Tusk odpowiedzialny za zbliżanie się Polski i Rosji? Odtajniono ważny dokument

W ostatnim czasie portal TVP Info informował o notatce sporządzonej w 2008 r. przez Jarosława Bratkiewicza, dyrektora Departamentu Wschodniego MSZ. W dokumencie zapewniano, że Rosja nie stanowi żadnego zagrożenia militarnego i przestrzegano przed prounijną polityką PiS dla Ukrainy. Dzisiaj w programie „Jedziemy” na antenie TVP Info dziennikarz Michał Rachoń pokazał kolejny dokument z tamtego okresu.
 Tusk odpowiedzialny za zbliżanie się Polski i Rosji? Odtajniono ważny dokument
/ PAP/Wojtek Jargiło

Jak wyjaśnia portal TVP Info, wspomniana notatka to dokument, który w 2008 r. Ministerstwo Obrony Narodowej otrzymało od dyplomatów stacjonujących w Rosji. 

W ocenie źródeł zbliżonych do rosyjskich władz w ostatnim czasie ma miejsce proces zbliżania Rosji i Polski, a dokładniej mówiąc odejścia od poprzedniego zaognienia stosunków na rzecz normalizacji i dialogu

– pisano w dokumencie. 

Stało się to możliwe dzięki dojściu do władzy rządu, na którego czele stanął Donald Tusk, a także na skutek aktywizacji polskiej dyplomacji w kierunku odbudowy stosunków rosyjsko-polskich

– dodano w dokumencie zaadresowanym do dyrektora Departamentu Wojskowych Spraw Zagranicznych.

Tusk widział w Rosji partnera 

W programie „Jedziemy” na antenie TVP Info Michał Rachoń podkreślił, że „ten dokument wpłynął do polskiego MON 1 sierpnia 2008 r., na tydzień przed tym, jak rosyjskie czołgi ruszyły na Gruzję”.

Dziennikarz dodał, że Donald Tusk był jednym z tych polityków, którzy widzieli Rosję jako „partnera w interesach”. 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe