Pieniądze z KPO nie tak prędko? Von der Leyen pisze do lewicowych europosłów

W odpowiedzi na list grupy lewicowych europosłów przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała, że pieniądze z KPO dla Polski nie zostaną uruchomione, jeśli Polska nie wdroży rozwiązań, których domaga się KE.
 Pieniądze z KPO nie tak prędko? Von der Leyen pisze do lewicowych europosłów
/ PAP/Jakub Kaczmarczyk

W liście napisanym do grupy lewicowych posłów do PE Ursula von der Leyen wskazuje, że zmiany w reformie sądownictwa przeprowadzonej przez Polskę muszą osiągnąć trzy główne cele. Chodzi m.in. o likwidację Izby Dyscyplinarnej, przywrócenie do pracy dotychczas odsuniętych sędziów czy modyfikację podstawy odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów, w szczególności zapewniając, że „ani wnioski do Trybunału Sprawiedliwości UE o wydanie orzeczeń w trybie prejudycjalnym, ani treść orzeczeń sądowych nie będą mogły stanowić podstawy do zastosowania sankcji dyscyplinarnych”. 

„Przed wypłatą środków z Funduszu Odbudowy Polska musiałaby wykazać, że powyższe etapy zostały osiągnięte” – informuje von der Leyen i podkreśla, że „praworządność jest jedną z podstawowych wartości Unii, zapisaną w art. 2 Traktatu o Unii Europejskiej, a Komisja, jako strażniczka traktatów, ma obowiązek czuwać nad jej przestrzeganiem”.

„Komisja podchodzi do negocjacji z Polską z pełną determinacją, aby zapewnić przestrzeganie wymogów rozporządzenia w sprawie KPO. Komisja nie zatwierdzi żadnego planu naprawy i odporności, jeśli nie będzie przekonana, że wszystkie kryteria oceny zostały spełnione” – podsumowała przewodnicząca KE.

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe