ENEA DME, czyli wielki żużel wraca do Poznania...

ENEA DME, czyli wielki żużel wraca do Poznania...

To dla mnie wielki zaszczyt być po raz pierwszy Patronem Honorowym Enea Drużynowych Mistrzostw Europy na żużlu.

Przy całym szacunku dla Speedway of Nations czyli - powiedzmy szczerze - nie do końca  lubianej przez kibiców nowej formuły drużynowego Pucharu Świata, to właśnie Enea European Team Speedway Championship są esencją prawdziwej rywalizacji na poziomie reprezentacji. Także dlatego, że zespoły liczą, jak kiedyś, 4 zawodników (plus rezerwowy), co znamy z Drużynowych Mistrzostw Świata, a potem Pucharu Świata.

Do Poznania na Golęcinie wraca wielki międzynarodowy żużel . Ostatnia impreza tej rangi to I Turniej Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów, który - również pod moim Patronatem Honorowym - odbył się tutaj 23 lipca 2017 roku (wygrali Polacy: Maksym Drabik przed Bartoszem Smektałą). Zawody zresztą trwały 4 godziny !

Wystartują najbardziej utytułowane drużyny Europy czyli Polska (w kaskach białych, numery 9-12 i rezerwowy 19), Dania (w kaskach czerwonych, numery 1-4 i rezerwowy 17), Wielka Brytania (w kaskach żółtych, numery 13-16 i rezerwowy 20) i Szwecja (w kaskach niebieskich, numery 5-8, rezerwowy 18).

W Enea European Team Speedway Championship czeka nas 20 wyścigów, po których poznamy medalistów Enea DME. Faworytami wydają się być Biało-Czerwoni prowadzeni przez Rafała Dobruckiego, ale bardzo silny skład Duńczyków awizował Hans Nielsen – legenda światowego żużla. Na pewno też reprezentacje „Trzech Koron” i Wysp Brytyjskich nie będą tłem.

Zresztą popatrzmy na listy startowe. Dla Polski pojadą następujący jeźdźcy (przed nazwiskiem numer startowy):

9. Patryk Dudek

10. Maciej Janowski

11. Janusz Kołodziej

12. Bartosz Zmarzlik

19. Kacper Woryna

 

W drużynie Danii Hans Nielsen poprowadzi takich oto żużlowców:

1. Leon Madsen

2. Patrick Hansen

3. Anders Thomsen

4. Mikkel Michelsen

17. Frederik Jakobsen

 

Chyba o brąz z Brytyjczykami powalczą Szwedzi w następującym składzie:

5. Jacob Thorssell

6. Fredrik Lindgren

7. Pontus Aspgren

8. Oliver Berntzon

18. Kim Nilsson

 

Aktualni mistrzowie świata, czyli Wielka Brytania wystartuje bez Taia Woffindena, ale ci zawodnicy na pewno powalczą o podium:

13. Robert Lambert

14. Dan Bewley

15. Adam Ellis

16. Chris Harris

20. Tom Brennan

 

Pula nagród dla wszystkich zespołów wyniesie aż 70 tysięcy euro. To dużo w coraz trudniejszych czasach....

Zawodnikom życzę bezpiecznej jazdy, naszym kibicom – „Mazurka Dąbrowskiego” na koniec zawodów, organizatorom z KF Sport – kolejnego sukcesu logistycznego. Trzymajmy kciuki za Biało-Czerwonych już w niedzielę od 14! Walczymy z całą polską drużyną o złoto !

 

 

*tekst ukazał się portalu po-bandzie.com.pl (11.05.2022)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Niemieckie media: Polska internacjonalizuje sprawę reparacji Wiadomości
Niemieckie media: Polska "internacjonalizuje" sprawę reparacji

Warszawa domaga się od Berlina 1,3 bln euro za zbrodnie popełnione przez Niemców w Polsce podczas II wojny światowej. Arkadiusz Mularczyk podczas swej pierwszej wizyty w Berlinie punktował kolejne zarzuty wobec rządu federalnego – analizuje pierwszy dzień pobytu wiceszefa polskiego MSZ w stolicy RFN publicysta dziennika „Welt” Philipp Fritz.

Departament Stanu USA wydał zgodę na sprzedaż Polsce 116 czołgów M1A1 Abrams Wiadomości
Departament Stanu USA wydał zgodę na sprzedaż Polsce 116 czołgów M1A1 Abrams

Departament Stanu USA zezwolił na sprzedaż Polsce 116 czołgów M1A1 Abrams oraz powiązanego sprzętu po szacowanym koszcie 3,75 mld dolarów - poinformowała we wtorek należąca do Pentagonu Defense Security Cooperation Agency (DSCA). To wozy w starszej wersji, które mają wypełnić lukę po czołgach ofiarowanych Ukrainie.

Premier powinien podać się do dymisji? Znamienne słowa polityka Solidarnej Polski Wiadomości
Premier powinien podać się do dymisji? Znamienne słowa polityka Solidarnej Polski

Pieniędzy nie ma, to są fakty. Jeżeli ktoś chce podjąć decyzje o złożeniu wniosku, my nie blokujemy tego jako Solidarna Polska – mówił o braku środków z KPO poseł Solidarnej Polski Michał Wójcik. Został także zapytany o to, czy w związku ze sporem Brukseli z Warszawą i braku pieniędzy z KPO, premier Mateusz Morawiecki powinien podać się do dymisji.

Eksces orzeczniczy. NSA uderzył w Trybunał Konstytucyjny. Jest odpowiedź prezes Julii Przyłębskiej Wiadomości
"Eksces orzeczniczy". NSA uderzył w Trybunał Konstytucyjny. Jest odpowiedź prezes Julii Przyłębskiej

Naczelny Sąd Administracyjny nie ma kompetencji do jakiegokolwiek kontrolowania działalności orzeczniczej Trybunału Konstytucyjnego. Wszyscy sędziowie TK wybrani przez Sejm, od których prezydent przyjął ślubowanie, jak i wszyscy sędziowie powołani przez prezydenta, są sędziami w rozumieniu konstytucji - oświadczyła we wtorek prezes TK Julia Przyłębska.

Jego filmy znała cała Polska. Nie żyje reżyser takich hitów jak „Kogel-mogel” czy „Och, Karol” Wiadomości
Jego filmy znała cała Polska. Nie żyje reżyser takich hitów jak „Kogel-mogel” czy „Och, Karol”

W wieku 86 lat zmarł znany polski reżyser Roman Załuski. Reżyserował takie hity jak m.in. "Wyjście awaryjne" (1982), "Och, Karol" (1985) czy "Kogel-mogel" (1988).

Spore zaskoczenie w USA. Były doradca Trumpa „zdecydowanie rozważa” start w wyborach Wiadomości
Spore zaskoczenie w USA. Były doradca Trumpa „zdecydowanie rozważa” start w wyborach

John Bolton, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego za prezydentury Donalda Trumpa, powiedział, że "zdecydowanie rozważa" start w wyborach prezydenckich w USA w 2024 roku, w dużej mierze by rzucić wyzwanie Trumpowi - podała telewizja CNBC.

Rozmowy z Niemcami ws. rozmieszczenia wyrzutni Patriot. Błaszczak mówi o „rozczarowaniu” Wiadomości
Rozmowy z Niemcami ws. rozmieszczenia wyrzutni Patriot. Błaszczak mówi o „rozczarowaniu”

Po rozmowie z niemieckim ministerstwem obrony, z rozczarowaniem przyjąłem decyzję o odrzuceniu wsparcia dla Ukrainy. Przystępujemy więc do roboczych ustaleń ws. umieszczenia wyrzutni Patriot w Polsce i wpięcia ich w nasz system dowodzenia – przekazał we wtorek wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

Zaufanie do Niemiec? Nie, dziękuję. Politico: Niemcy łamią swoje kluczowe zobowiązanie po rosyjskim ataku na Ukrainę. Wiadomości
"Zaufanie do Niemiec? Nie, dziękuję". Politico: Niemcy łamią swoje kluczowe zobowiązanie po rosyjskim ataku na Ukrainę.

- Niemcy wycofują się z obietnic dotyczących wydatków na obronność złożonych po inwazji na Ukrainę - piszą Hans von der Burchard i Gabriel Rinaldi na łamach Politico - Zaufanie do Niemiec? Nie, dziękuję - komentuje europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski.

Węgry zablokowały pakiet dla Ukrainy? Orban odpiera zarzuty Wiadomości
Węgry zablokowały pakiet dla Ukrainy? Orban odpiera zarzuty

Nie było żadnego weta, ani szantażu. Chcemy jednak przekonać państwa członkowskie UE, że wspólne zadłużenie UE nie jest rozwiązaniem – stwierdził w mediach społecznościowych premier Węgier Viktor Orban.

Macron zareagował na krytykę ze strony Polski, USA i Ukrainy Wiadomości
Macron zareagował na krytykę ze strony Polski, USA i Ukrainy

Prezydent Francji Emmanuel Macron odrzucił we wtorek „kontrowersje tam, gdzie ich nie ma” po swoich słowach o konieczności udzielenia gwarancji bezpieczeństwa Rosji, na które krytycznie zareagowały Polska, USA i Ukraina.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe