[wywiad] Kard. Kurt Koch: "Cieszę się, że papież Franciszek odwołał spotkanie z patriarchą Cyrylem"

O głębokim wstrząsie, jakim jest dla niego postawa zwierzchnika rosyjskiego prawosławia, patriarchy Cyryla wobec wojny wytoczonej przez Rosję Ukrainie powiedział w wywiadzie dla portalu szwajcarskiego Kościoła katolickiego, kath.ch przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, kard. Kurt Koch. Rozmowę ze szwajcarskim purpuratem kurialnym przeprowadził Raphael Rauch.
kard. Kurt Koch [wywiad] Kard. Kurt Koch:
kard. Kurt Koch / wikipedia/CC BY-SA 3.0 fot. Claude Truong-Ngoc

 

Raphael Rauch: Stolica Apostolska i Szwajcaria zacieśniają współpracę. Jak przeżywa Eminencja reakcje w swojej ojczyznę w czasie wojny na Ukrainie?

Kardynał Kurt Koch: Przeżywamy nową sytuację. Szwajcaria na nowo omawia kwestię neutralności. Prezydent Cassis pojawił się w Bernie na demonstracji pokojowej, z którą łączył się zdalnie prezydent Wołodymyr Zełeński. Przewodnicząca Rad Narodu (izby niższej szwajcarskiego parlamentu - przyp. KAI), Irène Kälin udała się z wizytą na Ukrainę. Swoją podróż uzasadniła słowami: "Musimy stanąć po stronie prawa międzynarodowego. Radni federalni już w przeszłości podkreślali, że neutralność i solidarność są nierozłączne. Myślę, że to prawda".

- Czy papież Franciszek rozumie Putina?

- Papież Franciszek chce zakończyć wojnę - także poprzez pozostawienie wszystkich drzwi otwartych, aby osiągnąć ten cel. Jeśli zatrzaskuje się drzwi przed aktorami, którzy mają klucz do pokoju, nie można się zbliżyć do tego celu. Prezydent Rosji dwukrotnie odwiedził papieża w Rzymie. Natychmiast po rozpoczęciu wojny papież udał się do ambasady rosyjskiej w Watykanie. Nie robi tego żadna inna głowa państwa. Zwykle wzywani są ambasadorowie. Papież czyni wszystko, co w jego mocy, aby działać na rzecz pokoju.

- Wasza Eminencja był obecny podczas wideokonferencji, kiedy Papież rozmawiał z patriarchą moskiewskim Cyrylem i metropolitą Hilarionem. Jakie były wrażenia Waszej Eminencji z tej rozmowy?

- Papież pozwolił patriarsze mówić jako pierwszemu. Szczegółowo wyjaśnił on swój pogląd na przyczyny wojny. Papież nie ustosunkował się do tego poglądu politycznego, ale wyraził się jasno: nie jesteśmy duchownymi państwa, jesteśmy pasterzami ludu - i razem musimy znaleźć rozwiązania na rzecz pokoju.

- Wasza Eminencja powiedział w wywiadzie dla „Domradio", że nie jest pewien, czy ta wiadomość dotarła do Patriarchy.

- Chodziło mi o to, że nie mogę zajrzeć do serca Patriarchy. Mogę tylko patrzeć, jak zareaguje.

- Jak to jest brać udział w wideokonferencji, która mogłaby zapisać się w historii świata - ale nie można przekonać drugiej osoby?

- Wojna na Ukrainie jest straszna i - jak podkreśla Papież - absurdalna. Jest to śmiertelnie niebezpieczne dla wielu ludzi. Dlatego musimy zrobić wszystko, aby zakończyć tę straszną i bezsensowną wojnę. Nawet jeśli w tym przedsięwzięciu będziemy musieli zaakceptować niepowodzenia w stosunkach dyplomatycznych, musimy kontynuować nasze wysiłki.

- Jednym z najważniejszych wydarzeń, jakie Ksiądz Kardynał przeżył, było spotkanie Franciszka i Cyryla w Hawanie i podpisanie Deklaracji Hawańskiej. Czy teraz musimy spojrzeć na to spotkanie z innej perspektywy?

- Nie zaliczam spotkania w Hawanie do swoich zasług. Bez inicjatywy i woli patriarchy Cyryla to spotkanie nie doszłoby do skutku. Obecnie stosunki te nabrały zupełnie innego charakteru. Gdy bowiem tak straszliwa wojna jest sankcjonowana nawet religijnie, takie postępowanie musi wstrząsnąć każdym ekumenicznym sercem. Dlatego cieszę się, że papież Franciszek odwołał zaplanowane na czerwiec spotkanie z patriarchą Cyrylem. Prawdopodobnie w większości przypadków zostałoby ono niezrozumiane. Niemniej jednak dialog musi być kontynuowany.

- Kiedy papież pojedzie do Moskwy na spotkanie z Putinem?

- Do tej pory papież nie otrzymał od prezydenta Rosji odpowiedzi na swoją prośbę.

- Co mówi metropolita Hilarion, kierownik Wydziału ds. Zewnętrznych Stosunków Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego?

- Po spotkaniu Zoom poinformowałem metropolitę o odwołaniu spotkania w czerwcu. Nie doszło do dalszych rozmów.

- W minionych dniach odbyło się spotkanie plenarne Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Jakie impulsy zabieracie ze sobą z Ukrainy?

- Odbyliśmy długą sesję zdalną z arcybiskupem większym Światosławem Szewczukiem, który przedstawił nam szczegółowy raport na temat sytuacji na Ukrainie. To hybrydowe spotkanie było bardzo poruszające. Powiedział nam również, że jego nazwisko było na szczycie listy osób, które miały zostać zabite. Żyje jednak w wielkiej ufności. Doświadczam Kościoła greckokatolickiego na Ukrainie jako bardzo wiernej wspólnoty, która czerpie nadzieję z wiary także w wydarzeniach dramatycznych.

- Były opat z Einsiedeln, Martin Werlen, publicznie zadaje pytanie: kiedy Ksiądz Kardynał pojedzie do Kijowa?

- Nie pytał mnie o zdanie, tylko prosił papieża, żeby mnie też wysłał do Kijowa. Moja odpowiedź: Jeśli mój przyjazd na Ukrainę będzie pożądany i Papież się zgodzi, pojadę do Kijowa. Ale decyzję w tej sprawie podejmuje papież, a nie ojciec Werlen. Co więcej, nie podzielam jego opinii, że będą mnie słuchać w Moskwie, skoro nie słuchają tam nawet papieża.

Rozmawiał Raphael Rauch, kath.ch

st (KAI) / Watykan


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Książę William i Kate Middleton podjęli sensacyjną decyzję Wiadomości
Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Książę William i Kate Middleton podjęli sensacyjną decyzję

Brytyjskie media donoszą o kolejnej zaskakującej decyzji, jaka płynie z Pałacu Buckingham. Tym razem książę William i Kate Middleton zdecydowali się na sensacyjny ruch. Sprawa dotyczy zbliżającej się ceremonii karnacji króla Karola III.

Na pewno wszyscy czują żal. Apoloniusz Tajner o dramacie Dawida Kubackiego Wiadomości
"Na pewno wszyscy czują żal". Apoloniusz Tajner o dramacie Dawida Kubackiego

Dawid Kubacki w ostatnich dniach przeżywa trudne chwile. Na początku bieżącego tygodnia skoczek poinformował o swojej rezygnacji z dalszych występów w PŚ. 33-latek swoją decyzję uzasadnił dramatycznym stanem zdrowia żony. Teraz głos w tej sprawie zabrał Apoloniusz Tajner.

Ważny apel żony Kamila Stocha. Napisała, jak można pomóc Wiadomości
Ważny apel żony Kamila Stocha. Napisała, jak można pomóc

Żona Kamila Stocha, Ewa Bilan-Stoch, dodała wpis na Twitterze. W mediach społecznościowych zaapelowała do fanów, którzy mają taką możliwość, o oddawanie krwi.

Szydło: Nie ma zgody na uzależnienie od Chin i zubożenie UE Wiadomości
Szydło: Nie ma zgody na uzależnienie od Chin i zubożenie UE

– To, co w tym momencie proponują unijni urzędnicy, doprowadzi do tego, że Europa zostanie uzależniona tym razem od Chin, a europejskie społeczeństwo zubożeje – powiedziała na łamach „Gazety Polskiej Codziennie” była premier, europoseł PiS Beata Szydło.

Wiadomości
Czym jest przeszczep włosów i kiedy jest stosowany?

Podstawowym wskazaniem do wykonania przeszczepu włosów jest ich utrata z przyczyn naturalnych, dolegliwości związanych z chorobą albo urazem. Brak naturalnych włosów stanowi duży problem dla osób płci obojga, zwłaszcza w młodszym wieku. Obecnie coraz częściej zdarzają się choroby wywołujące wypadanie włosów, dużo więcej jest też przypadków nadmiernego wypadania włosów spowodowanego stresem, zaburzeniami gospodarki hormonalnej czy stosowaniem niewłaściwych preparatów do pielęgnacji.

„Uwielbiam to”. Keanu Reeves zachwycony polską produkcją Wiadomości
„Uwielbiam to”. Keanu Reeves zachwycony polską produkcją

– Uwielbiam głębię, wyrafinowanie, ambicję tej historii i jej warstwę wizualną. To produkt na naprawdę wysokim poziomie – tak skomentował grę komputerową Cyberpunk 2077 wyprodukowaną przez polskie studio aktor Keanu Reeves.

Dramat Dawida Kubackiego. Akcja internautów na profilu Marty Kubackiej Wiadomości
Dramat Dawida Kubackiego. Akcja internautów na profilu Marty Kubackiej

W niedzielę media obiegły przykre wiadomości. Dawid Kubacki z powodu poważnych problemów osobistych niespodziewanie zrezygnował z konkursu w norweskim Vikersund i powrócił do Polski. Szybko okazało się, co było tego powodem.

Ważny ukraiński polityk nie wytrzymał i zrugał publicznie Siemoniaka Wiadomości
Ważny ukraiński polityk nie wytrzymał i zrugał publicznie Siemoniaka

Ważny ukraiński polityk w ostrych słowach zareagował na komentarz byłego szefa MON za czasów rządu PO-PSL, a obecnie wiceprzewodniczącego Platformy Tomasza Siemoniaka.

„Wracaj do Brukseli. Merkel czeka”. Tusk przywitany w Wodzisławiu Śląskim Wiadomości
„Wracaj do Brukseli. Merkel czeka”. Tusk przywitany w Wodzisławiu Śląskim

Donald Tusk podobnie jak wielu innych polityków rozpoczął objazdy po Polsce w ramach kampanii przedwyborczej. Tym razem odwiedził Wodzisław Śląski, by podczas spotkania z mieszkańcami wygłosić m.in. postulaty swojej partii.

Szokujące słowa Bilewicza. „Polska jest winna Niemcom przeprosiny” Wiadomości
Szokujące słowa Bilewicza. „Polska jest winna Niemcom przeprosiny”

„Nie zgadzam się. Polska jest coś winna Niemcom. Jest winna Niemcom przeprosiny” – zareagował na wpis partii Razem dr Michał Bilewicz, pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego, psycholog społeczny z Wydziału Psychologii UW i kierownik Centrum Badań nad Uprzedzeniami.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe