Polska straż pożarna stoi na czele pomocy międzynarodowej dla straży ukraińskiej

Polska straż pożarna stoi na czele pomocy międzynarodowej dla straży ukraińskiej - powiedział w środę wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Dodał, że nasz kraj jest pewnego rodzaju hubem pomocowym, skąd sprzęt, który trafia do nas z różnych stron świata, jest transportowany do Lwowa i dalej na wschód Ukrainy.
 Polska straż pożarna stoi na czele pomocy międzynarodowej dla straży ukraińskiej
/ pixabay.com

Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik w środę w TVP Info, nawiązując do Międzynarodowego Dnia Strażaka, podziękował strażakom zawodowym i ochotnikom za ich służbę. Podkreślił, że jest dumny, że w MSWiA może nadzorować straż pożarną. Przypomniał też pomoc, jaką polscy strażacy niosą swoim kolegom w Ukrainie, a także akcje polskich strażaków podczas pożarów lasów w Szwecji i w Grecji.

Wąsik poinformował, że ogromnym darem serca od polskich strażaków zawodowych i ochotników dla strażaków z Ukrainy było przekazanie 180 samochodów strażackich. Podkreślił, że to w mniej więcej 50 proc. uzupełni straty Ukraińców jeśli chodzi o sprzęt strażacki. "Kilometry, jeśli nie dziesiątki kilometrów węży strażackich, sprzęt medyczny, ochronny, ogromna pomoc, bo strażacy ukraińscy też ponieśli ogromne straty. Zginęło ok. 200, stracili 350 samochodów" - mówił wiceszef MSWiA.

Dodał, że polska straż pożarna stoi na czele pomocy międzynarodowej i "jest hubem pomocowym straży z różnych stron świata dla straży ukraińskiej". "To wszystko przylatuje do Polski, z Polski jedzie dalej do Lwowa i dalej na wschód" - powiedział. Podkreślił, że komendant główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak jest w ciągłym kontakcie ze swoim ukraińskim odpowiednikiem i organizuje bardzo dynamicznie pomoc dla Ukraińców.

Wiceszef MSWiA przypomniał też akcje polskich strażaków w Szwecji i w Grecji. "Polskie wozy strażackie mogły pojechać do Szwecji tylko dlatego, że na ich miejsce wchodzili ochotnicy. My mamy 15 tys. ochotniczych straży pożarnych, 4,5 tys. jest w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. To są w zasadzie profesjonalne straże, naprawdę w pełni wyposażone i one mogą uzupełniać ubytek tych sił, które pojechały chociażby do Szwecji" - mówił.

Wąsik zaznaczył, że zarówno Szwedzi jak i Grecy byli zachwyceni pomocą polskich kolegów. Dodał, że polska straż pożarna uratowała kilka miejscowości w Grecji. "To są niewyobrażalne straty, do jakich by doszło. To jest taka dyplomacja kryzysowa" - powiedział.

"Jestem dumny z tego, bo ten wyjazd do Grecji był zorganizowany przez naszą straż w zasadzie w 12 godzin. 12 godzin od podjęcia decyzji do wyjazdu pierwszych strażaków. Kapitalne działanie. Dzisiaj, w dniu święta straży pożarnej naszym strażakom i zawodowym i ochotnikom trzeba za to wszystko podziękować" - dodał.

Międzynarodowy Dzień Strażaka jest obchodzony 4 maja. Patronem strażaków jest rzymski legionista św. Florian, który został zamęczony za wiarę i utopiony w rzece Anizie w górnej Austrii 4 maja 304 r. Jego relikwie przywiózł do Krakowa w 1184 r. biskup Modeny na prośbę biskupa krakowskiego Gedki. Kult świętego rozwinął się w Polsce po roku 1528, gdy spłonęła dzielnica Krakowa - Kleparz, a z pożogi ocalał jedynie kościół św. Floriana.(PAP)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Zderzenie wojskowej ciężarówki z busem w Donbasie. Są ofiary Wiadomości
Zderzenie wojskowej ciężarówki z busem w Donbasie. Są ofiary

Na drodze w Donbasie doszło do niebezpiecznego wypadku. Rosyjska ciężarówka wioząca żołnierzy zderzyła się z busem na drodze Szachtarsk-Torez.

Co Pan mi tutaj...!. Ostre spięcie w TVN24 Wiadomości
"Co Pan mi tutaj...!". Ostre spięcie w TVN24

Do poważnego spięcia na antenie TVN doszło między Moniką Olejnik i wiceministerem Michałem Wójcikiem. Powodem była ocena pracy ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

Jacek Kurski z nową posadą. Nie wraca do polityki Wiadomości
Jacek Kurski z nową posadą. Nie wraca do polityki

Były prezes TVP i poseł Prawa i Sprawiedliwości Jacek Kurski od grudnia reprezentuje Polskę w Banku Światowym - poinformował NBP.

Nie żyje Jan Nowicki. Legendarny aktor miał 83 lata Wiadomości
Nie żyje Jan Nowicki. Legendarny aktor miał 83 lata

Media obiegła informacja o śmierci znanego aktora Jana Nowickiego. Artysta znany z hitów „Wielki Szu”, „Magnat”, „Spirala” czy „Senatorium pod klepsydrą” odszedł w wieku 83 lat.

„Mundial Roberta przerósł”. Były reprezentant Polski uderza w Lewandowskiego Wiadomości
„Mundial Roberta przerósł”. Były reprezentant Polski uderza w Lewandowskiego

Były reprezentant Polski Radosław Kałużny rozmawiał z „Przeglądem Sportowym”. Były piłkarz m.in. Zagłębia Lubin czy Wisły Kraków skomentował postawę Lewandowskiego oraz awans polskiej reprezentacji z grupy. – Mundial Roberta przerósł – stwierdza.

„Zbankrutowałem”. Lech Wałęsa narzeka na żonę i wydatki przed świętami Wiadomości
„Zbankrutowałem”. Lech Wałęsa narzeka na żonę i wydatki przed świętami

Lech Wałęsa w ostatnim wywiadzie z „Super Expressem” mówił o mikołajkach i Bożym Narodzeniu. Były prezydent nie ukrywał, że w tym roku okres świąteczny będzie dla niego trudny. – Zbankrutowałem – wyznał.

„Jestem gotowy”. Tusk odpowiada Kaczyńskiemu Wiadomości
„Jestem gotowy”. Tusk odpowiada Kaczyńskiemu

Jarosław Kaczyński w jednym z ostatnich wywiadów nie zaprzeczył, że dojdzie do jego debaty z Donaldem Tuskiem. Na słowa prezesa PiS odpowiedział za pośrednictwem mediów społecznościowych lider PO.

Zmiany w rządzie. Powołano nowego wiceministra Wiadomości
Zmiany w rządzie. Powołano nowego wiceministra

Wojciech Gerwel, dotychczasowy ambasador RP w Wietnamie, został powołany na wiceministra spraw zagranicznych; będzie się zajmował m.in. polityką azjatycką – poinformowało MSZ.

Nowy sondaż wyborczy. Sześć partii w Sejmie Wiadomości
Nowy sondaż wyborczy. Sześć partii w Sejmie

Nowy sondaż autorstwa IBRiS. Wynika z niego, że w dalszym ciągu liderem jest Prawo i Sprawiedliwość. Drugie miejsce przypadło Koalicji Obywatelskiej. Podium zamyka Lewica. Próg wyborczy przekracza łącznie sześć partii.

Kolejna fala mobilizacji w Rosji? Amerykanie nie mają wątpliwości Wiadomości
Kolejna fala mobilizacji w Rosji? Amerykanie nie mają wątpliwości

Kreml wezwał do „ignorowania” nieoficjalnych doniesień o nowej fali mobilizacji, wyraźnie próbując uciszyć niepokój społeczeństwa i odzyskać kontrolę nad przekazem dotyczącym tej sprawy – ocenia amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe