Wyrazy uznania sekretarza generalnego ONZ dla pracy Caritas

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres podziękował katolickiej organizacji charytatywnej Caritas za jej wkład na rzecz pokoju, sprawiedliwości oraz zwalczania ubóstwa i nierówności na świecie.
Antonio Guterres Wyrazy uznania sekretarza generalnego ONZ dla pracy Caritas
Antonio Guterres / EPA/HEINZ-PETER BADER Dostawca: PAP/EPA

 - Wasza praca jest ważniejsza niż kiedykolwiek dotąd - powiedział 11 maja w przesłaniu wideo do uczestników obradującej w Atenach regionalnej konferencji Caritas Europa, której obrady zakończą się 12 maja.

Guterres przebywa obecnie z wizytą w Wiedniu, dziś spotka się z prezydentem Austrii Alexandrem Van der Bellenem oraz kanclerzem Karlem Nehammerem.

- Wojna na Ukrainie powoduje ogromne zniszczenia, śmierć i cierpienie oraz wywołuje wstrząsy na całym świecie, powodując dramatyczny wzrost cen żywności i energii - powiedział sekretarz generalny ONZ w przesłaniu opublikowanym potem przez Caritas.

Antonio Guterres przypomniał, że głębokie nierówności ujawniła i pogłębiła pandemia Covid 19. Zaznaczył, że ludziom na całym świecie i ich źródłom utrzymania zagraża ponadto potrójny kryzys związany z zaburzeniami klimatu, zanieczyszczeniem środowiska i katastrofalną utratą różnorodności biologicznej. 

- Te wyzwania jasno określił w swojej „przełomowej” encyklice „Laudato si'” papież Franciszek - powiedział Guterres i dodał, zwracając się do szefów Caritas z państw europejskich - Działajmy odważnie, aby chronić nasz wspólny dom. Liczę na was.

Jednym z głównych tematów trzydniowej konferencji Caritas Europa w Atenach jest pomoc humanitarna dla ofiar wojny w Ukrainie. W obradach uczestniczą m.in. przewodniczący dwóch ukraińskich gałęzi Caritas: Tatiana Stawnychy z greckokatolickiej Caritas Ukrainy oraz Wiaczesław Gryniewicz z rzymskokatolickiej Caritas-Spes. 

Caritas Europa skupia 49 organizacji członkowskich z 46 krajów. Jest jednym z największych na świecie dzieł pomocy i stanowi jeden z siedmiu regionów międzynarodowej organizacji Caritas Internationalis. W Atenach odbędą się m.in. wybory nowego prezydium. Przewodniczącym Caritas Europa jest od 2020 roku ks. Michael Landau, który przewodniczy też Caritas Austrii.

ts (KAI) / Ateny/Wiedeń


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe