Słynny dominikanin oskarżony o gwałt na małoletnim

Szokującą informację przekazali opinii publicznej przewodniczący komisji odszkodowawczej i dominikański prowincjał, chodzić ma o wykorzystanie seksualne małoletniego chłopca. Oskarżenie wysunięte jest pod adresem znanego dominikańskiego kompozytora i restauratora liturgii o. André Gouzes’a, którego pieśni śpiewane są obecnie nie tylko w kościołach we Francji, ale i Polsce.
 Słynny dominikanin oskarżony o gwałt na małoletnim
/ pixabay.com/peggychoucair

We wspólnym oświadczeniu prowincjał dominikański z Tuluzy i przewodniczący powołanej przez francuskie zakony komisji ds. odszkodowań za przestępstwa seksualne poinformowali o tym, że „bracia dominikanie z prowincji tuluskiej zostali oskarżeni o poważne przestępstwa natury seksualnej wobec małoletnich, które niestety zostały potwierdzone”. Doniesienie w tej sprawie złożyli sami dominikanie jesienią 2021 roku.

Prokurator z Rodez Olivier Naboulet wszczął 9 maja śledztwo wobec jednego z zakonników z opactwa Sylvanès w departamencie Aveyron w Oksytanii w związku z napaścią seksualną i gwałtem na małoletnim poniżej 15. roku życia. Źródła sądowe potwierdziły, że chodzi o o. Gouzes’a, co ujawnił już francuski dziennik katolicki „La Croix”. Oskarżenie przeciwko niemu wniosła matka ofiary, obecnie 22-letniego mężczyzny. Do zmuszania kilkuletniego chłopca do seksu oralnego miało dojść w połowie lat 2000. Jednocześnie matka ofiary podziękowała dominikanom za sposób, w jaki zareagowali na jej doniesienie.

Ten urodzony 6 czerwca 1943 roku znawca liturgii i kompozytor muzyki sakralnej, wykonywanej także w polskich kościołach, podjął w 1975 roku restaurację dawnego opactwa cystersów w Sylvanès. Stworzył tam Ośrodek Formacji do Liturgii i Śpiewu Sakralnego (Centre de formation à la liturgie et au chant sacré), którym kierował. Odwołując się do tradycji chorału gregoriańskiego, chorałowej muzyki protestanckiej i śpiewu bizantyjskiego, o. Gouzes tworzył nową muzyką sakralną, często wykonywaną podczas Mszy św. nie tylko w kościołach dominikańskich. Po polsku ukazała się jego książka „Bóg kocha pijaków, szaleńców i kochanków. Rozmowy o wierze”.

Z powodu postępującej choroby Alzheimera o. Gouzes od 2018 roku przebywa w specjalistycznym ośrodku.

pb (KAI/20minutes.fr/buruf.com) / Sylvanès


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe