Biskup charkowsko-zaporoski: Papież zrobił wszystko, żeby uratować mieszkańców Mariupola

Biskup charkowsko-zaporoski Pawło Honczaruk, w jurysdykcji którego znajduje się Mariupol, skomentował zaangażowanie papieża Franciszka w ratowanie mieszkańców oblężonego przez Rosjan miasta. Hierarcha przestrzegał także przed korytarzami humanitarnymi organizowanymi przez rosyjską armię.
Papież Franciszek Biskup charkowsko-zaporoski: Papież zrobił wszystko, żeby uratować mieszkańców Mariupola
Papież Franciszek / EPA/MAURIZIO BRAMBATTI Dostawca: PAP/EPA

Papież Franciszek zrobił wszystko, co tylko możliwe, żeby uratować mieszkańców Mariupola. A nawet więcej, niż mógł po ludzku zrobić. Wiemy o tym i jesteśmy mu wdzięczni – powiedział biskup charkowsko-zaporoski Pawło Honczaruk. 

Jednocześnie ukraiński hierarcha przestrzegł przed korytarzami humanitarnymi, organizowanymi przez wojsko rosyjskie. Dzieją się tam bowiem „dziwne rzeczy”.

– Sprawiają wrażenie, że ratują ludzi, ale nie taka jest prawda. Prawda jest taka, że wyprowadzają ludzi z miejsc, w których się ukrywali, zabierają ich do ośrodka, gdzie pozostają oni przez dwa lub trzy dni, i tam przeprowadzają kontrole. Przychodzą rosyjscy żołnierze przebrani za Ukraińców. Mówią: „Chwała Ukrainie!”, a kto odpowie: „Chwała bohaterom!” jest zabijany. To są korytarze kontroli i śmierci – wskazał bp Honczaruk w rozmowie z włoską agencją SIR.

Opowiedział, że wielu ludzi zabieranych do autobusów zaginęło. Nie wiadomo, dokąd ich zabrano, być może „do republik donieckiej i ługańskiej”.

– Te korytarze są bardzo niebezpieczne, bo nie wiadomo dokąd prowadzą, komu udaje się nimi przejść i dokąd trafia – podkreślił hierarcha.

Przyznał, że od początku bombardowań Charkowa nie opuścił tego miasta. Bombardowania nadal trwają, a zbiegiem czasu ta sytuacja staje się bardzo męcząca dla mieszkańców. W Charkowie, według lokalnych władz, pozostał milion mieszkańców [spośród 1,4 mln przed wojną – KAI]. Bardzo potrzebne są lekarstwa na serce, nadciśnienie i środki uspokajające, a także żywność i ubrania. – Na szczęście dociera pomoc humanitarna – informuje bp Honczaruk.

pb (KAI/SIR) / Charków


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Waldemar Krysiak: Kiedy uznamy aktywistów gender za terrorystów? Wiadomości
Waldemar Krysiak: Kiedy uznamy aktywistów gender za terrorystów?

Okaleczają dzieci, atakują rządowe budynki, blokują naukowe wykłady. W ostatnich dniach zabili sześcioro chrześcijan, w tym trójkę dzieci. Czy czas uznać aktywistów gender za terrorystów?

Naukowy wieczór z dr. Kaweckim: Książki tunelowe. Wirtualna rzeczywistość z 1830 roku [WIDEO] Wiadomości
Naukowy wieczór z dr. Kaweckim: Książki tunelowe. Wirtualna rzeczywistość z 1830 roku [WIDEO]

Wirtualna rzeczywistość z 1830 roku! Książki tunelowe to tomy składające się z kilku stron połączonych ze sobą złożonymi kartkami papieru umieszczonymi po obu stronach, co po rozłożeniu nadaje im wygląd przypominający akordeon.

„Rosja stara się uzyskać dodatkowe dostawy broni z Korei Płn.” Wiadomości
„Rosja stara się uzyskać dodatkowe dostawy broni z Korei Płn.”

– Mamy informacje o staraniach ze strony Rosji w sprawie dodatkowych dostaw broni i amunicji z Korei Północnej m.in. w zamian za żywność – powiedział w czwartek rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego (NSC) John Kirby. Ministerstwo skarbu (finansów) USA objęło sankcjami obywatela Słowacji, który miał pośredniczyć w transakcji.

Nie żyje prof. Paweł Śpiewak Wiadomości
Nie żyje prof. Paweł Śpiewak

Jak poinformował portal Onet.pl, zmarł znany socjog i historyk prof. Paweł Śpiewak. Informacje o jego śmierci w rozmowie z portalem potwierdził jego syn, Jan Śpiewak.

Elon Musk wśród setek ekspertów apelujących o zawieszenie prac nad sztuczną inteligencją. Zagrożenie dla ludzkości Wiadomości
Elon Musk wśród setek ekspertów apelujących o zawieszenie prac nad sztuczną inteligencją. "Zagrożenie dla ludzkości"

Ponad tysiąc biznesmenów, inwestorów, ekspertów, a wśród nich takie postacie jak Elon Musk czy współzałożyciel firmy Apple Steve Wozniak, apelują o zawieszenie prac nad potężnymi systemami sztucznej inteligencji w obawie przed zagrożeniem dla ludzkości.

Mężczyzna poszukiwany ws. dwóch zabójstw sam zgłosił się na policję Wiadomości
Mężczyzna poszukiwany ws. dwóch zabójstw sam zgłosił się na policję

24-latek poszukiwany ws. dwóch zabójstw w czwartek wieczorem zgłosił się do komendy policji w Międzychodzie – powiedziała PAP Iwona Liszczyńska z biura prasowego wielkopolskiej policji. Mężczyzna był poszukiwany od środy.

[WIDEO] Marginesy społeczne Burza po wypowiedzi byłego ministra PO Wiadomości
[WIDEO] "Marginesy społeczne" Burza po wypowiedzi byłego ministra PO

– To jest to rozdawnictwo, to jest tworzenie tych marginesów społecznych, w których się PiS wyspecjalizował – mówił w programie "Grafitti" na antenie Polsat News poseł Platformy Obywatelskiej Bartłomiej Sienkiewicz.

Aresztowanie dziennikarza WSJ w Rosji. Jest reakcja Białego Domu Wiadomości
Aresztowanie dziennikarza "WSJ" w Rosji. Jest reakcja Białego Domu

Nękanie amerykańskich obywateli przez rosyjskie władze jest absolutnie nie do przyjęcia - oznajmił w czwartek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego (NSC) John Kirby, potępiając aresztowanie korespondenta "Wall Street Journal" Evana Gershkovicha. Sekretarz stanu Antony Blinken ponowił swoje ostrzeżenie o niebezpieczeństwach przebywania w Rosji dla obywateli USA.

Kłopoty polityków Konfederacji. Jest zawiadomienie do prokuratury Wiadomości
Kłopoty polityków Konfederacji. Jest zawiadomienie do prokuratury

Robert Bąkiewicz poinformował na Twitterze, że spółka TVMN złożyła zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa przez polityków Konfederacji.

 Daniel Obajtek powołany na prezesa PKN Orlen na kolejną kadencję Wiadomości
Daniel Obajtek powołany na prezesa PKN Orlen na kolejną kadencję

Daniel Obajtek został w czwartek powołany na prezesa zarządu PKN Orlen na kolejną trzyletnią kadencję - podała w czwartek spółka w komunikacie giełdowym.

Emerytury
Stażowe