Papież o wyzysku dzieci: Sposób, w jaki odnosimy się do dzieci, wyraża to, jakimi dorosłymi jesteśmy

W RPA trwa V Światowa Konferencja na rzecz Wyeliminowania Pracy Dzieci. Do biorących udział w wydarzeniu słowa wystosował papież Franciszek, który swoją uwagę zogniskował wokół pomocy materialnej dla najbiedniejszych i prawa do edukacji dla wszystkich dzieci.
 Papież o wyzysku dzieci: Sposób, w jaki odnosimy się do dzieci, wyraża to, jakimi dorosłymi jesteśmy
/ pixabay.com/Anab_Swati

Papież skierował przesłanie do uczestników V Światowej Konferencji na rzecz Wyeliminowania Pracy Dzieci, która odbywa się w Durbanie, w Republice Południowej Afryki. Franciszek zauważył, że tragedię tę pogłębiają skutki globalnego kryzysu zdrowotnego oraz szerzenie się skrajnego ubóstwa w wielu częściach świata. Ponadto migracje i kryzysy humanitarne skazują miliony młodych dziewcząt i chłopców na życie w ekonomicznym i kulturowym ubóstwie.

Ojciec Święty zwrócił uwagę, że zbyt wiele młodych rąk zajętych jest oraniem pól, pracą w kopalniach, przemierzaniem dużych odległości dla zaczerpnięcia wody, nie mówiąc już o przestępstwie prostytucji, które pozbawiają miliony dzieci młodości i godności danej przez Boga.

Papież wyraża nadzieję, że uczestnicy konferencji zajmą się tematem strukturalnych przyczyn ubóstwa w świecie i skandalicznymi nierównościami, bo to one są głównym czynnikiem narażającym dzieci na wyzysk przez pracę. Spodziewa się, że spotkanie doprowadzi do wzrostu świadomości i zaangażowania ze strony podmiotów społecznych oraz właściwych organów międzynarodowych i krajowych do znalezienia odpowiednich i skutecznych sposobów ochrony godności i praw dzieci, zwłaszcza poprzez promowanie systemów ochrony socjalnej oraz powszechnego dostępu do edukacji.

Papież zaznaczył, że według społecznego nauczania Kościoła, troszcząc się o teraźniejszość i przyszłość dzieci, dbamy również o pomyślność całej rodziny ludzkiej. Zauważa, że sposób, w jaki odnosimy się do dzieci oraz stopień, w jakim szanujemy ich wrodzoną ludzką godność i podstawowe prawa, wyraża to, jakimi dorosłymi jesteśmy i chcemy być, oraz jakie społeczeństwo chcemy budować.

Franciszek zapewnił, że Stolica Apostolska nadal będzie pracowała nad tym, aby społeczność międzynarodowa wytrwale, wspólnie i zdecydowanie podejmowała wysiłki na rzecz zwalczania wyzysku związanego z pracą dzieci, aby mogły one cieszyć się pięknem tego etapu życia, a jednocześnie pielęgnować marzenia o lepszej przyszłości.

Krzysztof Ołdakowski SJ/vaticannews.va / Watykan


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe