Amerykański arcybiskup ostro do niemieckiego episkopatu: Droga Synodalna odrzuca depozyt wiary

Abp Samuel Aquila, metropolita Denver w stanie Kolorado, napisał list skierowany do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Niemiec bp. Georga Bätzinga. Chodzi o kwestię niemieckiej Drogi Synodalnej.
abp Samuel Aquila Amerykański arcybiskup ostro do niemieckiego episkopatu: Droga Synodalna odrzuca depozyt wiary
abp Samuel Aquila / wikipedia/CC BY-SA 2.0

 

"Droga Synodalna nie zajmuje się tylko kwestiami «strukturalnymi»: kwestionuje, a w niektórych przypadkach odrzuca depozyt wiary. Dokumenty Drogi Synodalnej nie mogą być odczytywane inaczej niż jako podnoszące najpoważniejsze pytania dotyczące natury i wiążącego autorytetu Objawienia Bożego, natury i skuteczności sakramentów oraz prawdy katolickiego nauczania o ludzkiej miłości i seksualności" - napisał amerykański hierarcha do bp. Bätzinga.

Jest to kontynuacja trwającego od roku dialogu, jaki amerykański hierarcha prowadzi z niemieckim episkopatem. Duchowny był także sygnatariuszem niedawnego listu biskupów w całego świata do biskupów niemieckich. 

Przypomnijmy, że krytycznie o poruszanych na niemieckim synodzie tematach oraz o wypowiedziach niektórych niemieckich hierarchów, którzy wysuwają propozycję zmiany nauczania Kościoła w kwestiach fundamentalnych oficjalnie wypowiadali się również m.in. przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki oraz episkopaty krajów skandynawskich. Chodzi o tematy takie, jak moralność w sferze seksualnej, rola kobiet w Kościele, ale też sposoby sprawowania kościelnej władzy.

"Istotą twojej odpowiedzi wydaje się być to, że Kościół niemiecki musi przyjąć nowe podejście do wiary z powodu wcześniejszej porażki niemieckich biskupów w sprawie ochrony dzieci. To bardzo dziwny argument. Dlaczego katolicka nauka o fundamentalnych kwestiach doktryny i życia moralnego musi się zmieniać z powodu tego, że niemieccy biskupi nie nauczali skutecznie i nie rządzili uczciwie? Wiara Kościoła nie doprowadziła do skandalu nadużyć duchownych!" - pisze abp Aquila odpowiadając na niedawny komentarz bp. Bätzinga do listu biskupów zaniepokojonych kierunkiem, w którym zmierza Droga Synodalna.

„Brak przywiązania do winorośli, Jezusa Chrystusa i wybór przylgnięcia do świata, a nie do Ewangelii, doprowadziły do ​​kryzysu" - uważa metropolita Denver dodając, że w Stanach Zjednoczonych Kościół także mierzy się ze sprawą pedofilii wśród duchownych, ale jednak reformy w tym temacie nie dotkały kwestii doktrynalnych.

"... „nie może być konkordatu wzajemnej akceptacji między prawdą Objawienia Bożego i doktryną katolicką z jednej strony, a wypaczoną antropologią dzisiejszej zaawansowanej kultury świeckiej, która promuje coraz bardziej dysfunkcyjną seksualność z drugiej. Nie ma nic zbawczego w błogosławieniu destrukcyjnych myśli i zachowań. Poddanie się duchowi czasu to nie sprawa odczytywania znaków czasu; to zdrada Ewangelii” - przekonuje abp Aquila.

Amerykański duchowny podkreśla, że jedynym sposobem przynoszenie przez chrześcijanina duchowych owoców jest "pozostanie przywiązanym do Chrystusa i nauczanie z wielkodusznością i miłością, z czułością, która będzie towarzyszyć ludziom po ich złamaniu przez grzech i w ich ranach… prawdziwa synodalność nie jest procesem parlamentarnym, ale kwestią słuchania Ducha Świętego, który zachowa nas w prawdzie i przypomni nam, czego naucza Jezus".


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Holenderskie media: Angela Merkel spada z piedestału Wiadomości
Holenderskie media: Angela Merkel spada z piedestału

„Ze względu na rozpętaną przez Rosję wojnę z Ukrainą była niemiecka kanclerz Angela Merkel spada z piedestału” – ocenia w poniedziałek holenderski dziennik „Trouw”. „Wojna Putina i kryzys energetyczny rodzą pytania o jej przywództwo” – dodaje gazeta.

Syn Wałęsy zabrany przez policję Wiadomości
Syn Wałęsy zabrany przez policję

Według informacji „Super Expressu” Sławomir Wałęsa, syn Lecha Wałęsy, został dziś rano zabrany przez policję z własnego domu.

Burza w reprezentacji Polski. Ważne dni dla Kuleszy i Michniewicza Wiadomości
Burza w reprezentacji Polski. Ważne dni dla Kuleszy i Michniewicza

Do końca roku powinna rozstrzygnąć się przyszłość trenera Czesława Michniewicza w reprezentacji Polski, a decyzję podejmie prezes federacji Cezary Kulesza. Media i kibice muszą uzbroić się w cierpliwość. PZPN raczej nie planuje, przynajmniej teraz, konferencji podsumowującej występ na mundialu.

Trwa rozładunek pierwszych czołgów K-2 i armatohaubic K-9 w porcie w Gdyni Wiadomości
Trwa rozładunek pierwszych czołgów K-2 i armatohaubic K-9 w porcie w Gdyni

W porcie w Gdyni trwa rozładunek pierwszych koreańskich czołgów K2 i armatohaubic K9, które wkrótce trafią na wyposażenie Wojska Polskiego – poinformowało w poniedziałek wieczorem na Twitterze Ministerstwo Obrony Narodowej.

Wiadomości
Sensacja w Pałacu Buckingham. Książę William może złamać żelazną zasadę

W Pałacu Buckingham wrze. Wielkimi krokami zbliża się premiera nowego serialu dokumentalnego Netfliksa „Harry i Meghan”. Brytyjskie media nie mają wątpliwości, że książę William tym razem nie będzie milczał.

Amerykańskie media: USA potajemnie ograniczyły zasięg wyrzutni HIMARS przekazanych Ukrainie Wiadomości
Amerykańskie media: USA potajemnie ograniczyły zasięg wyrzutni HIMARS przekazanych Ukrainie

USA potajemnie zmodyfikowały przekazane Ukrainie wyrzutnie artylerii rakietowej HIMARS, by uniemożliwić używanie ich do wystrzeliwania rakiet dalszego zasięgu – podał w poniedziałek „The Wall Street Journal”, powołując się na przedstawicieli amerykańskiej administracji.

Nie żyje legendarny trener Wiadomości
Nie żyje legendarny trener

Nick Bollettieri, były trener gwiazd tenisa takich jak Andre Agassi i Maria Szarapowa, zmarł w wieku 91 lat – poinformowała w poniedziałek IMG Academy, słynna szkoła tenisowa, którą ufundował w 1978 roku w Bradenton na Florydzie.

Polska reprezentacja wróciła do Warszawy Wiadomości
Polska reprezentacja wróciła do Warszawy

Piłkarska reprezentacja Polski, która odpadła w 1/8 finału mistrzostw świata, wróciła wieczorem do Warszawy po trwających ponad sześć godzin locie. Na pokładzie samolotu było tylko kilkunastu kadrowiczów, pozostali udali się bezpośrednio z Kataru na urlopy lub do swoich klubów.

Ambasador Niemiec w USA: Mój kraj popełnił błędy w stosunkach z Rosją Wiadomości
Ambasador Niemiec w USA: Mój kraj popełnił błędy w stosunkach z Rosją

Ambasador Niemiec w Stanach Zjednoczonych Emily Haber przyznała w poniedziałek w gościnnym artykule na łamach „Washington Post”, że w ostatnich latach jej kraj popełnił błędy w polityce wobec Rosji.

Portugalskie media: Polska jest nowym supermocarstwem militarnym Europy Wiadomości
Portugalskie media: Polska jest nowym supermocarstwem militarnym Europy

„Polska dzięki podjętym w ostatnich latach decyzjom w sferze obronności stała się nowym supermocarstwem militarnym Europy” – ocenia w najnowszym wydaniu portugalski tygodnik „Sabado”.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe