Nazwał Ławrowa głupkiem? Naczelny rabin Kijowa używa dosadnego języka

Naczelny rabin Rosji Berl Lazar jest wstrząśnięty wypowiedzią rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa, który stwierdził, że "Żydzi są największymi antysemitami" i wezwał go do publicznego przeproszenia za te słowa. Tymczasem naczelny rabin Kijowa Jonatan Markowycz zarzuca Ławrowowi chęć przypisania Ukraińcom antysemityzmu i w dość soczystej mowie reaguje na wypowiedź rosyjskiego polityka.
Siergiej Ławrow Nazwał Ławrowa głupkiem? Naczelny rabin Kijowa używa dosadnego języka
Siergiej Ławrow / wikipedia/CC BY-SA 2.0

"Nie uważam się za osobę upoważnioną do udzielania rad szefowi rosyjskiej dyplomacji, ale byłoby miło, gdyby przeprosił Żydów i po prostu przyznał się do błędu. Myślę, że po tym wydarzeniu można by uznać je za zakończone i odwrócić bieg wydarzeń" – przytoczyła słowa Lazara międzynarodowa agencja informacyjna Jewish Telegraphic Agency. Rabin dodał, że nie podziela poglądu, jakoby działania władz rosyjskich na Ukrainie można było utożsamiać z działaniami armii sowieckiej w czasie II wojny światowej.

Wyjaśnił, że oskarżanie Ukraińców przez władze rosyjskie o "neonazizm" bagatelizują wyczyny i bohaterstwo tych żołnierzy radzieckich, którzy wyzwolili niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau i zatknęli czerwoną "flagę zwycięstwa" nad Reichstagiem w Berlinie.

Lazar jest uważany za osobę bliską prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi. Stoi na czele Federacji Gmin Żydowskich Rosji – stowarzyszenia związanego z ruchem chasydyzmu Chabad Lubawicz.

Z kolei naczelny rabin Kijowa Jonatan Markowycz ostro skrytykował słowa Ławrowa w programie kanału telewizyjnego TSN.

- Słuchanie takich bzdur jest przerażające. Ktoś w Rosji próbuje dziś poruszyć temat antysemityzmu. Na Ukrainie nie ma antysemityzmu. Nasz prezydent jest daleki od antysemityzmu, a oskarżanie go o to jest kłamstwem, jest okropne. Rząd Izraela musi ostro zareagować na wypowiedzi Ławrowa. Takie słowa i takie idee nie powinny w ogóle mieć prawa bytu. Takich zwrotów mogą używać tylko głupi ludzie. Trzeba to potępić, aby nikt tego nie wykorzystał - powiedział.

W niedawnym wywiadzie dla włoskiej telewizji Rete 4 minister spraw zagranicznych Rosji wspomniał o żydowskich korzeniach prezydenta Ukrainy Wołodymyra Żeleńskiego i powiedział, że "Hitler też miał żydowskie pochodzenie".

Kancelaria prezydenta Ukrainy nazwała wypowiedź szefa rosyjskiej dyplomacji „jaskiniowym antysemityzmem”. Natomiast Izrael ostro zareagował na tę wypowiedź, oskarżając Ławrowa o rasizm.

tom (KAI) / Kijów


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Profesor Siergiej Radczenko na łamach The Spectator: Dlaczego Rosja musi zostać UPOKORZONA na Ukrainie Wiadomość
Profesor Siergiej Radczenko na łamach The Spectator: Dlaczego Rosja musi zostać UPOKORZONA na Ukrainie

Niektórzy europejscy przywódcy, ze szczególnym uwzględnieniem Emmanuela Macrona i Olafa Scholza, uważają, że "Rosji nie wolno poniżyć", chociaż to Rosja jest brutalnym agresorem na Ukrainie, który ma na sumieniu nie tylko militarną agresję na niepodległe państwo, ale coraz więcej wskazuje na to, że również zbrodnie wojenne. Innego zdania jest Siergiej Radczenko profesor w Centrum Kissingera, School of Advanced International Studies, Johns Hopkins University w Waszyngtonie.

Polska firma będzie współpracowała z reprezentacją Ukrainy w piłce nożnej. Sport ma nie tylko wymiar fizyczny Wiadomość
Polska firma będzie współpracowała z reprezentacją Ukrainy w piłce nożnej. "Sport ma nie tylko wymiar fizyczny"

Firma Publicon Sport z Wrocławia będzie zajmować się szukaniem partnerów i sponsorów dla reprezentacji Ukrainy, która w czerwcu wystąpi dwukrotnie w roli gospodarza w Lidze Narodów UEFA.

[video] Niebywałe! Analityk w rosyjskiej państwowej TV ostro nt. wojny na Ukrainie: Sytuacja będzie się pogarszać (...) jesteśmy w całkowitej izolacji (...) musimy to rozwiązać Wiadomość
[video] Niebywałe! Analityk w rosyjskiej państwowej TV ostro nt. wojny na Ukrainie: "Sytuacja będzie się pogarszać (...) jesteśmy w całkowitej izolacji (...) musimy to rozwiązać"

W jednym z najważniejszych talk-show emitowanym na antenie państwowej rosyjskiej telewizji miał miejsce ciekawy i dla Rosjan zapewne bardzo zaskakujący monolog analityka wojskowego i emerytowanego pułkownika Michaiła Chodarionoka. - Sytuacja będzie się pogarszać (...) jesteśmy w całkowitej izolacji geopolitycznej (...) Ta sytuacja nie jest normalna i w ten czy inny sposób musimy ją rozwiązać - apelował Chodarionok.

Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe