Repolonizacja banków potrzebna od zaraz. Aż 66 mld zł z zysków banków w kieszeniach inwestorów

Jak informuje portal money.pl „od 2000 roku aż 66 mld zł z zysków banków trafiło do kieszeni inwestorów” – w większości zasiliły zagraniczne kieszenie. W 2015 roku działające w Polsce banki komercyjne zarobiły 12,05 mld zł. Do ich kieszeni trafiło prawie o jedną piątą więcej pieniędzy.
T. Gutry Repolonizacja banków potrzebna od zaraz. Aż 66 mld zł z zysków banków w kieszeniach inwestorów
T. Gutry / Tygodnik Solidarność

W tym roku wypłynęło już z Polski prawie 3 mld złotych - wynika z ostatniego raportu Komisji Nadzoru Finansowego. „To o prawie 500 mln zł więcej niż w 2015 roku. Najwięcej, bo ponad 1,1 mld zł, poszło na konta we Włoszech. Setki milionów złotych trafiły też w ręce inwestorów z Hiszpanii, Holandii i USA”.

Oczywiście zyski są legalne - poprzez dywidendę. 'Właściciele akcji banków co roku decydują o sposobie rozdysponowania zysków - czy mają pozostać i wzmacniać bazę kapitałową, czy trafić do właścicieli. Okazuje się, że tę drugą opcję częściej wybierają inwestorzy zagraniczni niż krajowi' – przypomina money.pl.

Co ciekawe i smutne, w tym samym czasie polscy inwestorzy z przypadających na nich 2 mld zł z dywidendy otrzymali 450 mln zł, czyli nieco ponad 21 proc. Mowa tu głównie o otwartych funduszach emerytalnych i Skarbie Państwa. Publiczne finanse zasiliło 297 mln zł. Większość przypada na udziały w PKO BP.

 

Jak mówił portalowi money.pl Krzysztof Oppenheim z Oppenheim Enterprise banki drenują Polskę. „ Zagraniczny właściciel chce wyciągnąć maksymalnie dużo, nie licząc się z negatywnymi konsekwencjami dla banków i ich klientów. Banki powinny być wzmacniane kapitałowo, a zamiast tego pieniądze z nich uciekają. Są drenowane”.

- Dzisiaj dwie trzecie banków znajdują się w rękach obcego kapitału i repolonizacja jest potrzebna. Powinna nastąpić przez stopniowy wykup banków przez polskie instytucje finansowe - mówił w czasie kampanii prezydenckiej Andrzej Duda. W tym samym tonie wypowiadają się cały czas czołowi politycy PiS. I trzeba przyznać, że PiSowcy mieli 100 procent racji. Czas teraz na jak najszybszą repolonizację sektora bankowego. Drenowanie Polski trzeba szybko zahamować.

telewizjarepublika.pl


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe