„Fala przemocy, upadek struktur państwa, wojna domowa”. Bliski Kremlowi intelektualista kreśli czarne scenariusze dla Rosji

Iwan Timofiejew, dyrektor programowy Rosyjskiej Rady ds. Polityki Zagranicznej oraz ekspert Klubu Wałdajskiego, napisał artykuł, w którym kreśli czarne scenariusze, jakie w jego opinii mogą zrealizować się w Rosji. Obszerne omówienie tekstu Timofiejewa zamieścił Marek Budzisz na portalu wPolityce.pl.
Plac Czerwony, Moskwa „Fala przemocy, upadek struktur państwa, wojna domowa”. Bliski Kremlowi intelektualista kreśli czarne scenariusze dla Rosji
Plac Czerwony, Moskwa / Pixabay.com

Timofiejew nie ma dla Federacji Rosyjskiej optymistycznych scenariuszy i przewiduje, że rosyjska agresja na Ukrainę okaże się końcem pewnej epoki w dziejach Rosji. Intelektualista stawia tezę, że wyzwania i zagrożenia, jakie staną przed Rosją w związku z rozpoczęciem przez ten kraj otwartego konfliktu na Ukrainie, okażą się wręcz bezprecedensowe w całej rosyjskiej historii.

– Kumulacja wstrząsów i skumulowany ich efekt mogą mieć wpływ zarówno na społeczeństwo, jak i na samą rosyjską państwowość. Nie będzie powrotu do przeszłości, natomiast w przyszłości pojawiają się scenariusze, które do niedawna wydawały się skrajnie nieprawdopodobne

– stwierdza komentator.

W jego opinii Rosja, odcinając się od zachodnich wartości i sposobów rozwiązywania spraw na poziomie politycznym, a wszczynając konflikt, znalazła się w potrzasku, który może zakończyć się wręcz utratą państwowości przez ten kraj.

– Mówimy o ryzyku szybko nadchodzącej i wybuchowej nierównowagi elit, systemu formalnych i nieformalnych reguł gry, co oznaczać może pojawienie się następnie fali przemocy, upadek struktur państwa i ogromne straty

– wskazuje Timofiejew.

Autor artykułu nie wyklucza, że w Rosji w wyniku przedłużającego się konfliktu może dojść do wojny domowej, buntów i siłowych prób obalenia obecnej władzy. 

– Może się okazać, że stawka na zmierzch i nieuniknioną śmierć Zachodu jest iluzoryczna, a słabym ogniwem okaże się Rosja

– stwierdza, przypominając zarazem, że Związek Radziecki upadł, kiedy jego położenie międzynarodowe było znacznie korzystniejsze od tego, w jakim znalazła się dzisiejsza Rosja.

 

cwp/wPolityce.pl


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Ważny apel żony Kamila Stocha. Napisała, jak można pomóc Wiadomości
Ważny apel żony Kamila Stocha. Napisała, jak można pomóc

Żona Kamila Stocha - Ewa Bilan-Stoch dodała wpis na Twitterze. W mediach społecznościowych zaapelowała do fanów, którzy mają taką możliwość, o oddawanie krwi.

Szydło: Nie ma zgody na uzależnienie od Chin i zubożenie UE Wiadomości
Szydło: Nie ma zgody na uzależnienie od Chin i zubożenie UE

To, co w tym momencie proponują unijni urzędnicy, doprowadzi do tego, że Europa zostanie uzależniona tym razem od Chin, a europejskie społeczeństwo zubożeje - powiedziała na łamach "Gazety Polskiej Codziennie" była premier, europoseł PiS Beata Szydło.

Wiadomości
Czym jest przeszczep włosów i kiedy jest stosowany?

Podstawowym wskazaniem do wykonania przeszczepu włosów jest ich utrata z przyczyn naturalnych, dolegliwości związanych z chorobą albo urazem. Brak naturalnych włosów stanowi duży problem dla osób płci obojga, zwłaszcza w młodszym wieku. Obecnie coraz częściej zdarzają się choroby wywołujące wypadanie włosów, dużo więcej jest też przypadków nadmiernego wypadania włosów spowodowanego stresem, zaburzeniami gospodarki hormonalnej czy stosowaniem niewłaściwych preparatów do pielęgnacji.

„Uwielbiam to”. Keanu Reeves zachwycony polską produkcją Wiadomości
„Uwielbiam to”. Keanu Reeves zachwycony polską produkcją

– Uwielbiam głębię, wyrafinowanie, ambicję tej historii i jej warstwę wizualną. To produkt na naprawdę wysokim poziomie – tak skomentował grę komputerową Cyberpunk 2077 wyprodukowaną przez polskie studio aktor Keanu Reeves.

Dramat Dawida Kubackiego. Akcja internautów na profilu Marty Kubackiej Wiadomości
Dramat Dawida Kubackiego. Akcja internautów na profilu Marty Kubackiej

W niedzielę media obiegły przykre wiadomości. Dawid Kubacki z powodu poważnych problemów osobistych niespodziewanie zrezygnował z konkursu w norweskim Vikersund i powrócił do Polski. Szybko okazało się, co było tego powodem.

Ważny ukraiński polityk nie wytrzymał i zrugał publicznie Siemoniaka Wiadomości
Ważny ukraiński polityk nie wytrzymał i zrugał publicznie Siemoniaka

Ważny ukraiński polityk w ostrych słowach zareagował na komentarz byłego szefa MON za czasów rządu PO-PSL, a obecnie wiceprzewodniczącego Platformy Tomasza Siemoniaka.

„Wracaj do Brukseli. Merkel czeka”. Tusk przywitany w Wodzisławiu Śląskim Wiadomości
„Wracaj do Brukseli. Merkel czeka”. Tusk przywitany w Wodzisławiu Śląskim

Donald Tusk podobnie jak wielu innych polityków rozpoczął objazdy po Polsce w ramach kampanii przedwyborczej. Tym razem odwiedził Wodzisław Śląski, by podczas spotkania z mieszkańcami wygłosić m.in. postulaty swojej partii.

Szokujące słowa Bilewicza. „Polska jest winna Niemcom przeprosiny” Wiadomości
Szokujące słowa Bilewicza. „Polska jest winna Niemcom przeprosiny”

„Nie zgadzam się. Polska jest coś winna Niemcom. Jest winna Niemcom przeprosiny” – zareagował na wpis partii Razem dr Michał Bilewicz, pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego, psycholog społeczny z Wydziału Psychologii UW i kierownik Centrum Badań nad Uprzedzeniami.

Obajtek wygrał w sądzie z „Wyborczą”. Czeka na sprostowanie Wiadomości
Obajtek wygrał w sądzie z „Wyborczą”. Czeka na sprostowanie

Daniel Obajtek opublikował w mediach społecznościowych post, w którym oznajmił, że wygrał proces sądowy z redaktorem naczelnym portalu wyborcza.pl. Po prawie dwóch latach oczekiwania zapadł korzystny dla prezesa PKN Orlen wyrok I instancji.

Nie żyje były poseł i działacz opozycji w czasach PRL-u Wiadomości
Nie żyje były poseł i działacz opozycji w czasach PRL-u

W środę w wieku 65 lat zmarł Andrzej Zarębski – był m.in. działaczem opozycji demokratycznej czasów PRL, współzałożycielem Niezależnego Zrzeszenia Studentów, rzecznikiem rządu Jana Krzysztofa Bieleckiego oraz posłem na Sejm RP.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe