Michnik „przeciwko rusofobii”. „Teza, że Rosjanie masowo popierają wojnę, jest ryzykowna”

W piątek „Gazeta Wyborcza” opublikowała wywiad Dominiki Wielowieyskiej z Adamem Michnikiem. W rozmowie redaktor naczelny „GW” przestrzega przed… rusofobią. 
Adam Michnik Michnik „przeciwko rusofobii”. „Teza, że Rosjanie masowo popierają wojnę, jest ryzykowna”
Adam Michnik / Wikipedia CC BY-SA 3.0 / Adrian Grycuk

Teza, że Rosjanie masowo popierają wojnę, jest ryzykowna – twierdzi Adam Michnik w rozmowie z „GW”. W jego opinii „nawet jeśli jest tylko dziesięciu sprawiedliwych, to oni ocalą miasto”.

– [Rusofobia – przyp. red.] to pogląd, który zakłada, że cały rosyjski naród od wieków i na wieki skazany jest na to, żeby być – bez wyjątku – narodem morderców, niewolników, skorumpowanych złodziei, pijaków, ludzi złych. (…) I przed taką rusofobią przestrzegam – twierdzi Michnik, według którego „rusofobia to także pogląd, że Rosja zawsze będzie zwalczać Polaków”.

– My walczymy z putinizmem, który państwo autorytarne przekształca w państwo totalitarne. Powinniśmy być po stronie ofiar putinizmu: i ukraińskich, i rosyjskich – powiedział red. naczelny „GW”. Zaznaczył, że „dziś mamy szczególny moment, w którym rusofobia może się utrwalić, bo przecież ona istnieje w polskiej kulturze od zawsze”. 

– Ale nie może zdominować naszego myślenia o świecie. To ślepy zaułek. Nie można na każdego Rosjanina patrzeć jak na winnego. Ja się utożsamiam z wierszem Adama Mickiewicza „Do przyjaciół Moskali”. I chciałbym, aby Polska czerpała właśnie z tej tradycji – podkreślił Michnik.

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe