Sofidel. 12. dzień strajku

„Może doczekamy się dojrzałej, odpowiedzialnej rozmowy” – piszą strajkujący w ciechanowskim Sofidelu pracownicy.
fot. NSZZ
fot. NSZZ "Solidarność" Sofidel

Strajk w Sofidelu trwa już dwunasty dzień. Dziś mają zostać podjęte rozmowy między zarządem spółki a przedstawicielami pracowników. – Tym razem odezwał się do nas pan dyrektor. Dzisiaj mamy spotkanie, wyznaczone na godzinę jedenastą. Może doczekamy się dojrzałej, odpowiedzialnej rozmowy. Miejmy nadzieję, że teraz nie będziemy rozmawiać o okolicznościach powstania opalenizny naszego kolegi, tylko przeprowadzimy konstruktywny dialog. Najwyższy czas, żeby dyrekcja potraktowała nas poważnie – przekazują przedstawiciele NSZZ „Solidarność” w Sofidelu.

Poprzednie negocjacje nie przyniosły pozytywnych efektów. Związkowcy relacjonowali 14 maja: – Doczekaliśmy się dialogu. W czwartek otrzymaliśmy ofertę: 600 zł brutto. Niestety nie mogliśmy tej propozycji omówić, gdyż już wczoraj była nieaktualna. Pani dyrektor nie podjęła z nami rozmowy. Bynajmniej nie osobiście. Wysłano do nas osobę, która nie dość, że nie brała udziału w mediacjach, to śledzi spór aż od… dwóch dni. Dodali też: – Dyrekcja, za pośrednictwem tej osoby, wyciąga do nas „pomocną dłoń”. Celem jest reaktywowanie oferty z czwartku, pod warunkiem, że przyjmiemy ją natychmiast. Dowiedzieliśmy się również, że obietnice pani dyrektor o konstruktywnym dialogu po porozumieniu z 2018 r. to jedynie czułe słówka. A w biznesie nie ma miejsca na sentymenty.

Przypomnijmy, 13 maja Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „S”, zwrócił się o poparcie żądań polskich pracowników do struktur międzynarodowych. Poparcie dla strajkujących pracowników wyraziły również struktury regionalne NSZZ „S” oraz poszczególne komisje zakładowe.

Pracownicy Sofidelu domagają się podwyżek. Jak piszą członkowie KK NSZZ „S” w liście do struktur międzynarodowych: „średnie wynagrodzenie miesięczne brutto zatrudnionych pracowników produkcyjnych wynosi 3764 zł brutto, czyli niewiele ponad obecnie obowiązującą kwotę płacy minimalnej w Polsce”.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe