Gazprom odciął nam gaz. A tymczasem wypełnienie polskich magazynów gazu... wzrosło

Magazyny gazu w Polsce są już zapełnione w 81 proc. – poinformowało w środę Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Spółka dodała, że to efekt zwiększonych dostaw LNG w ostatnich tygodniach.
 Gazprom odciął nam gaz. A tymczasem wypełnienie polskich magazynów gazu... wzrosło

Pod koniec kwietnia rosyjski gigant Gazprom zdecydował się zakręcić kurek z gazem Polsce oraz Bułgarii. Rosyjski prezydent Władimir Putin chciał w ten sposób uderzyć w jedność krajów członkowskich UE, powodując ewentualny kryzys energetyczny. Okazuje się jednak, że mimo decyzji Rosji, wypełnienie polskich magazynów gazem wzrosło z 76 do 81 proc. 

"Zapasy gazu w polskich magazynach gazu rosną. Aktualny stan zapełnienia magazynów to 81 proc. To min. wynik intensyfikacji dostaw LNG podejmowanych przez PGNiG w ostatnich tygodniach" – poinformowało w środę na Twitterze PGNiG.

W ostatnim czasie odebrano trzy ładunki LNG

Między 25 kwietnia a 2 maja spółka PGNiG odebrała trzy ładunki LNG. Serię trzech dostaw w ciągu ośmiu dni zakończył transport, który przypłynął z ładunkiem zakupionym na rynku spot. Metanowiec BW Magnolia dostarczył w poniedziałek z USA ok. 70 tys. ton LNG, czyli. ok. 90 mln m sześc. gazu ziemnego po regazyfikacji.

Od 2015 roku PGNiG odebrało w gazoporcie w Świnoujściu 163 dostawy skroplonego gazu ziemnego. Najważniejszym kierunkiem, z którego dociera gaz, jest Katar – 99 dostaw. Na kolejnym miejscu znalazły się Stany Zjednoczone z 47 ładunkami oraz Norwegia. Pojedyncze dostawy w ramach transakcji spotowych PGNiG odebrało z Nigerii oraz z Trynidadu i Tobago.

Jak zaznaczyła spółka, skroplony gaz stanowi około jedną czwartą całkowitego wolumenu importowego PGNiG. Od 2022 r. zarezerwowane przez nią moce regazyfikacyjne terminala w Świnoujściu sięgają 6,2 mld m sześc. rocznie, a od 2024 r. wzrosną do 8,3 mld m sześc. rocznie.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe