Odrażające. Profesor UW na łamach „Foreign Policy” o tym, że trudna sytuacja Polski to dobra okazja, żeby ją przycisnąć

Trwa brutalna rosyjska inwazja na Ukrainę. Jej konsekwencje ponosi również Polska, która przyjęła już ponad trzy miliony uchodźców, co z jednej strony jest wyrazem wielkiego serca Polaków, ale z drugiej jest też wielkim obciążeniem dla ich budżetów i budżetu państwa polskiego.
prof. Anna Wojciuk Odrażające. Profesor UW na łamach „Foreign Policy” o tym, że trudna sytuacja Polski to dobra okazja, żeby ją przycisnąć
prof. Anna Wojciuk / Screen YouTube Forum for Global Studies

Tę sytuację zdają się wykorzystywać instytucje Unii Europejskiej, które odmawiają pomocy finansowej związanej z kryzysem uchodźczym, jak również wypłaty środków z Krajowego Planu Odbudowy. Polska przeszkadza elitom brukselskim w planie federalizacji, który Bruksela ujawnia w ramach tzw. Konferencji dla Przyszłości Europy. Metody, jakimi mamy być dyscyplinowani, niemiecka wiceprzewodnicząca PE Katarina Barley nazwała „głodzeniem Polski”.

Tymczasem podbudowę ideologiczną do tego aktu agresji wobec Polski daje na łamach „Foreign Policy” profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego, „politolożka”, aktywistka KOD dr hab. Anna Wojciuk w artykule pt. „Bitwa o demokrację może być wygrana w Warszawie”:

Pozycja Polski na Zachodzie dramatycznie [„dramatycznie”? – przy. red.] wzrosła od czasu inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego. Kraj należący do NATO, znajdujący się obecnie na froncie wojny, odegrał kluczową rolę w przeciwdziałaniu rosyjskiej agresji i przyjął lwią część ukraińskich uchodźców. Jednak w kraju nadal obserwuje się erozję demokracji.

Choć może się wydawać, że nowa centralna pozycja Polski w reakcji Zachodu na wojnę dała jej nowe możliwości wywierania nacisku na Stany Zjednoczone i Unię Europejską – które czasami próbowały ograniczyć demokratyczny regres Warszawy – to jednak jest zupełnie inaczej. Polska partia rządząca jest coraz bardziej izolowana na arenie międzynarodowej, wewnętrznie podzielona i rozpaczliwie potrzebuje unijnych funduszy na odbudowę po pandemii COVID-19. Nadszedł odpowiedni moment, by Stany Zjednoczone i UE zwiększyły presję na polski rząd, by przywrócił standardy demokratyczne.

Profesor Wojciuk doskonale odczytuje trudną sytuację Polski – z jednej strony przygniecionej kryzysem uchodźczym, a z drugiej brakiem solidarności ze strony UE i postrzega to jako „odpowiedni moment, by zwiększyć presję” na jej własny kraj.

W dalszej części artykułu prof. Wojciuk wymienia wszystkie rytualne „argumenty” na to, jak to w Polsce „łamana” jest demokracja. Szkoda czasu na kolejny opis obrony „nadzwyczajnej kasty”, ale interesujące jest, jak opisuje „przejęcie polskiego koncernu prasowego” przez Orlen. To, że było to przejęcie niemieckiego koncernu przez polski koncern, „nie przechodzi tu przez klawiaturę”.

Pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego nawołuje Unię Europejską do konsekwentnego „głodzenia Polski”, bo „wszystko to oznacza, że Stany Zjednoczone i Unia Europejska mają obecnie doskonałą okazję do wywarcia silniejszej presji na PiS, by przywrócił rządy prawa i przestał podważać konkurencyjność polskiego procesu politycznego”.

Proponuje też „makiaweliczny” plan:

Jednocześnie Stany Zjednoczone i inne kraje NATO powinny zidentyfikować pragmatyków w PiS i współpracować z nimi, odsuwając na bok twardogłowych. Mogłoby to skłonić pragmatyków do pojednania z opozycją demokratyczną w sprawie przywrócenia porządku demokratycznego. Polska stała się ważnym sojusznikiem w ramach NATO, a polskie bezpieczeństwo jeszcze bardziej zależy od Sojuszu. Ta współzależność daje mocarstwom zachodnim znaczny wpływ na sytuację w Polsce.

Bo ostatecznie „Polska nie ma wyboru, musi pozostać częścią Zachodu”.

[TUTAJ można zapoznać się z całością materiału]


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Na pewno wszyscy czują żal. Apoloniusz Tajner o dramacie Dawida Kubackiego Wiadomości
"Na pewno wszyscy czują żal". Apoloniusz Tajner o dramacie Dawida Kubackiego

Dawid Kubacki w ostatnich dniach przeżywa trudne chwile. Na początku bieżącego tygodnia skoczek poinformował o swojej rezygnacji z dalszych występów w PŚ. 33-latek swoją decyzję uzasadnił dramatycznym stanem zdrowia żony. Teraz głos w tej sprawie zabrał Apoloniusz Tajner.

Ważny apel żony Kamila Stocha. Napisała, jak można pomóc Wiadomości
Ważny apel żony Kamila Stocha. Napisała, jak można pomóc

Żona Kamila Stocha - Ewa Bilan-Stoch dodała wpis na Twitterze. W mediach społecznościowych zaapelowała do fanów, którzy mają taką możliwość, o oddawanie krwi.

Szydło: Nie ma zgody na uzależnienie od Chin i zubożenie UE Wiadomości
Szydło: Nie ma zgody na uzależnienie od Chin i zubożenie UE

To, co w tym momencie proponują unijni urzędnicy, doprowadzi do tego, że Europa zostanie uzależniona tym razem od Chin, a europejskie społeczeństwo zubożeje - powiedziała na łamach "Gazety Polskiej Codziennie" była premier, europoseł PiS Beata Szydło.

Wiadomości
Czym jest przeszczep włosów i kiedy jest stosowany?

Podstawowym wskazaniem do wykonania przeszczepu włosów jest ich utrata z przyczyn naturalnych, dolegliwości związanych z chorobą albo urazem. Brak naturalnych włosów stanowi duży problem dla osób płci obojga, zwłaszcza w młodszym wieku. Obecnie coraz częściej zdarzają się choroby wywołujące wypadanie włosów, dużo więcej jest też przypadków nadmiernego wypadania włosów spowodowanego stresem, zaburzeniami gospodarki hormonalnej czy stosowaniem niewłaściwych preparatów do pielęgnacji.

„Uwielbiam to”. Keanu Reeves zachwycony polską produkcją Wiadomości
„Uwielbiam to”. Keanu Reeves zachwycony polską produkcją

– Uwielbiam głębię, wyrafinowanie, ambicję tej historii i jej warstwę wizualną. To produkt na naprawdę wysokim poziomie – tak skomentował grę komputerową Cyberpunk 2077 wyprodukowaną przez polskie studio aktor Keanu Reeves.

Dramat Dawida Kubackiego. Akcja internautów na profilu Marty Kubackiej Wiadomości
Dramat Dawida Kubackiego. Akcja internautów na profilu Marty Kubackiej

W niedzielę media obiegły przykre wiadomości. Dawid Kubacki z powodu poważnych problemów osobistych niespodziewanie zrezygnował z konkursu w norweskim Vikersund i powrócił do Polski. Szybko okazało się, co było tego powodem.

Ważny ukraiński polityk nie wytrzymał i zrugał publicznie Siemoniaka Wiadomości
Ważny ukraiński polityk nie wytrzymał i zrugał publicznie Siemoniaka

Ważny ukraiński polityk w ostrych słowach zareagował na komentarz byłego szefa MON za czasów rządu PO-PSL, a obecnie wiceprzewodniczącego Platformy Tomasza Siemoniaka.

„Wracaj do Brukseli. Merkel czeka”. Tusk przywitany w Wodzisławiu Śląskim Wiadomości
„Wracaj do Brukseli. Merkel czeka”. Tusk przywitany w Wodzisławiu Śląskim

Donald Tusk podobnie jak wielu innych polityków rozpoczął objazdy po Polsce w ramach kampanii przedwyborczej. Tym razem odwiedził Wodzisław Śląski, by podczas spotkania z mieszkańcami wygłosić m.in. postulaty swojej partii.

Szokujące słowa Bilewicza. „Polska jest winna Niemcom przeprosiny” Wiadomości
Szokujące słowa Bilewicza. „Polska jest winna Niemcom przeprosiny”

„Nie zgadzam się. Polska jest coś winna Niemcom. Jest winna Niemcom przeprosiny” – zareagował na wpis partii Razem dr Michał Bilewicz, pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego, psycholog społeczny z Wydziału Psychologii UW i kierownik Centrum Badań nad Uprzedzeniami.

Obajtek wygrał w sądzie z „Wyborczą”. Czeka na sprostowanie Wiadomości
Obajtek wygrał w sądzie z „Wyborczą”. Czeka na sprostowanie

Daniel Obajtek opublikował w mediach społecznościowych post, w którym oznajmił, że wygrał proces sądowy z redaktorem naczelnym portalu wyborcza.pl. Po prawie dwóch latach oczekiwania zapadł korzystny dla prezesa PKN Orlen wyrok I instancji.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe