Putin grubo się przeliczył? Te kraje mogą zrezygnować z rosyjskiego gazu

Utrata takiego odbiorcy jak Polska, Holandia czy Niemcy „byłaby dla Rosji prawdziwym ciosem” – pisze „Rzeczpospolita” cytując słowa Marii Biełowej, dyrektor ds. badań w Vygon Consulting.
 Putin grubo się przeliczył? Te kraje mogą zrezygnować z rosyjskiego gazu
/ fot. PAP/EPA/TOMS KALNINS

Według dyrektor ds. badań w Vygon Consulting Marii Biełowej kolejne kraje dołączą do Polski, Bułgarii oraz państw bałtyckich i jeszcze w tym roku zaprzestaną importować rosyjski gaz.

W 2022 roku wygasają umowy Gazpromu z operatorami w Macedonii Północnej, Holandii i Serbii oraz dla szeregu niemieckich firm. Można się więc spodziewać, że nie wszyscy będą chcieć kontynuować współpracę – powiedziała agencji RIA Nowosti Biełowa.

Zaprzestanie wysyłania gazu przez Rosję Polsce i Bułgarii to efekt odmowy zapłaty za gaz w rublach przez te kraje. Gazprom, pomimo posiadania ważnych kontraktów, 27 kwietnia odciął przesył gazu polskiemu PGNiG i bułgarskiemu Bulgargaz.

Z końcem tego roku zarówno Polsce i Bułgarii wygasają umowy na zakup rosyjskiego gazu. Na zapłatę w rublach nie zgodziła się także Finlandia. Państwa bałtyckie (Litwa, Łotwa oraz Estonia) oświadczyły, że już nie kupują gazu z Rosji.

„Rzeczpospolita” zwraca uwagę, że utrata takiego odbiorcy jak Polska, Holandia czy Niemcy „byłaby dla Rosji prawdziwym ciosem”. „Niemcy importowały z Rosji 56,3 mld m3 gazu, Polska 10 mld m3, Niderlandy 11,2 mld m2 (dane BP za 2020 r), co dalej połowę całego rosyjskiego eksportu gazu na rynek Unii” – podkreślono.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe