„Gwałtowne burze i silny wiatr”. RCB ostrzega trzy regiony
12.05.2022 10:46

Komentarzy: 0
Udostępnij:
Przed niebezpieczną pogodą ostrzega Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Alert RCB został wysłany do mieszkańców części trzech regionów.
Uwaga! Dziś (12.05) gwałtowne burze i silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr. Alert RCB został wysłany do części powiatów województw: lubelskiego, małopolskiego i podkarpackiego
- informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.
Prognozowanym burzom miejscami będą towarzyszyć opady deszczu od 15 mm do 25 mm oraz porywy wiatru do 95 km/h. Możliwy także grad.
Pamiętajcie, aby:
- usunąć z parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr,
- przeparkować samochody w bezpieczne miejsce, jeżeli wcześniej były zaparkowane pod drzewami,
- zamknąć okna i drzwi,
- pozostać w domu, jeżeli jest to możliwe,
- jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie, jeżeli jesteśmy poza domem,
- nie zatrzymywać się pod drzewami,
- zapewnić bezpieczeństwo swoim zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz,
- przygotować oświetlenie zastępcze - latarki z zapasem baterii. Wiatr może uszkodzić linie energetyczne,
- uważać podczas jazdy samochodem, po pierwsze, ze względu na mogące się łamać konary i drzewa, po drugie, przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń istnieje ryzyko zdmuchnięcia samochodu.
MN ,
kor.
Komentarzy: 0
Data publikacji: 12.05.2022 10:46
Źródło: Rządowe Centrum Bezpieczeństwa
Pogoda na najbliższe dni. IMGW wydał komunikat
15.03.2026 21:25

Komentarzy: 0
Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Europa północna oraz południowa będzie pod wpływem odziaływania niżów, pozostała część kontynentu pozostanie w zasięgu wyżu: Atlantyckiego oraz znad Rosji. Polska będzie pod wpływem pofalowanego frontu atmosferycznego, powoli przemieszczającego się z zachodu na wschód kraju. W ciągu dnia na zachodzie zaznaczy się wpływ zatoki niżu znad Morza Norweskiego z frontem okluzji. Napływać będzie chłodna masa powietrza polarnego morskiego, jedynie krańce wschodnie kraju pozostaną w nieco cieplejszej i suchszej masie powietrza polarnego. Na wschodzie kraju ciśnienie będzie się wahać, na zachodzie w nocy spadać, w ciągu dnia rosnąć.
Czytaj więcej
Pogoda nagle zaskoczy. Nadchodzą chłodniejsze dni
15.03.2026 16:26

Komentarzy: 0
Początek marca był wyjątkowo ciepły i słoneczny. Jednak ta aura szybko się kończy i w kolejnych tygodniach wkrótce odczujemy znaczną zmianę. Zamiast rosnących temperatur i rozkwitu wiosny, w ciągu dnia temperatura często spadnie poniżej 10 st. C, a nocami może być ujemna.
Czytaj więcej
IMGW wydał nowy komunikat. Oto co nas czeka
14.03.2026 10:51
Pogoda na weekend. Zacznie się słonecznie, ale nie na długo
13.03.2026 17:41

Komentarzy: 0
W sobotę w Polsce pogoda będzie słoneczna, a termometry pokażą nawet 20 stopni. Jedynie na zachodzie kraju pojawi się więcej chmur, a na Pomorzu Zachodnim możliwe są słabe opady deszczu. Wiatr z południa będzie umiarkowany, w porywach do 50 km/h, a w górach nawet do 70 km/h.
Czytaj więcej
IMGW wydał nowy komunikat. Oto co nas czeka
12.03.2026 07:06

Komentarzy: 0
Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Europa Południowa przeważnie jest w zasięgu wyżów z centrami nad południową Ukrainą oraz południową Francją. Płytkie niże kształtują pogodę jedynie nad Włochami i w rejonie Adriatyku. Pozostały obszar kontynentu pozostaje pod wpływem rozległego i głębokiego niżu z ośrodkiem położonym na północ od Islandii. Polska jest pod wpływem zatoki związanej z tym niżem, w strefie frontu chłodnego przemieszczającego się z zachodu na wschód kraju, stopniowo jednak od południowego zachodu nasuwa się klin wyżowy. Napływa chłodniejsze i wilgotniejsze powietrze polarne morskie.
Czytaj więcej
