Papież pisze do katolików LGBT: „Kościół «selektywny» nie jest Świętą Matką Kościołem, ale sektą”

Amerykański jezuita o. James Martin SJ zadał Franciszkowi trzy pytania dotyczące katolików LGBT, po otrzymaniu listu zwrotnego zakonnik opublikował odpowiedzi papieża na portalu dla wierzących osób LGBT.
Papież Franciszek Papież pisze do katolików LGBT: „Kościół «selektywny» nie jest Świętą Matką Kościołem, ale sektą”
Papież Franciszek / pixabay.com/Annett_Klinger

 

Outreach.faith to portal współtworzony przez o. Martina, który zajmuje się tematyką relacji osób LGBT z Bogiem i Kościołem. Na jego łamach jezuita udostępnił otrzymany od papieża list, będący odpowiedzią na zadane wcześniej pytania.

„Outreach, który działa pod auspicjami America Media, jest zakorzeniony w miłości Jezusa, który podczas swojej publicznej posługi dotarł do wszystkich wykluczonych; jest inspirowany przez świętych i błogosławionych mężczyzn i kobiety, którzy w każdym wieku troszczyli się o tych, którzy byli zaniedbani; i jest ugruntowany w dzisiejszym wezwaniu Kościoła do traktowania osób LGBTQ z «szacunkiem, współczuciem i wrażliwością» (KKK 2358)” – czytamy w opisie działalności portalu.

Ojciec Martin zadał Franciszkowi trzy pytania. Pierwsze dotyczyło tego, co papieżowi wydaje się najważniejsze do powiedzenia osobom LGBT na temat Boga?

„Bóg jest Ojcem i nie wypiera się żadnego ze swoich dzieci. A Bożym «stylem» jest «bliskość, miłosierdzie i czułość». Na tej ścieżce odnajdziesz Boga” – napisać miał Franciszek.

W drugim zagadnieniu chodziło o sprawę Kościoła. Jezuita pytał, co Ojciec Święty uważa za kluczowe, by przekazać osobom LGBT na temat wspólnoty?

„Chciałbym, abyście czytali księgę Dziejów Apostolskich. Tam jest obraz żywego Kościoła” – stwierdził papież.

W ostatnim pytaniu chodziło o doświadczenie odrzucenia. Ojciec Martin zapytał, co papież powiedziałby osobom LGBT, które go w Kościele doświadczyły?

„Uświadomiłbym im, że nie jest to «odrzucenie Kościoła», ale «ludzi Kościoła». Kościół jest matką i wzywa wszystkie swoje dzieci. Porównaj z przypowieścią o gościach weselnych [Mt 22, 1-14 – przyp. red.]: «sprawiedliwi, grzesznicy, bogaci i biedni itd.». Kościół «selektywny», Kościół «czystej krwi» nie jest Świętą Matką Kościołem, ale sektą” – uznał Franciszek.

W oryginalnym tekście autor udostępnił skan napisanego odręcznie papieskiego listu w języku hiszpańskim.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wielka akcja policji w Niemczech. Planowano zamach stanu Wiadomości
Wielka akcja policji w Niemczech. Planowano zamach stanu

– W Niemczech w wyniku szeroko zakrojonego nalotu w środę rano, śledczy aresztowali 25 osób z ekstremistycznej grupy tzw. Obywateli Rzeszy (Reichsbuerger) – informuje dpa. W akcji brało udział blisko 3 tys. funkcjonariuszy na terenie jedenastu krajów związkowych – potwierdziła rzeczniczka Prokuratury Federalnej z Karlsruhe.

Na takie wiadomości zawsze jest zły czas. Wicepremier Piotr Gliński o śmierci Jana Nowickiego Wiadomości
"Na takie wiadomości zawsze jest zły czas". Wicepremier Piotr Gliński o śmierci Jana Nowickiego

Na takie wiadomości zawsze jest zły czas. Nie żyje Jan Nowicki, niezapomniany Anglik, kapitan Wyganowski, Wielki Szu, wybitny aktor, reżyser, pedagog i poeta. Duży smutek, duża strata polskiej kultury - napisał na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Zderzenie wojskowej ciężarówki z busem w Donbasie. Są ofiary Wiadomości
Zderzenie wojskowej ciężarówki z busem w Donbasie. Są ofiary

Na drodze w Donbasie doszło do niebezpiecznego wypadku. Rosyjska ciężarówka wioząca żołnierzy zderzyła się z busem na drodze Szachtarsk-Torez.

„Co Pan mi tutaj…!” Ostre spięcie w TVN24 Wiadomości
„Co Pan mi tutaj…!” Ostre spięcie w TVN24

Do poważnego spięcia na antenie TVN doszło między Moniką Olejnik i wiceministerem Michałem Wójcikiem. Powodem była ocena pracy ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

Jacek Kurski z nową posadą. Nie wraca do polityki Wiadomości
Jacek Kurski z nową posadą. Nie wraca do polityki

Były prezes TVP i poseł Prawa i Sprawiedliwości Jacek Kurski od grudnia reprezentuje Polskę w Banku Światowym – poinformował NBP.

Nie żyje Jan Nowicki. Legendarny aktor miał 83 lata Wiadomości
Nie żyje Jan Nowicki. Legendarny aktor miał 83 lata

Media obiegła informacja o śmierci znanego aktora Jana Nowickiego. Artysta znany z hitów „Wielki Szu”, „Magnat”, „Spirala” czy „Senatorium pod klepsydrą” odszedł w wieku 83 lat.

„Mundial Roberta przerósł”. Były reprezentant Polski uderza w Lewandowskiego Wiadomości
„Mundial Roberta przerósł”. Były reprezentant Polski uderza w Lewandowskiego

Były reprezentant Polski Radosław Kałużny rozmawiał z „Przeglądem Sportowym”. Były piłkarz m.in. Zagłębia Lubin czy Wisły Kraków skomentował postawę Lewandowskiego oraz awans polskiej reprezentacji z grupy. – Mundial Roberta przerósł – stwierdza.

„Zbankrutowałem”. Lech Wałęsa narzeka na żonę i wydatki przed świętami Wiadomości
„Zbankrutowałem”. Lech Wałęsa narzeka na żonę i wydatki przed świętami

Lech Wałęsa w ostatnim wywiadzie z „Super Expressem” mówił o mikołajkach i Bożym Narodzeniu. Były prezydent nie ukrywał, że w tym roku okres świąteczny będzie dla niego trudny. – Zbankrutowałem – wyznał.

„Jestem gotowy”. Tusk odpowiada Kaczyńskiemu Wiadomości
„Jestem gotowy”. Tusk odpowiada Kaczyńskiemu

Jarosław Kaczyński w jednym z ostatnich wywiadów nie zaprzeczył, że dojdzie do jego debaty z Donaldem Tuskiem. Na słowa prezesa PiS odpowiedział za pośrednictwem mediów społecznościowych lider PO.

Zmiany w rządzie. Powołano nowego wiceministra Wiadomości
Zmiany w rządzie. Powołano nowego wiceministra

Wojciech Gerwel, dotychczasowy ambasador RP w Wietnamie, został powołany na wiceministra spraw zagranicznych; będzie się zajmował m.in. polityką azjatycką – poinformowało MSZ.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe