Minister Rau: Podejmiemy szeroką zakrojoną współpracę gospodarczą z Iranem

Ustaliliśmy, że jak tylko dojdzie do szczęśliwej konkluzji negocjacji dotyczących porozumienia nuklearnego z Wiednia, podejmiemy szeroko zakrojoną współpracę gospodarczą z Iranem - powiedział w niedzielę w Teheranie szef MSZ Zbigniew Rau.
Szef polskiego MSZ Zbigniew Rau oraz minister spraw zagranicznych Iranu Hosejn Amir Abdollahijan Minister Rau: Podejmiemy szeroką zakrojoną współpracę gospodarczą z Iranem
Szef polskiego MSZ Zbigniew Rau oraz minister spraw zagranicznych Iranu Hosejn Amir Abdollahijan / PAP/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH

Minister Rau wypowiadał się na wspólnej konferencji prasowej z szefem irańskiej dyplomacji Hosejnem Amir-Abdollahijanem, z którym omawiał wcześniej również tematy związane z wojną na Ukrainie.

Irański minister zapewnił, że jego kraj jest przeciwny wszelkim aktom agresji i chce, aby doszło do zawieszenia broni.

Pierwsza wizyta od 2014 r.

Rau przebywa od soboty w Iranie z wizytą na zaproszenie strony irańskiej, ma ona charakter bilateralny i jest pierwszą od 2014 r. wizytą szefa polskiej dyplomacji w tym kraju.

Politycy omówili kwestie dotyczące współpracy dwustronnej, a także agresji Rosji przeciw Ukrainie; podpisali też umowę o współpracy w dziedzinie kultury, edukacji, nauki, sportu, młodzieży i środków masowego przekazu.

Polski minister podkreślił, że rozmowa była okazją do przeanalizowania także stanowisk zasadniczych dla pokoju na świecie, architektury bezpieczeństwa i zmieniającej się kondycji gospodarczej - nie tylko w Europie - która jest wynikiem rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Ustaliliśmy, że jak tylko dojdzie do szczęśliwej konkluzji negocjacji mających na celu porozumienie nuklearne z Wiednia, podejmiemy szeroko zakrojoną współpracę gospodarczą, dlatego, że zdajemy sobie sprawę z jej potencjału

– oświadczył Rau.

Iran od jedenastu miesięcy prowadzi rozmowy w Wiedniu z Francją, Wielką Brytanią, Niemcami, Chinami i Rosją na temat swego programu nuklearnego. W negocjacjach uczestniczą też pośrednio Stany Zjednoczone.

Podkreślał, że Polska i Iran uważają, że są obszary, gdzie ta współpraca będzie owocna.

My w Polsce także myślimy o tych samych obszarach i uznajemy, że politycy powinni tworzyć tylko dobry klimat do wzajemnej współpracy firm - czy to prywatnych, czy także tych z udziałem kapitału państwowego

– zaznaczył. Zapewnił, że obie strony są zainteresowane taką współpracą.

Jeśli chodzi o wojnę na Ukrainie, Polska konsekwentnie podkreśla, że jest ona wynikiem „niczym niezawinionej, niczym nieusprawiedliwionej agresji rosyjskiej”.

Rau dodał, że będzie jeszcze z irańskim ministrem rozmawiać o interesujących obie strony kwestiach i „zbliżać dalej perspektywy w stosunkach międzynarodowych”.

Rocznica pomocy Persów udzielonej Armii Andersa

Podkreślił, że wśród tematów rozmowy było także 80-lecie przyjęcia przez Irańczyków Polaków, którzy opuścili Związek Sowiecki w trakcie tzw. ewakuacji Armii Andersa. Podkreślał, że przyjęcie wówczas polskich uchodźców i opieka nad polskimi cmentarzami oraz miejscami pamięci to kwestia ważna dla Polaków i wzajemnych stosunków polsko-irańskich.

Amir-Abdollahidżan wyraził nadzieję, że uda się zakończyć konflikt na Ukrainie dzięki posunięciom politycznym, „unikając stosowania podwójnych standardów”.

Podkreślił, że Iran już wcześniej deklarował możliwość wysłania na Ukrainę grupy medycznej i gotowość do udzielenia pomocy humanitarnej. Dodał, że usłyszał od strony ukraińskiej, że nie ma obecnie takiej potrzeby.

MSZ Iranu: należy szukać porozumienia w sprawie Ukrainy

Dodał, że w ostatnim czasie trzy razy rozmawiał z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytrem Kułebą, a także z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem.

Wybieramy się do Moskwy i cały czas podkreślamy, że należy szukać porozumienia, doprowadzić do zawieszenia broni, mamy nadzieję, że uda się zakończyć ten konflikt

– powiedział.

CZYTAJ TEŻ: Profesor wirusologii: ponad 90 procent Polaków ma odporność przeciw SARS-COV-2

CZYTAJ TEŻ: Żołnierze z Grupy Wagnera zgwałcili kobiety tuż po porodzie? Wstrząsające doniesienia

Wyraził też uznanie dla Polski jako kraju biorącego na siebie ciężar przyjmowania uchodźców z Ukrainy.

Wyjaśnił, że Teheran i Warszawa są gotowe rozszerzać współpracę między innymi w zakresie nauki, medycyny nuklearnej, wymiany studenckiej i produkcji ciężarówek oraz autobusów.

W niedzielę w Iranie Rau spotka się jeszcze z prezydentem kraju Ebrahimem Raisim


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Ważny apel żony Kamila Stocha. Napisała, jak można pomóc Wiadomości
Ważny apel żony Kamila Stocha. Napisała, jak można pomóc

Żona Kamila Stocha - Ewa Bilan-Stoch dodała wpis na Twitterze. W mediach społecznościowych zaapelowała do fanów, którzy mają taką możliwość, o oddawanie krwi.

Szydło: Nie ma zgody na uzależnienie od Chin i zubożenie UE Wiadomości
Szydło: Nie ma zgody na uzależnienie od Chin i zubożenie UE

To, co w tym momencie proponują unijni urzędnicy, doprowadzi do tego, że Europa zostanie uzależniona tym razem od Chin, a europejskie społeczeństwo zubożeje - powiedziała na łamach "Gazety Polskiej Codziennie" była premier, europoseł PiS Beata Szydło.

Wiadomości
Czym jest przeszczep włosów i kiedy jest stosowany?

Podstawowym wskazaniem do wykonania przeszczepu włosów jest ich utrata z przyczyn naturalnych, dolegliwości związanych z chorobą albo urazem. Brak naturalnych włosów stanowi duży problem dla osób płci obojga, zwłaszcza w młodszym wieku. Obecnie coraz częściej zdarzają się choroby wywołujące wypadanie włosów, dużo więcej jest też przypadków nadmiernego wypadania włosów spowodowanego stresem, zaburzeniami gospodarki hormonalnej czy stosowaniem niewłaściwych preparatów do pielęgnacji.

„Uwielbiam to”. Keanu Reeves zachwycony polską produkcją Wiadomości
„Uwielbiam to”. Keanu Reeves zachwycony polską produkcją

– Uwielbiam głębię, wyrafinowanie, ambicję tej historii i jej warstwę wizualną. To produkt na naprawdę wysokim poziomie – tak skomentował grę komputerową Cyberpunk 2077 wyprodukowaną przez polskie studio aktor Keanu Reeves.

Dramat Dawida Kubackiego. Akcja internautów na profilu Marty Kubackiej Wiadomości
Dramat Dawida Kubackiego. Akcja internautów na profilu Marty Kubackiej

W niedzielę media obiegły przykre wiadomości. Dawid Kubacki z powodu poważnych problemów osobistych niespodziewanie zrezygnował z konkursu w norweskim Vikersund i powrócił do Polski. Szybko okazało się, co było tego powodem.

Ważny ukraiński polityk nie wytrzymał i zrugał publicznie Siemoniaka Wiadomości
Ważny ukraiński polityk nie wytrzymał i zrugał publicznie Siemoniaka

Ważny ukraiński polityk w ostrych słowach zareagował na komentarz byłego szefa MON za czasów rządu PO-PSL, a obecnie wiceprzewodniczącego Platformy Tomasza Siemoniaka.

„Wracaj do Brukseli. Merkel czeka”. Tusk przywitany w Wodzisławiu Śląskim Wiadomości
„Wracaj do Brukseli. Merkel czeka”. Tusk przywitany w Wodzisławiu Śląskim

Donald Tusk podobnie jak wielu innych polityków rozpoczął objazdy po Polsce w ramach kampanii przedwyborczej. Tym razem odwiedził Wodzisław Śląski, by podczas spotkania z mieszkańcami wygłosić m.in. postulaty swojej partii.

Szokujące słowa Bilewicza. „Polska jest winna Niemcom przeprosiny” Wiadomości
Szokujące słowa Bilewicza. „Polska jest winna Niemcom przeprosiny”

„Nie zgadzam się. Polska jest coś winna Niemcom. Jest winna Niemcom przeprosiny” – zareagował na wpis partii Razem dr Michał Bilewicz, pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego, psycholog społeczny z Wydziału Psychologii UW i kierownik Centrum Badań nad Uprzedzeniami.

Obajtek wygrał w sądzie z „Wyborczą”. Czeka na sprostowanie Wiadomości
Obajtek wygrał w sądzie z „Wyborczą”. Czeka na sprostowanie

Daniel Obajtek opublikował w mediach społecznościowych post, w którym oznajmił, że wygrał proces sądowy z redaktorem naczelnym portalu wyborcza.pl. Po prawie dwóch latach oczekiwania zapadł korzystny dla prezesa PKN Orlen wyrok I instancji.

Nie żyje były poseł i działacz opozycji w czasach PRL-u Wiadomości
Nie żyje były poseł i działacz opozycji w czasach PRL-u

W środę w wieku 65 lat zmarł Andrzej Zarębski – był m.in. działaczem opozycji demokratycznej czasów PRL, współzałożycielem Niezależnego Zrzeszenia Studentów, rzecznikiem rządu Jana Krzysztofa Bieleckiego oraz posłem na Sejm RP.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe