Obrona praw podstawowych na Półwyspie Iberyjskim. Ordo Iuris rozpoczyna działalność w Hiszpanii

Instytut Ordo Iuris rozpoczął swoją działalność w Hiszpanii. Pierwszą inicjatywą Instytutu w tym kraju jest petycja do władz Królestwa z apelem o przestrzeganie wymaganej przez prawo neutralności instytucji publicznych i zaniechanie eksponowania ideologicznych symboli w urzędach. To trzeci zagraniczny oddział Ordo Iuris. Poprzednie powstały w Chorwacji i na Ukrainie.
 Obrona praw podstawowych na Półwyspie Iberyjskim. Ordo Iuris rozpoczyna działalność w Hiszpanii
/ pixabay.com

Dotychczasowa współpraca Ordo Iuris z hiszpańskimi środowiskami prawniczymi podzielającymi przywiązanie do tożsamości cywilizacji europejskiej, zaowocowała przeniesieniem relacji na wyższy poziom w postaci utworzenia hiszpańskiego oddziału Instytutu. Ordo Iuris rozpoczyna swą działalność na Półwyspie Iberyjskim, aby przeciwdziałać wpływom środowisk, które kierując się rozmaitymi ideologiami próbują spowodować niezgodne z prawem działanie tamtejszych instytucji publicznych.

Tej kwestii dotyczy petycja uruchomiona przez Ordo Iuris w Hiszpanii. Instytut domaga się w niej zachowania neutralności władz publicznych i zaniechania eksponowania ideologicznych symboli w instytucjach.

“Przez lata, różne polityczne siły używały wizerunku publicznych instytucji do wygłaszania swoich ideologicznych proklamacji, szarpiąc neutralność naszej administracji” – podkreślił Francisco Meroño Gil, kierujący tą inicjatywą z ramienia hiszpańskiego oddziału Instytutu.

Rozpoczęcie współpracy ma także związek z działalnością Collegium Intermarium. Uczelnia podejmuje starania zmierzające do integracji europejskich środowisk akademickich, kierujących się ideą klasycznie rozumianej roli uniwersytetu. W tym celu, w ubiegłym roku przedstawiciele Collegium Intermarium udali się do Hiszpanii.

„Jest to kolejny kraj, po Chorwacji i Ukrainie, w którym powstaje odział Instytutu Ordo Iuris. Daje to podstawy do wzmocnienia współpracy szeroko rozumianych środowisk konserwatywnych i lepszej kooperacji w walce ze wspólnymi zagrożeniami, których charakter często wykracza poza granice pojedynczych państw. W pewnym sensie jest to również nawiązanie to ideału cywilizacji christianitas” – podkreślił Zbigniew Przybyłowski, dyrektor do spraw rozwoju Ordo Iuris.

Prezentacja hiszpańskiego oddziału Instytutu odbędzie się w najbliższych tygodniach.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe