Ukraińcy wstrzymali przesył gazu na stacji, przez którą przepływa prawie 1/3 gazu z Rosji do Europy

Jak informuje na swoich stronach internetowych ukraiński operator sieci gazowej GTS, od środy jest zmuszony wstrzymać realizowany dotychczas przesył gazu do Europy. Przyczyną jest utrata kontroli nad stacją "Sohranówka", przez którą przepływała prawie jedna trzecia gazu z Rosji do Europy (do 32,6 mln metrów sześciennych dziennie).
 Ukraińcy wstrzymali przesył gazu na stacji, przez którą przepływa prawie 1/3 gazu z Rosji do Europy
/ Tysol

"Działania okupantów doprowadziły do przerwania tranzytu gazu przez GMS Sohranówka" - poinformowało GTS w oficjalnym komunikacie. Jak podano, strona ukraińska straciła kontrolę nad stacją Sohranówka oraz tłocznią Nowopieskow. Przez tę stację - najważniejszą w obwodzie ługańskim - przepływa prawie jedna trzecia gazu z Rosji do Europy (do 32,6 mln metrów sześciennych dziennie).

"W wyniku agresji militarnej Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, kilka obiektów GTS znajduje się na terytorium czasowo kontrolowanym przez wojska rosyjskie i administrację okupacyjną. Obecnie GTSOU nie może sprawować kontroli operacyjnej i technologicznej nad CS "Nowopieskow" i innymi aktywami znajdującymi się na tych terytoriach. Ponadto, ingerencja sił okupacyjnych w procesy techniczne i zmiany w trybie pracy obiektów GTS, w tym nieuprawnione odbiory gazu z przepływów tranzytowych gazu, zagrażają stabilności i bezpieczeństwu całego ukraińskiego systemu przesyłu gazu" - podano w komunikacie. 

Operator informuje, że w związku z powyższym od godz. 07.00 w dniu 11 maja 2022 r. odbiór gazu do GTS Ukrainy nie będzie prowadzony w fizycznym punkcie połączenia międzysystemowego "Sohranówka".

"Aby w pełni wypełnić swoje zobowiązania tranzytowe wobec partnerów europejskich i zgodnie z warunkami umowy, możliwe jest tymczasowe przeniesienie niedostępnej przepustowości z fizycznego punktu połączenia "Sokhranówka" do fizycznego punktu połączenia "Sudzha" znajdującego się na terytorium kontrolowanym przez Ukrainę" - podano. Nie poinformowano jednak, kiedy to nastąpi.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wyciekł wewnętrzny sondaż PiS. Zaskakujący wynik z ostatniej chwili
Wyciekł wewnętrzny sondaż PiS. Zaskakujący wynik

Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego może liczyć na ponad 40 proc. poparcie – wynika z wewnętrznego sondaż przeprowadzonego przez PiS, do którego dotarła Interia.

Morawiecki: W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć kwestię reformy UE z ostatniej chwili
Morawiecki: W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć kwestię reformy UE

„W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć m.in. kwestię reformy UE. To jednomyślność vs większość kwalifikowana; Polska jednoznacznie uważa, że jednomyślność jest zaworem bezpieczeństwa, który chroni przed dominacją większych państw” – poinformował premier Mateusz Morawiecki w środę.

Komisarz UE ds. sprawiedliwości: „Komisja ds. badania rosyjskich wpływów budzi poważne obawy” z ostatniej chwili
Komisarz UE ds. sprawiedliwości: „Komisja ds. badania rosyjskich wpływów budzi poważne obawy”

– Powołanie komisji do zbadania rosyjskiej ingerencji w bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007–2022 budzi poważne obawy co do zgodności z prawem unijnym – oświadczył w czwartek podczas debaty w Parlamencie Europejskim komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders.

Wałęsa podałby rękę Kaczyńskiemu? „Jeśli padnie na kolana i przeprosi” z ostatniej chwili
Wałęsa podałby rękę Kaczyńskiemu? „Jeśli padnie na kolana i przeprosi”

Były prezydent Lech Wałęsa w wywiadzie dla Onetu zdradził, w jakich okolicznościach mógłby pogodzić się z Jarosławem Kaczyńskim i podać mu rękę.

Wielka Brytania: Polak pobity kijem golfowym przez grupę nastolatków. „Ohydny atak na tle rasowym” z ostatniej chwili
Wielka Brytania: Polak pobity kijem golfowym przez grupę nastolatków. „Ohydny atak na tle rasowym”

W Telford, w środkowo-zachodniej Anglii, grupa nastolatków zaatakowała kijem golfowym obywatela Polski, wskutek czego trafił on do szpitala, a będącego świadkiem ataku jego 10-letniego syna zwyzywała – poinformowała w środę policja regionu West Mercia.

Rosja zamyka dwie fińskie placówki konsularne. „To odwet za NATO” z ostatniej chwili
Rosja zamyka dwie fińskie placówki konsularne. „To odwet za NATO”

Rosja ogłosiła, że od lipca funkcjonowanie fińskich placówek konsularnych w Murmańsku i Pietrozawodsku nie zostanie wznowione oraz że zamyka swój konsulat generalny w Lappeenrancie przy granicy z Finlandią. W Moskwie do MSZ na rozmowę wezwano fińskiego ambasadora Anttiego Helanterę. To kolejny odwet za wejście Finlandii do NATO – komentuje fińska prasa.

Debata w PE o komisji ds. rosyjskich wpływów. Beata Szydło nie przebierała w słowach: „Wstyd, Sikorski!” z ostatniej chwili
Debata w PE o komisji ds. rosyjskich wpływów. Beata Szydło nie przebierała w słowach: „Wstyd, Sikorski!”

– Wstyd, Sikorski, że byłeś kiedyś ministrem spraw zagranicznych! Wstyd, że na tej sali są teraz byli polscy premierzy, którzy kiedyś reprezentowali partie, które zaciągały w Moskwie pożyczki – mówiła podczas debaty w Parlamencie Europejskim była premier Beata Szydło.

Głośny transfer na horyzoncie. Agent Lewandowskiego został przyłapany z ostatniej chwili
Głośny transfer na horyzoncie. Agent Lewandowskiego został przyłapany

Menadżer Roberta Lewandowskiego pojawił się w Barcelonie. Pini Zahavi został przyłapany w towarzystwie prezesa Barcelony Joana Laporty. Z informacji mediów wynika, że chodzi o głośny transfer.

Macron chce ROZBROJENIA wschodniej flanki NATO z ostatniej chwili
Macron chce ROZBROJENIA wschodniej flanki NATO

Emmaneul Macron opowiedział się za częściowym rozbrojeniem wschodniej flanki NATO po wojnie w Ukrainie.

Komisja ds. badania wpływów rosyjskich. Parlament Europejski podjął pilną decyzję z ostatniej chwili
Komisja ds. badania wpływów rosyjskich. Parlament Europejski podjął pilną decyzję

Jeszcze w środę wieczorem Parlament Europejski zajmie się podpisaną przez prezydenta ustawą o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich.

Emerytury
Stażowe