Piotr Duda: Święty Florian tak bardzo przypomina naszego patrona – bł. ks. Jerzego Popiełuszkę

– Brakowało nam miejsc, gdzie mogliśmy się spotykać, przystanąć, pomodlić – powiedział Piotr Duda przed figurą św. Floriana w zakładzie Zamet Budowa Maszyn SA w Tarnowskich Górach, gdzie dzisiaj odbywały się uroczystości z okazji Dnia Hutnika i patrona zakładu. Odsłonięto pamiątkową tablicę oraz poświęcono nową siedzibę zakładowej Solidarności.
 Piotr Duda: Święty Florian tak bardzo przypomina naszego patrona – bł. ks. Jerzego Popiełuszkę
/ ml

Biorący udział w uroczystości szef Solidarności Piotr Duda przypomniał, że choć Dzień Hutnika obchodzony jest od 60 lat, to do czasu powstania Solidarności brakowało w tym święcie wartości i ducha, jakie niesie ze sobą postać św. Floriana.

– Brakowało nam wówczas czegoś głębszego. Były akademie, spotkania, ale nie było się gdzie spotkać, przystanąć, pomodlić się – mówił szef Solidarności.

Odnosząc się do roku 1980, mówił, jak ważne było budowanie pamięci. W pierwszej kolejności w postaci pomników upamiętniających takie wydarzenia jak Grudzień '70.

– Ale równolegle powstawały takie miejsca jak tutaj. W zakładach pracy stanęły figurki św. Floriana, św. Barbary, krzyże i inne figury. Pamiętam taką uroczystość w naszej Hucie 1 Maja, później Hucie Gliwice, mszę świętą i wzruszającą homilię ojca Jana Siemińskiego, duszpasterza ludzi pracy.

Podziękował, że w tarnogórskim Zamecie kultywowane są te tradycje. Przede wszystkim wpisane w statut Solidarności wartości chrześcijańskie. Przewodniczący odniósł się również do bieżących wydarzeń. Okresu pandemii, jak i wojny na Ukrainie.

Myśleliśmy, że to święto będzie radośniejsze, ale po 24 lutego jest inaczej. Pod naszymi drzwiami stoi wróg, a do Polski trafiły miliony gości z Ukrainy – bo nie lubię używać słowa uchodźcy.

Odnosząc się do pomocy, stwierdził, że jako Solidarność znowu stanęliśmy na wysokości zadania. Solidarność jako społeczeństwo, ale i jako związek zawodowy, który w swoich ośrodkach przyjął kilkuset gości z Ukrainy, organizując dla nich kompleksową pomoc.

Nie wolno nam w tych dniach zapominać o tragedii w kopalni Pniówek i Zofiówka, gdzie jeszcze 8 osób przebywa w szpitalu, a co najgorsze 19 osób nie żyje, 7 oficjalnie jest zaginionych.

Cytując napis na tablicy pod figurą św. Floriana, Piotr Duda poprosił zebranych o modlitwę. Przede wszystkim za pogrążone w żałobie rodziny i bliskich.

– Tak jak jest napisane na tej figurce: „św. Florianie, patronie hutników, módl się za nami”.

Przewodniczący wspominając postać świętego, wskazał na jego podobieństwo do patrona Solidarności bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

– Święty Florian, legionista rzymski, zginął jako męczennik za wiarę. Był torturowany, a na koniec uwiązano mu kamień u szyi i wrzucono do wody. Jak to bardzo przypomina naszego kapelana.

ml


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Nowy sondaż wyborczy. Sześć partii w Sejmie Wiadomości
Nowy sondaż wyborczy. Sześć partii w Sejmie

Nowy sondaż autorstwa IBRiS. Wynika z niego, że w dalszym ciągu liderem jest Prawo i Sprawiedliwość. Drugie miejsce przypadło Koalicji Obywatelskiej. Podium zamyka Lewica. Próg wyborczy przekracza łącznie sześć partii.

Kolejna fala mobilizacji w Rosji? Amerykanie nie mają wątpliwości Wiadomości
Kolejna fala mobilizacji w Rosji? Amerykanie nie mają wątpliwości

Kreml wezwał do „ignorowania” nieoficjalnych doniesień o nowej fali mobilizacji, wyraźnie próbując uciszyć niepokój społeczeństwa i odzyskać kontrolę nad przekazem dotyczącym tej sprawy – ocenia amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie.

Niemieckie media: Polska „internacjonalizuje” sprawę reparacji Wiadomości
Niemieckie media: Polska „internacjonalizuje” sprawę reparacji

Warszawa domaga się od Berlina 1,3 bln euro za zbrodnie popełnione przez Niemców w Polsce podczas II wojny światowej. Arkadiusz Mularczyk podczas swej pierwszej wizyty w Berlinie punktował kolejne zarzuty wobec rządu federalnego – analizuje pierwszy dzień pobytu wiceszefa polskiego MSZ w stolicy RFN publicysta dziennika „Welt” Philipp Fritz.

Departament Stanu USA wydał zgodę na sprzedaż Polsce 116 czołgów M1A1 Abrams Wiadomości
Departament Stanu USA wydał zgodę na sprzedaż Polsce 116 czołgów M1A1 Abrams

Departament Stanu USA zezwolił na sprzedaż Polsce 116 czołgów M1A1 Abrams oraz powiązanego sprzętu po szacowanym koszcie 3,75 mld dolarów – poinformowała we wtorek należąca do Pentagonu Defense Security Cooperation Agency (DSCA). To wozy w starszej wersji, które mają wypełnić lukę po czołgach ofiarowanych Ukrainie.

Premier powinien podać się do dymisji? Znamienne słowa polityka Solidarnej Polski Wiadomości
Premier powinien podać się do dymisji? Znamienne słowa polityka Solidarnej Polski

– Pieniędzy nie ma, to są fakty. Jeżeli ktoś chce podjąć decyzję o złożeniu wniosku, my nie blokujemy tego jako Solidarna Polska – mówił o braku środków z KPO poseł Solidarnej Polski Michał Wójcik. Został także zapytany o to, czy w związku ze sporem Brukseli z Warszawą i braku pieniędzy z KPO premier Mateusz Morawiecki powinien podać się do dymisji.

„Eksces orzeczniczy”. NSA uderzył w Trybunał Konstytucyjny. Jest odpowiedź prezes Julii Przyłębskiej Wiadomości
„Eksces orzeczniczy”. NSA uderzył w Trybunał Konstytucyjny. Jest odpowiedź prezes Julii Przyłębskiej

– Naczelny Sąd Administracyjny nie ma kompetencji do jakiegokolwiek kontrolowania działalności orzeczniczej Trybunału Konstytucyjnego. Wszyscy sędziowie TK wybrani przez Sejm, od których prezydent przyjął ślubowanie, jak i wszyscy sędziowie powołani przez prezydenta są sędziami w rozumieniu konstytucji – oświadczyła we wtorek prezes TK Julia Przyłębska.

Jego filmy znała cała Polska. Nie żyje reżyser takich hitów jak „Kogel-mogel” czy „Och, Karol” Wiadomości
Jego filmy znała cała Polska. Nie żyje reżyser takich hitów jak „Kogel-mogel” czy „Och, Karol”

W wieku 86 lat zmarł znany polski reżyser Roman Załuski. Reżyserował takie hity jak m.in. „Wyjście awaryjne” (1982), „Och, Karol” (1985) czy „Kogel-mogel” (1988).

Spore zaskoczenie w USA. Były doradca Trumpa „zdecydowanie rozważa” start w wyborach Wiadomości
Spore zaskoczenie w USA. Były doradca Trumpa „zdecydowanie rozważa” start w wyborach

John Bolton, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego za prezydentury Donalda Trumpa, powiedział, że "zdecydowanie rozważa" start w wyborach prezydenckich w USA w 2024 roku, w dużej mierze by rzucić wyzwanie Trumpowi - podała telewizja CNBC.

Rozmowy z Niemcami ws. rozmieszczenia wyrzutni Patriot. Błaszczak mówi o „rozczarowaniu” Wiadomości
Rozmowy z Niemcami ws. rozmieszczenia wyrzutni Patriot. Błaszczak mówi o „rozczarowaniu”

– Po rozmowie z niemieckim ministerstwem obrony z rozczarowaniem przyjąłem decyzję o odrzuceniu wsparcia dla Ukrainy. Przystępujemy więc do roboczych ustaleń ws. umieszczenia wyrzutni Patriot w Polsce i wpięcia ich w nasz system dowodzenia – przekazał we wtorek wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

„Zaufanie do Niemiec? Nie, dziękuję”. Politico: Niemcy łamią swoje kluczowe zobowiązanie po rosyjskim ataku na Ukrainę Wiadomości
„Zaufanie do Niemiec? Nie, dziękuję”. Politico: Niemcy łamią swoje kluczowe zobowiązanie po rosyjskim ataku na Ukrainę

„Niemcy wycofują się z obietnic dotyczących wydatków na obronność złożonych po inwazji na Ukrainę” – piszą Hans von der Burchard i Gabriel Rinaldi na łamach Politico. – Zaufanie do Niemiec? Nie, dziękuję – komentuje europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe