środę wieczorem Parlament Europejski zajmie się podpisaną przez prezydenta ustawą o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich.

Emerytury
Stażowe