Podczas debaty w PE w dniu polskiego święta narodowego komisarz KE zestawił sankcje na Rosję z "wymuszaniem praworządności" [na Polsce]

Już sam pomysł organizowania w Parlamencie Europejskim kolejnej debaty przeciwko Polsce w dniu jej narodowego święta, rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, jest policzkiem dla Warszawy, jednak słowa komisarza sprawiedliwości Komisji Europejskiej Didiera Reyndersa, są czymś wyjątkowo kuriozalnym.
Didier Reynders Podczas debaty w PE w dniu polskiego święta narodowego komisarz KE zestawił sankcje na Rosję z
Didier Reynders / Wikipedia CC BY-SA 3,0 Claude Truong-Ngoc

- Ponieważ każemy Rosji respektować prawo międzynarodowe, musimy również wykonać pracę domową w Unii Europejskiej. Nie może być u nas jakiegokolwiek łamania praworządności. Musimy być bardzo uważni w zakresie tego jak funkcjonuje porządek demokratyczny w Unii Europejskiej, jeśli chcemy napominać choćby Rosję. 

Jeśli będziemy mieli nasze własne problemy, trudno nam będzie działać efektywnie.

- mówił Didier Reynders na forum PE.

Państwami, na których UE usiłuje wymuszać przestrzeganie "praworządności" są Polska i Węgry.

W czasie kiedy UE usiłuje "głodzić" Polskę, na Ukrainie każdego dnia rośnie liczba ofiar, w tym ofiar pośród ludności cywilnej. Ukraińcy ujawniają przykłady rosyjskich zbrodni wojennych.

 

Polska usiłuje zreformować wymiar sprawiedliwości

Polska usiłuje zreformować postkomunistyczny system sprawiedliwości sięgający korzeniami uniwersyteckimi i środowiskowymi czasów stalinowskich, oraz poddać go dyscyplinarnej kontroli wobec bezkarności sędziów przestępców. Próba reformy napotyka ogromny opór środowiska sędziowskiego, które samo nazywa się "nadzwyczajną kastą", oraz sprowokowanych przez "nadzwyczajną kastę" instytucji europejskich.

Sprawa ustroją sądownictwa pozostaje poza kompetencjami instytucji europejskich i jest wyłączną kompetencją państw narodowych.

Reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości nawiązuje do ustrojów sądownictwa państw zachodniej Europy, jednak instytucje UE stosują tu podwójne standardy.

 

Rosyjska inwazja na Ukrainę

Trwa brutalna rosyjska inwazja na Ukrainę. Polska wspomaga Ukrainę zarówno w zakresie sprzętu wojskowego, jak i przyjmując już ponad trzy miliony ukraińskich uchodźców, co jest wydarzeniem nie mającym precedensu w historii, ale stanowiącym również ogromne obciążenie dla państwa polskiego i Polaków.

Jak dotąd Polska nie otrzymała ze strony UE wsparcia finansowego. Za to instytucje UE uznały obecny kryzys za doskonałą okazję, do, jak to barwnie określiła niemiecka wiceprzewodnicząca PE Katarina Barley do "głodzenia Polski" i pogłębienia na nią ataków.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Premier: Do Wielkanocy do Polski trafi około 300 mln euro Wiadomości
Premier: Do Wielkanocy do Polski trafi około 300 mln euro

Polska będzie największą beneficjentką Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju; do Świąt Wielkanocnych do Polski trafi do 300 mln euro rekompensaty za broń przekazaną Ukrainie; w kolejnych miesiącach dostaniemy dodatkowe 500-600 mln euro - poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Hołownia o wspólnej liście: Możecie mnie straszyć piekłem-srekłem i darciem pasów... [WIDEO] Wiadomości
Hołownia o "wspólnej liście": "Możecie mnie straszyć piekłem-srekłem i darciem pasów..." [WIDEO]

– Przeraża mnie, co się dzieje na opozycji. Histeria wokół jednej listy wykrwawia nas – mówi w nagraniu opublikowanym w piątek lider Polski 2050 Szymon Hołownia.

Król Karol III przekłada wizytę we Francji. Ma ważny powód Wiadomości
Król Karol III przekłada wizytę we Francji. Ma ważny powód

Wizyta brytyjskiego króla Karola III we Francji, która miała rozpocząć się w niedzielę, została przełożona z powodu protestów przeciwko reformie emerytalnej w całym kraju – poinformował w piątek Pałac Elizejski.

PiS pewnie na czele stawki, Konfederacja w górę, fatalny wynik Hołowni. Zobacz najnowszy sondaż Wiadomości
PiS pewnie na czele stawki, Konfederacja w górę, fatalny wynik Hołowni. Zobacz najnowszy sondaż

Na PiS chce zagłosować 34 proc. badanych; Koalicja Obywatelska może liczyć na poparcie 27 proc. ankietowanych; trzecią siłą w Sejmie byłaby Konfederacja z poparciem 11 proc. – wynika z sondażu Ipsos przeprowadzonego na zlecenie TOK FM i OKO.press.

Napięcia kulturowe. Renesans duchowości Wiadomości
Napięcia kulturowe. Renesans duchowości

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zaprasza na cykl publicznych dyskusji z udziałem artystów, autorów, kuratorów i myślicieli z Europy, których celem jest otwarcie nowych perspektyw w myśleniu o kwestiach dzielących współczesne społeczeństwa, takich jak religia, migracja, prawa kobiet, tożsamość płciowa i kulturowa, Unia Europejska i kultura ponowoczesna. Nie zabraknie też czasu na pytania i wypowiedzi słuchaczy.

Kłótnia w UE. Grupa państw na czele z Niemcami przeciwna energii jądrowej Wiadomości
Kłótnia w UE. Grupa państw na czele z Niemcami przeciwna energii jądrowej

Francja, a także Polska, Węgry oraz Czechy chcą uznania paliw opartych na energii jądrowej w celach Unii Europejskiej w zakresie energii odnawialnej. Najbliższe negocjacje odbędą się 29 marca.

Lego pochwaliło się figurką Szymborskiej. Internauta przypomniał stalinowski wiersz noblistki. Zobacz reakcję Lego [FOTO] Wiadomości
Lego pochwaliło się figurką Szymborskiej. Internauta przypomniał stalinowski wiersz noblistki. Zobacz reakcję Lego [FOTO]

„Na górze róże, na dole klocki LEGO. Świętujemy #MiędzynarodowyDzieńPoezji! A w 2023 roku świętujemy ten dzień (jak i cały rok) razem z Wisławą Szymborską” – czytamy na oficjalnym profilu Lego.

Joe Biden skreślił Turcję i Węgry z listy zaproszonych na wielki szczyt w przyszłym tygodniu Wiadomości
Joe Biden skreślił Turcję i Węgry z listy zaproszonych na wielki szczyt w przyszłym tygodniu

Jak donosi amerykański magazyn „Foreign Policy”, decyzją Joe Bidena Węgry i Turcja nie zostały zaproszone na wielki Szczyt na rzecz Demokracji, który odbędzie się w przyszłym tygodniu.

Niemcy: Atak na lotnisku Kolonia/Bonn. „Celowo wjechał w ludzi” Wiadomości
Niemcy: Atak na lotnisku Kolonia/Bonn. „Celowo wjechał w ludzi”

Mężczyzna celowo wjechał w ludzi na parkingu lotniska Kolonia/Bonn – informuje agencja dpa.

„Netanjahu do więzienia!” Premier Izraela powitany gwizdami w Londynie Wiadomości
„Netanjahu do więzienia!” Premier Izraela powitany gwizdami w Londynie

Premier Izraela Benjamin Netanjahu, który w piątek przebywa z wizytą w Londynie, został tam powitany nieprzychylnymi okrzykami i gwizdami przez setki demonstrantów protestujących przeciwko reformie sądownictwa proponowanej przez izraelski rząd.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe