Prezydent Finlandii: "Rozmawiałem z Putinem. Powiedziałem mu, że Finlandia dołączy do NATO"

Prezydent Republiki Finlandii Sauli Niinistö poinformowało media, że w sobotę 14 maja 2022 roku przeprowadził rozmowę telefoniczną z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.
Prezydent Finlandii Sauli Niinistö Prezydent Finlandii:
Prezydent Finlandii Sauli Niinistö / PAP/EPA/MAURI RATILAINEN

Prezydent Niinistö powiedział prezydentowi Putinowi, jak bardzo rosyjskie żądania z końca 2021 roku, mające na celu uniemożliwienie państwom wstąpienia do NATO, oraz masowa inwazja Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku zmieniły środowisko bezpieczeństwa Finlandii. Prezydent Niinistö ogłosił, że Finlandia podejmie decyzję o staraniach o członkostwo w NATO w ciągu najbliższych kilku dni - informuje biuro prasowe prezydenta Finlandii.

Prezydent Niinistö zaznaczył, że już podczas pierwszego spotkania w 2012 roku powiedział prezydentowi Putinowi, że każdy niezależny naród maksymalizuje swoje bezpieczeństwo. 

"Tak właśnie dzieje się i teraz. Przystępując do NATO Finlandia wzmacnia swoje bezpieczeństwo i bierze na siebie odpowiedzialność. Nie odsuwa się od nikogo innego. Również w przyszłości Finlandia chce w prawidłowy i profesjonalny sposób rozwiązywać praktyczne problemy wynikające z faktu, że jest sąsiadem Rosji" - informuje biuro prasowe prezydenta Finlandii.

- Rozmowa [z Putinem - red.] była bezpośrednia i przebiegła bez zaostrzeń. Za ważne uznano unikanie napięć - skomentował prezydent Niinistö, który ponownie wyraził głębokie zaniepokojenie ludzkim cierpieniem spowodowanym wojną, którą Rosja prowadzi na Ukrainie. Prezydent Niinistö podkreślił, że pokój jest koniecznością. Przekazał również przesłanie dotyczące zapewnienia ewakuacji ludności cywilnej, które wcześniej w tym samym tygodniu wygłosił prezydent Wołodymyr Żeleński.

Rozmowa telefoniczna została zainicjowana przez Finlandię - podsumowano.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe