Wojna na Ukrainie: „Obwód chersoński zamierza zaapelować do Putina z prośbą o przyjęcie do Federacji Rosyjskiej”

Rosyjska agencja TASS podaje, że nowy zastępca gubernatora rosyjskich władz okupacyjnych obwodu chersońskiego Kirił Stremousow zamierza zaapelować do prezydenta Rosji Władimira Putina „o wprowadzenie obwodu chersońskiego jako części Federacji Rosyjskiej”.
Zniszczenia wojenne na Ukrainie Wojna na Ukrainie: „Obwód chersoński zamierza zaapelować do Putina z prośbą o przyjęcie do Federacji Rosyjskiej”
Zniszczenia wojenne na Ukrainie / PAP/Roman Plevako

Na początku marca siły rosyjskie zajęły Chersoń – miasto portowe na południu Ukrainy i stolicę obwodu. Media wielokrotnie informowały, że Rosjanie zamierzają utworzyć na terenie obwodu chersońskiego separatystyczną republikę wzorowaną na Donieckiej i Ługańskiej Republice Ludowej.

W zajętym Chersoniu Rosjanie wyznaczyli nowego mera i administrację obwodową oraz zmusili lokalną ludność do posługiwania się rosyjskim rublem w codziennych transakcjach.

11 maja nowy zastępca gubernatora Kirił Stremousow zapowiedział, że uchwalony zostanie „dekret oparty na apelu kierownictwa regionu chersońskiego do prezydenta Rosji Władimira Putina”. Jego wypowiedź podaje rosyjska państwowa agencja TASS.

Powiadomiła o tym również agencja RIA Nowosti, przytaczając wypowiedź Stremousowa.

Turczak: Rosja jest tu na zawsze

6 maja do Chersonia przybył sekretarz generalny putinowskiej partii Jedna Rosja Andriej Turczak.

– Chcę jeszcze raz powiedzieć: Rosja jest tu na zawsze. Nie powinno być co do tego wątpliwości – nie będzie powrotu do przeszłości

– chełpił się rosyjski polityk.

CZYTAJ TEŻ: „W d… niech se wsadzą taką armię”. Co według sondażu młodzi Rosjanie myślą o ewentualnej mobilizacji?

CZYTAJ TEŻ: Ukłon w stronę Polaków. Mieszkańcy Kijowa zdecydowali ws. nowych nazw stacji metra

Poinformował, że o statusie obwodu zadecydują jego mieszkańcy, co media interpretują jako kolejną zapowiedź referendum „niepodległościowego”. Referendum miałoby stworzyć podstawy prawne do utworzenia na tym terenie Chersońskiej Republiki Ludowej.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Król Karol III przekłada wizytę we Francji. Ma ważny powód Wiadomości
Król Karol III przekłada wizytę we Francji. Ma ważny powód

Wizyta brytyjskiego króla Karola III we Francji, która miała rozpocząć się w niedzielę, została przełożona z powodu protestów przeciwko reformie emerytalnej w całym kraju – poinformował w piątek Pałac Elizejski.

PiS pewnie na czele stawki, Konfederacja w górę, fatalny wynik Hołowni. Zobacz najnowszy sondaż Wiadomości
PiS pewnie na czele stawki, Konfederacja w górę, fatalny wynik Hołowni. Zobacz najnowszy sondaż

Na PiS chce zagłosować 34 proc. badanych; Koalicja Obywatelska może liczyć na poparcie 27 proc. ankietowanych; trzecią siłą w Sejmie byłaby Konfederacja z poparciem 11 proc. – wynika z sondażu Ipsos przeprowadzonego na zlecenie TOK FM i OKO.press.

Napięcia kulturowe. Renesans duchowości Wiadomości
Napięcia kulturowe. Renesans duchowości

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zaprasza na cykl publicznych dyskusji z udziałem artystów, autorów, kuratorów i myślicieli z Europy, których celem jest otwarcie nowych perspektyw w myśleniu o kwestiach dzielących współczesne społeczeństwa, takich jak religia, migracja, prawa kobiet, tożsamość płciowa i kulturowa, Unia Europejska i kultura ponowoczesna. Nie zabraknie też czasu na pytania i wypowiedzi słuchaczy.

Kłótnia w UE. Grupa państw na czele z Niemcami przeciwna energii jądrowej Wiadomości
Kłótnia w UE. Grupa państw na czele z Niemcami przeciwna energii jądrowej

Francja, a także Polska, Węgry oraz Czechy chcą uznania paliw opartych na energii jądrowej w celach Unii Europejskiej w zakresie energii odnawialnej. Najbliższe negocjacje odbędą się 29 marca.

Lego pochwaliło się figurką Szymborskiej. Internauta przypomniał stalinowski wiersz noblistki. Zobacz reakcję Lego [FOTO] Wiadomości
Lego pochwaliło się figurką Szymborskiej. Internauta przypomniał stalinowski wiersz noblistki. Zobacz reakcję Lego [FOTO]

„Na górze róże, na dole klocki LEGO. Świętujemy #MiędzynarodowyDzieńPoezji! A w 2023 roku świętujemy ten dzień (jak i cały rok) razem z Wisławą Szymborską” – czytamy na oficjalnym profilu Lego.

Joe Biden skreślił Turcję i Węgry z listy zaproszonych na wielki szczyt w przyszłym tygodniu Wiadomości
Joe Biden skreślił Turcję i Węgry z listy zaproszonych na wielki szczyt w przyszłym tygodniu

Jak donosi amerykański magazyn „Foreign Policy”, decyzją Joe Bidena Węgry i Turcja nie zostały zaproszone na wielki Szczyt na rzecz Demokracji, który odbędzie się w przyszłym tygodniu.

Niemcy: Atak na lotnisku Kolonia/Bonn. „Celowo wjechał w ludzi” Wiadomości
Niemcy: Atak na lotnisku Kolonia/Bonn. „Celowo wjechał w ludzi”

Mężczyzna celowo wjechał w ludzi na parkingu lotniska Kolonia/Bonn – informuje agencja dpa.

„Netanjahu do więzienia!” Premier Izraela powitany gwizdami w Londynie Wiadomości
„Netanjahu do więzienia!” Premier Izraela powitany gwizdami w Londynie

Premier Izraela Benjamin Netanjahu, który w piątek przebywa z wizytą w Londynie, został tam powitany nieprzychylnymi okrzykami i gwizdami przez setki demonstrantów protestujących przeciwko reformie sądownictwa proponowanej przez izraelski rząd.

„Przeżyłam piekło, ale mam czyste sumienie”. Dziś Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów Wiadomości
„Przeżyłam piekło, ale mam czyste sumienie”. Dziś Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów

– Przeżyłam piekło na tej ziemi, ale mam czyste sumienie, bo nikogo nie skrzywdziłam i nie zdradziłam – powiedziała Zofia Gargasz, która ukrywała w czasie okupacji żydowską koleżankę Henię Katz. To jedna z historii Polaków ratujących Żydów pod okupacja niemiecką, których święto obchodzone jest 24 marca.

Nitras: Jestem zwolennikiem „małżeństw” homoseksualnych. Z takim programem idę do wyborów Wiadomości
Nitras: Jestem zwolennikiem „małżeństw” homoseksualnych. Z takim programem idę do wyborów

– Ja jestem zwolennikiem związków partnerskich, nie wykluczam, że nawet małżeństw, i nie widzę powodu, żeby jakiś Pan Jędraszewski mówił, że ma być inaczej – mówił na antenie Radia Plus poseł Sławomir Nitras.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe