Strajkują w Sofidelu!

Pracownicy zakładu produkcyjnego należącego do spółki Sofidel Poland Sp. z o.o. w Ciechanowie rozpoczęli strajk. Domagają się podwyżki płac. Obecne są według nich dużo niższe niż w konkurencyjnych firmach.
fot. Nadia Firkowicz Strajkują w Sofidelu!
fot. Nadia Firkowicz

- Uważamy, że kierownictwo dba o rozwój firmy, ale zapomina o najważniejszym ogniwie – o pracownikach – mówi Piotr Kurowski, przewodniczący organizacji związkowej NSZZ „Solidarność” w Sofidel Poland Sp. z o.o.

O 6 rano 5 maja 2022 roku w zakładzie w Ciechanowie zastrajkowała pierwsza zmiana – ok. 68 osób. - Stoi cały zakład. Także handlowcy, którzy mieli wyjechać w teren. Pracownicy, którzy przyjdą na drugą zmianę także zadeklarowali chęć przystąpienia do strajku – zapewnia Kurowski.

5 maja przeprowadzono także pikietę przed siedzibą firmy.

Pracownicy domagają się wzrostu wynagrodzenia zasadniczego brutto od 1 stycznia 2022 roku o 600 zł brutto, a od lipca o dalsze 400 zł brutto. Drugą propozycją protestujących jest wzrost wynagrodzenia od 1 stycznia tego roku o 800 zł brutto.

Spór zbiorowy trwa w firmie od grudnia ubiegłego roku. - Kierownictwo zakładu zmarnowało trzyletni okres, kiedy obowiązywało poprzednie porozumienie. Nie wykorzystało tego czasu, by wyjść z ofertą podwyżek i wypracować rozwiązanie, które zadowoliłoby obie strony – przekonuje Kurowski. Mówi, że obecnie w porównaniu z innymi przedsiębiorstwami branży, zarobki w Sofidelu są niskie. - Ludzie odchodzą z pracy i są zatrudniani gdzie indziej z otwartymi rękami – przekonuje.

Sześć dni temu w zakładzie ogłoszono pogotowie strajkowe. Po wyczerpaniu możliwości negocjacji na drodze pokojowej, postanowiono przeprowadzić, jak zapewniają związkowcy, legalny strajk.

Sofidel Poland Sp. z o.o. To producent bibuły w zwojach, a także artykułów higienicznych, np. papieru toaletowego i chusteczek higienicznych, głównie pod markami Regina i Softis.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe