Potężne uderzenie Ukraińców! „Zginęło nawet 1000 rosyjskich żołnierzy i zniszczono 70 czołgów i wozów opancerzonych”

„Rosyjska armia straciła w weekend prawie cały batalion podczas próby przeprawy przez rzekę Doniec we wschodniej Ukrainie” – informuje brytyjski dziennik „The Times”. Podano, że ponad 70 czołgów i opancerzonych wozów bojowych zostało zniszczonych, a około 1000 żołnierzy zginęło.
 Potężne uderzenie Ukraińców! „Zginęło nawet 1000 rosyjskich żołnierzy i zniszczono 70 czołgów i wozów opancerzonych”
/ fot. Twitter - Defence of Ukraine @DefenceU

Ukraińska armia przeprowadziła intensywny atak na Rosjan, gdy tylko pozyskała informacje, że rosyjski odział próbuje przekroczyć rzekę Doniec przy pomocy mostu pontonowego. Rzeka, która łączy południową Rosję ze wschodnią Ukrainą, jest jedną z kilku naturalnych barier, które uniemożliwiają jednostkom pancernym przedostanie się na terytorium Ukrainy.

Walka została opisana jako jedno z najcięższych starć w regionie. Rosyjski batalion został zniszczony przez intensywny ostrzał artyleryjski i ataki lotnicze armii ukraińskiej.

„The Times” podaje, że żołnierze 17. ukraińskiej brygady czołgów zauważyli w zeszły piątek gromadzenie się sił po rosyjskiej stronie rzeki i przekazali informacje pobliskim oddziałom artylerii i lotnictwa. Użyto dronów, by wypatrywać oznak budowania przez Rosjan przeprawy.

„Analiza zdjęć lotniczych sugeruje, że zniszczono aż 73 czołgi T-72 i T-80, opancerzone wozy bojowe BMP, ciągniki opancerzone, holownik i inny sprzęt. Z nieba widoczne były także zwęglone szczątki pontonu. Liczba rosyjskich ofiar jest trudna do potwierdzenia, ale ukraińskie źródła wojskowe sugerują, że mogło zginąć od 1000 do 1500 żołnierzy. Eksperci wojskowi twierdzą, że liczba ta może być wysoka, ponieważ siły były skoncentrowane wokół przeprawy” – informuje „The Times”.

 

 

Ukraińskie ministerstwo obrony 11 maja poinformowało o przeprowadzeniu skutecznego ataku na most, którym przeprawiali się Rosjanie. Nie podano jednak wówczas szczegółowych informacji o rosyjskich stratach. Na udostępnionych fotografiach widać zniszczone pojazdy wojskowe i most pontonowy.

„Artylerzyści z 17. brygady czołgów ukraińskiej armii otworzyli sezon wakacyjny dla raszystów. Niektórzy kąpali się w rzece Siverskyi Doniec, a innych spaliło majowe słońce” – zakpił ukraiński MON.

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe