Abp Gallagher przybył na Ukrainę

Watykański sekretarz ds. relacji z państwami abp Paul Richard Gallagher rozpoczął trzydniową wizytę na Ukrainę, gdzie prawie od trzech miesięcy toczy się wojna. Od środy do piątku odwiedzi Lwów, Kijów oraz miejsca szczególnie dotknięte atakami wojsk rosyjskich. Spotka się m.in. ze zwierzchnikiem Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego oraz przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski abp. Światosławem Szewczukiem i abp. Stanisławem Gądeckim.
abp Paul Gallagher Abp Gallagher przybył na Ukrainę
abp Paul Gallagher / YT print screen/Holy See UN

Podróż abp. Gallaghera będzie potwierdzeniem bliskich więzi papieża Franciszka z Ukrainą i znaczenia dialogu dla przywrócenia pokoju - poinformował we wtorek na Twitterze watykański Sekretariat Stanu, ogłaszając plan podróży. Dyplomata został w środę powitany na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Korczowej przez ambasadora Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej Andrija Jurasza i arcybiskupa lwowskiego Mieczysława Mokrzyckiego. 

Oficjalną okazją do wizyty na Ukrainie jest 30. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a Ukrainą. 68-letni Brytyjczyk abp Gallagher jest sekretarzem Stolicy Apostolskiej ds. stosunków z państwami od 2014 r.

Plan wizyty

Arcybiskup najpierw odwiedza Lwów, a następnie w czwartek będzie w Kijowie. Dziś w programie jest spotkanie z greckokatolickim arcybiskupem Lwowa Igorem Woźniakiem oraz wizyta w schronisku dla uchodźców i spotkanie z szefem Lwowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Maksymem Kożycki. W Kijowie odbędzie się spotkanie ze zwierzchnikiem Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, arcybiskupem większym kijowsko-halickim Światosławem Szewczukiem. Będzie na nim obecny także przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisław Gądecki. 

W piątek w Kijowie wysłannik Watykanu spotka się ze swoim ukraińskim odpowiednikiem: ministrem spraw zagranicznych Dmytro Kulebą, weźmie udział w konferencji prasowej oraz odwiedzi miejsca dotknięte atakami rosyjskich wojsk. 

Przed abp. Gallagherem papież Franciszek delegował na Ukrainę kardynałów: Konrada Krajewskiego i Michaela Czernego. W jednym z ostatnich wywiadów abp Gallagher powiedział, że postawa Stolicy Apostolskiej w czasie wojny na Ukrainie charakteryzuje się pragnieniem uczynienia wszystkiego, co możliwe, na rzecz dialogu i negocjacji. Podobnie jak w czasach zimnej wojny, Watykan chce tworzyć "przestrzenie dialogu", aby promować porozumienie i znaleźć najlepsze rozwiązanie.

Papież Franciszek był wyraźnie powściągliwy w swoich wypowiedziach od czasu wybuchu wojny, nigdy na przykład nie wskazał jednoznacznie Rosji jako agresora. Według abp Gallaghera dzieje się tak dlatego, że słowa mają wielką wagę w sensie dyplomatycznym, a także dlatego, że od nich może zależeć ludzkie życie. „Papież chce również uniknąć instrumentalizacji” - zaznaczył.

tom (KAI) / Lwów


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe