Awantura w Europarlamencie! „Opamiętajcie się! Są granice głupoty” [WIDEO]

– Żaden mur jeszcze nie powstrzymał migracji – przekonywał w czwartek podczas debaty w Parlamencie Europejskim reprezentujący frakcję socjaldemokratów Robert Biedroń. – Opamiętajcie się. Są granice głupoty – ripostował eurodeputowany PiS Joachim Brudziński.
 Awantura w Europarlamencie! „Opamiętajcie się! Są granice głupoty” [WIDEO]
/ fot. PAP/EPA/JULIEN WARNAND / Twitter

Wygłaszając oświadczenie wstępne unijna komisarz ds. wewnętrznych Ylva Johansson przypomniała, że "państwa członkowskie muszą bronić granic Unii Europejskiej i muszą przestrzegać praw człowieka".

W zarządzaniu granicami państwa członkowskie muszą przestrzegać nie tylko praw podstawowych i wartości unijnych, ale także w pełni szanować europejskie przepisy środowiskowe. Europejska dyrektywa siedliskowa ma bardzo jasne zapisy. Jeśli jakiś projekt może potencjalnie wpłynąć na obszary Natura 2000, to wówczas władze muszą przeanalizować czy takie skutki nie będą negatywne. I muszą dołożyć wszelkich starań, by takich skutków uniknąć. Jeżeli się okaże, że dany projekt będzie poważnie wpływał na środowisko, to rząd może podjąć decyzję, by go kontynuować, ale tylko w przypadku, gdy interes publiczny odgrywa rolę nadrzędną – powiedziała Szwedka.

Przemawiająca w imieniu frakcji Europejskiej Partii Ludowej europosłanka PO Elżbieta Łukacijewska podkreśliła, że bezpieczeństwo granic UE jest niezwykle ważne i należy zrobić wszystko, aby je wzmocnić.

– Zawsze w takich sytuacjach są koszty. Gdy popatrzymy na wojnę w Ukrainie, sankcje są również kosztem dla nas, mieszkańców Unii Europejskiej. W przypadku ochrony granic takim kosztem może być ingerencja w środowisko naturalne. Podstawowe jest jednak pytanie, czy planowana budowa muru na granicy z Białorusią, (...) odstraszy potencjalnych uchodźców? Śmiem wątpić. Przykładem jest mur na granicy USA i Meksyku. (...) Czy on ograniczył uchodźców, czy tych, którzy chcą nielegalnie przekroczyć granicę? Nie. Być może tylko wydłużył czas przekroczenia lub nieistotnie zmienił miejsce przekroczenia – oceniła.

Wtórował jej Robert Biedroń z Nowej Lewicy.

Pamiętacie mur, o którym mówił w 2018 roku cały świat? To był mur zbudowany przez nienawiść, ksenofobię, zaściankowość. Mur byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. Mur na granicy z Meksykiem, który miał zatrzymać nielegalna migrację. Czy zatrzymał kogokolwiek, poza zwierzętami? Nie. Ponieważ ludzie zawsze znajdą sposób, żeby przeskoczyć każdy mur. Żeby znaleźć bezpieczniejsze miejsce. Zwierzęta niestety nie są w stanie sobie tak poradzić – ubolewał.

Mocne słowa Brudzińskiego

W ocenie byłego szefa MSW, a obecnie europosła PiS Joachima Brudzińskiego "poziom infantylizmu" wypowiedzi jego przedmówców "sięga szczytów". Polityk apelował o opamiętanie się i przypomniał, że mamy do czynienia z wojną hybrydową.

– Gdybyśmy pozwolili na zrealizowanie tego pierwszego etapu wojny, którą Putin dziś toczy na Ukrainie, mielibyśmy w Polsce nie biednych uchodźców. (...) Chciano zdestabilizować sytuację w Polsce przed atakiem Putina na Ukrainę i dziś Polacy nie byliby otwarci na prawdziwych uchodźców wojennych – powiedział Brudziński.

– Bo przemyceni Czeczeni, Afgańczycy - wiemy o tym od służb wywiadowczych innych państw - byli przygotowywani, by prowadzić działania destrukcyjne na terytorium Polski. Dziś w pas się kłaniam polskiej Straży Granicznej, polskiemu wojsku, polskiej policji za to jak skutecznie chronią Europę również przed tak nieodpowiedzialnymi, żeby nie powiedzieć ostrzej - niemądrymi ludźmi, którzy takie dyrdymały z tej mównicy wygadują – skonkludował.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
PiS pewnie na czele stawki, Konfederacja w górę, fatalny wynik Hołowni. Zobacz najnowszy sondaż Wiadomości
PiS pewnie na czele stawki, Konfederacja w górę, fatalny wynik Hołowni. Zobacz najnowszy sondaż

Na PiS chce zagłosować 34 procent badanych; Koalicja Obywatelska może liczyć na poparcie 27 proc. ankietowanych; trzecią siłą w Sejmie byłaby Konfederacja z poparciem 11 proc. - wynika z sondażu Ipsos przeprowadzonego na zlecenie TOK FM i OKO.press.

Napięcia kulturowe. Renesans duchowości Wiadomości
Napięcia kulturowe. Renesans duchowości

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zaprasza na cykl publicznych dyskusji z udziałem artystów, autorów, kuratorów i myślicieli z Europy, których celem jest otwarcie nowych perspektyw w myśleniu o kwestiach dzielących współczesne społeczeństwa, takich jak religia, migracja, prawa kobiet, tożsamość płciowa i kulturowa, Unia Europejska i kultura ponowoczesna. Nie zabraknie też czasu na pytania i wypowiedzi słuchaczy.

Kłótnia w UE. Grupa państw na czele z Niemcami przeciwna energii jądrowej Wiadomości
Kłótnia w UE. Grupa państw na czele z Niemcami przeciwna energii jądrowej

Francja, a także Polska, Węgry oraz Czechy chcą uznania paliw opartych na energii jądrowej w celach Unii Europejskiej w zakresie energii odnawialnej. Najbliższe negocjacje odbędą się 29 marca.

Lego pochwaliło się figurką Szymborskiej. Internauta przypomniał stalinowski wiersz noblistki. Zobacz reakcję Lego [FOTO] Wiadomości
Lego pochwaliło się figurką Szymborskiej. Internauta przypomniał stalinowski wiersz noblistki. Zobacz reakcję Lego [FOTO]

- Na górze róże, na dole klocki LEGO. Świętujemy #MiędzynarodowyDzieńPoezji! A w 2023 roku świętujemy ten dzień (jak i cały rok) razem z Wisławą Szymborska - czytamy na oficjalnym profilu Lego

Joe Biden skreślił Turcję i Węgry z listy zaproszonych na wielki szczyt w przyszłym tygodniu Wiadomości
Joe Biden skreślił Turcję i Węgry z listy zaproszonych na wielki szczyt w przyszłym tygodniu

Jak donosi amerykański magazyn „Foreign Policy”, decyzją Joe Bidena Węgry i Turcja nie zostały zaproszone na wielki Szczyt na rzecz Demokracji, który odbędzie się w przyszłym tygodniu.

Niemcy: Atak na lotnisku Kolonia/Bonn. „Celowo wjechał w ludzi” Wiadomości
Niemcy: Atak na lotnisku Kolonia/Bonn. „Celowo wjechał w ludzi”

Mężczyzna celowo wjechał w ludzi na parkingu lotniska Kolonia/Bonn – informuje agencja dpa.

„Netanjahu do więzienia!” Premier Izraela powitany gwizdami w Londynie Wiadomości
„Netanjahu do więzienia!” Premier Izraela powitany gwizdami w Londynie

Premier Izraela Benjamin Netanjahu, który w piątek przebywa z wizytą w Londynie, został tam powitany nieprzychylnymi okrzykami i gwizdami przez setki demonstrantów protestujących przeciwko reformie sądownictwa proponowanej przez izraelski rząd.

„Przeżyłam piekło, ale mam czyste sumienie”. Dziś Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów Wiadomości
„Przeżyłam piekło, ale mam czyste sumienie”. Dziś Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów

– Przeżyłam piekło na tej ziemi, ale mam czyste sumienie, bo nikogo nie skrzywdziłam i nie zdradziłam – powiedziała Zofia Gargasz, która ukrywała w czasie okupacji żydowską koleżankę Henię Katz. To jedna z historii Polaków ratujących Żydów pod okupacja niemiecką, których święto obchodzone jest 24 marca.

Nitras: Jestem zwolennikiem „małżeństw” homoseksualnych. Z takim programem idę do wyborów Wiadomości
Nitras: Jestem zwolennikiem „małżeństw” homoseksualnych. Z takim programem idę do wyborów

– Ja jestem zwolennikiem związków partnerskich, nie wykluczam, że nawet małżeństw, i nie widzę powodu, żeby jakiś Pan Jędraszewski mówił, że ma być inaczej – mówił na antenie Radia Plus poseł Sławomir Nitras.

Gorąco w Rosji. Prigożyn kwestionuje fundamentalne tezy propagandy Kremla Wiadomości
Gorąco w Rosji. Prigożyn kwestionuje fundamentalne tezy propagandy Kremla

Amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie pochyla się m.in. nad aktywnością założyciela Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna, który po zmarginalizowaniu jego jednostki wojskowej na Ukrainie nie gryzie się w język i kwestionuje dwie główne tezy forsowane w przestrzeni publicznej przez Kreml i rosyjską propagandę.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe