Kard. Parolin podkreśla prawo Ukrainy do samoobrony

Stolica Apostolska jest gotowa zrobić wszystko dla pokoju, ale jednocześnie podkreśla prawo Ukrainy do obrony przed niesprawiedliwym najeźdźcą – powiedział dziennikarzom watykański sekretarz stanu, kard. Pietro Parolin na marginesie spotkania poświęconego Janowi Pawłowi I na Uniwersytecie Gregoriańskim. Wyraził nadzieję, że sprawa aresztowanego, a następnie uwolnionego za kaucją kard. Josepha Zen Ze-kiuna nie spowoduje komplikacji w stosunkach Stolicy Apostolskiej z Pekinem.
kard. Pietro Parolin Kard. Parolin podkreśla prawo Ukrainy do samoobrony
kard. Pietro Parolin / wikipedia/CC BY-SA 4.0/Claude Truong-Ngoc

 

Aresztowanie kardynała Zen w Hongkongu

Sekretarz stanu powiedział, że ubolewa z powodu aresztowania w minioną środę emerytowanego biskupa Hongkongu, kard. Josepha Zen Ze-kiuna. - Chciałbym wyrazić moją bliskość z kardynałem, który został uwolniony i był dobrze traktowany. Zdaniem kard. Parolina sprawa ta nie powinna być odczytywana jako „dezawuowanie” porozumienia między Stolicą Apostolską a Chińską Republiką Ludową w sprawie mianowania biskupów, zawartego w 2018 r. i przedłużonego na kolejne dwa lata.

- ... najbardziej konkretną nadzieją jest to, że inicjatywy takie jak ta nie skomplikują i tak już złożonej i niełatwej drogi dialogu między Stolicą Apostolską a Kościołem w Chinach – stwierdził najbliższy współpracownik Ojca Świętego. 

Misja abp Gallaghera w Kijowie

Kard. Parolin powrócił do kwestii wojny na Ukrainie, zaledwie kilka dni przed wyjazdem do Kijowa sekretarza ds. stosunków z państwami, abp. Paula Richarda Gallaghera. Zaznaczył, że jego misja ma przypomnieć cele, dla których watykański Sekretariat Stanu „pracował i pracuje, na ile to możliwe, ponieważ przestrzeń jest bardzo ograniczona”; a więc „zawieszenie broni” jako „podstawowy punkt wyjścia” oraz „zakończenie działań wojennych”. Ufa, że może się to przyczynić do nawiązania „poważnego dialogu, bez warunków wstępnych, w którym będziemy próbowali znaleźć sposób na rozwiązanie tego problemu”. 

Najbliższy współpracownik Ojca Świętego poruszył również delikatną kwestię wysyłania broni na Ukrainę. Powtórzył, że „istnieje prawo do obrony zbrojnej w przypadku agresji”, jak stwierdza również Katechizm Kościoła Katolickiego, ale „pod pewnymi warunkami”. Pierwszym z nich jest „proporcjonalność, czyli że reakcja nie powoduje większych szkód niż agresja”. W tym kontekście mówimy o wojnie sprawiedliwej.

- Rozumiem, że konkretnie jest to trudniejsze do określenia, ale musimy mieć pewne jasne parametry, aby poradzić sobie z kwestią broni w sposób jak najbardziej sprawiedliwy i umiarkowany – zaznaczył.

Zgodził się ze słowami szefa watykańskiej dyplomacji, abp. Paula Richarda Gallaghera na temat dopuszczalności posyłania broni na Ukrainę. Jednocześnie podkreślił, że „w końcu będą musieli znaleźć rozwiązanie, ponieważ geografia zmusza ich do życia nie razem, ale blisko, dzielą wiele tysięcy kilometrów granicy”. Zapytany przez dziennikarzy o niedawne spotkanie Papieża z żonami dwóch żołnierzy Batalionu Azowskiego, zabarykadowanych w hucie Azowstal, kard. Parolin wyjaśnił, że „wyraziliśmy gotowość bycia gwarantami ewakuacji pozostałych cywilów, ale potem nic nie zostało zrobione”. W minionych tygodniach było wiele prób. - My również byliśmy wcześniej do dyspozycji, z nuncjuszem był nawet pomysł, aby pojechać razem z metropolitą zaporoskim, ale w rzeczywistości nie podjęto dalszych działań, ponieważ nie było gwarancji bezpieczeństwa dla misji – zaznaczył sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej.

Pytany o stosunki z Patriarchatem Moskiewskim kard. Parolin zaznaczył, że stanowisko papieża jest znane i podjął on decyzję o niespotkaniu się z patriarchą Cyrylem.

- Nie oznacza to, że znajdujemy się w punkcie zerowym lub że między rosyjską Cerkwią prawosławną a Kościołem katolickim istnieje mróz. Istnieją kanały i próby dialogu. Oczywiście, wszystko stało się trudniejsze, właśnie z powodu ostatnich wydarzeń – powiedział dziennikarzom najbliższy współpracownik Ojca Świętego.

st (KAI/vaticannews) / Watykan


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wyciekł wewnętrzny sondaż PiS. Zaskakujący wynik z ostatniej chwili
Wyciekł wewnętrzny sondaż PiS. Zaskakujący wynik

Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego może liczyć na ponad 40 proc. poparcie – wynika z wewnętrznego sondaż przeprowadzonego przez PiS, do którego dotarła Interia.

Morawiecki: W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć kwestię reformy UE z ostatniej chwili
Morawiecki: W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć kwestię reformy UE

„W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć m.in. kwestię reformy UE. To jednomyślność vs większość kwalifikowana; Polska jednoznacznie uważa, że jednomyślność jest zaworem bezpieczeństwa, który chroni przed dominacją większych państw” – poinformował premier Mateusz Morawiecki w środę.

Komisarz UE ds. sprawiedliwości: „Komisja ds. badania rosyjskich wpływów budzi poważne obawy” z ostatniej chwili
Komisarz UE ds. sprawiedliwości: „Komisja ds. badania rosyjskich wpływów budzi poważne obawy”

– Powołanie komisji do zbadania rosyjskiej ingerencji w bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007–2022 budzi poważne obawy co do zgodności z prawem unijnym – oświadczył w czwartek podczas debaty w Parlamencie Europejskim komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders.

Wałęsa podałby rękę Kaczyńskiemu? „Jeśli padnie na kolana i przeprosi” z ostatniej chwili
Wałęsa podałby rękę Kaczyńskiemu? „Jeśli padnie na kolana i przeprosi”

Były prezydent Lech Wałęsa w wywiadzie dla Onetu zdradził, w jakich okolicznościach mógłby pogodzić się z Jarosławem Kaczyńskim i podać mu rękę.

Wielka Brytania: Polak pobity kijem golfowym przez grupę nastolatków. „Ohydny atak na tle rasowym” z ostatniej chwili
Wielka Brytania: Polak pobity kijem golfowym przez grupę nastolatków. „Ohydny atak na tle rasowym”

W Telford, w środkowo-zachodniej Anglii, grupa nastolatków zaatakowała kijem golfowym obywatela Polski, wskutek czego trafił on do szpitala, a będącego świadkiem ataku jego 10-letniego syna zwyzywała – poinformowała w środę policja regionu West Mercia.

Rosja zamyka dwie fińskie placówki konsularne. „To odwet za NATO” z ostatniej chwili
Rosja zamyka dwie fińskie placówki konsularne. „To odwet za NATO”

Rosja ogłosiła, że od lipca funkcjonowanie fińskich placówek konsularnych w Murmańsku i Pietrozawodsku nie zostanie wznowione oraz że zamyka swój konsulat generalny w Lappeenrancie przy granicy z Finlandią. W Moskwie do MSZ na rozmowę wezwano fińskiego ambasadora Anttiego Helanterę. To kolejny odwet za wejście Finlandii do NATO – komentuje fińska prasa.

Debata w PE o komisji ds. rosyjskich wpływów. Beata Szydło nie przebierała w słowach: „Wstyd, Sikorski!” z ostatniej chwili
Debata w PE o komisji ds. rosyjskich wpływów. Beata Szydło nie przebierała w słowach: „Wstyd, Sikorski!”

– Wstyd, Sikorski, że byłeś kiedyś ministrem spraw zagranicznych! Wstyd, że na tej sali są teraz byli polscy premierzy, którzy kiedyś reprezentowali partie, które zaciągały w Moskwie pożyczki – mówiła podczas debaty w Parlamencie Europejskim była premier Beata Szydło.

Głośny transfer na horyzoncie. Agent Lewandowskiego został przyłapany z ostatniej chwili
Głośny transfer na horyzoncie. Agent Lewandowskiego został przyłapany

Menadżer Roberta Lewandowskiego pojawił się w Barcelonie. Pini Zahavi został przyłapany w towarzystwie prezesa Barcelony Joana Laporty. Z informacji mediów wynika, że chodzi o głośny transfer.

Macron chce ROZBROJENIA wschodniej flanki NATO z ostatniej chwili
Macron chce ROZBROJENIA wschodniej flanki NATO

Emmaneul Macron opowiedział się za częściowym rozbrojeniem wschodniej flanki NATO po wojnie w Ukrainie.

Komisja ds. badania wpływów rosyjskich. Parlament Europejski podjął pilną decyzję z ostatniej chwili
Komisja ds. badania wpływów rosyjskich. Parlament Europejski podjął pilną decyzję

Jeszcze w środę wieczorem Parlament Europejski zajmie się podpisaną przez prezydenta ustawą o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich.

Emerytury
Stażowe