Abp Szal do Straży Granicznej: dziś zagrożone są nie tylko granice państwa

Zagrożone są granice. Nie tylko te granice naszego państwa, które Straż Graniczna tak ofiarnie broni, ale także granice, które wytyczają: prawo naturalne, prawo Boże, prawa które ludzie podejmują - mówił w homilii abp Adam Szal podczas święta Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, które odbyło się w Kalwarii Pacławskiej. Dziś mija 31 lat od powstania tej formacji.
abp Adam Szal Abp Szal do Straży Granicznej: dziś zagrożone są nie tylko granice państwa
abp Adam Szal / wikipedia/CC BY-SA 4.0/Petruuux

We wstępie do Eucharystii metropolita przemyski zaznaczył, że w szczególnym miejscu, jakim jest Kalwaria Pacławska pragnie otaczać modlitwą wszystkich, którzy strzegą polskiej granicy.

- Prosimy dzisiaj o opiekę Bożą, o błogosławieństwo Boże nad wszystkimi, którzy strzegą granic domu ojczystego. Modlimy się w intencji wszystkich funkcjonariuszy, funkcjonariuszek i pracowników Straży Granicznej, ale także tych, którzy razem ze Strażą Graniczną świętują ich święto - powiedział hierarcha.

Czuwanie

Natomiast w okolicznościowej homilii abp Adam Szal nawiązał do odczytanej perykopy ewangelicznej o czuwaniu.

- Czuwać to znaczy przede wszystkim czuwać nad sobą, pracować nad swoim charakterem, pracować nad swoim temperamentem, pracować nad tymi ludźmi, którzy zostali powierzeni naszej pieczy - tłumaczył kaznodzieja.

- Czuwać to znaczy być czujnym nad skarbem, który został nam powierzony - dodał.

Owo czuwanie, jak powiedział metropolita przemyski, to szczególna cecha funkcjonariuszy Straży Granicznej.

- Dziękujemy Panu Bogu dzisiaj za rok 1919 i za następne okresy, kiedy to wykrystalizowała się Straż Graniczna - zaznaczył arcybiskup.

- Chociaż zmieniały się później nazwy formacji to jednak troska o bezpieczeństwo tego naszego wspólnego domu, którym jest Ojczyzna była wspólna tym, którzy bronili naszych granic - dodał.

Abp Szal powiedział, że współczesne czasy są wyjątkowe, trudne i niezwykłe.

- Bo zagrożone są granice. Nie tylko te granice państwa naszego, które Straż Graniczna tak ofiarnie broni, ale także granice, które wytyczają: prawo naturalne, prawo Boże, prawa które ludzie podejmują - ostrzegał. - Jakże bolejemy nad tym, że granice nakreślone choćby przez dekalog są łamane i przekraczane - dodał.

Na zakończenie homilii abp Adam Szal wyraził uznanie i wdzięczność dla funkcjonariuszy oraz pracowników cywilnych Straży Granicznej. - Bardzo dziękuję w imieniu wszystkich mieszkańców tego naszego wspólnego domu za obronę tej granicy z Białorusią ale także i z Ukrainą, która jest związana wojną. Bardzo dziękuję za tę ofiarną służbę - powiedział hierarcha dziękuję także za współpracę przy działaniach humanitarnych prowadzonych przez Caritas Archidiecezji Przemyskiej.

Rocznica powstania Straży Granicznej

Podczas świętowania 31. rocznicy powstania Straży Granicznej w Polsce zostały przyznane honorowe odznaczenia. Uchwałą NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej "Medal Trzydziestolecia" otrzymali: abp Adam Szal, metropolita przemyski i ks. prał. Artur Janiec, dyrektor Caritas Archidiecezji Przemyskiej. Z kolei "Medal Porozumienia" otrzymał o. Krzysztof Hura, kustosz kalwaryjskiego sanktuarium, a ks. mjr SG Jacek Dzwonek, kapelan BiOSG otrzymał "Odznakę mjr. Władysława Raginisa".

Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej powstał w dniu 16 maja 1991 r. w miejsce rozformowanej Bieszczadzkiej Brygady WOP. Dnia 29 listopada 1992 r., odbyła się uroczystość nadania Bieszczadzkiemu Oddziałowi SG sztandaru w Kościele Garnizonowym OO. Karmelitów w Przemyślu.

Z kolei w ósmą rocznicę powstania Oddziału, 16 maja 1999 r., Bieszczadzkiemu Oddziałowi Straży Granicznej nadano imię patrona gen. brygady Jana Tomasza Gorzechowskiego oraz nowy funkcjonujący do dnia dzisiejszego sztandar, zaprojektowany przez przemyskiego artystę plastyka Jana Jawornickiego.

Obecnie Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej ochrania odcinek granicy o łącznej długości 373 km, w tym z Ukrainą o długości – 239 km oraz ze Słowacją – 134 km. Swoje zadania w zakresie ochrony granicy państwowej i kontroli ruchu granicznego realizuje poprzez czternaście granicznych jednostek organizacyjnych. Na granicy z Ukrainą – zewnętrznej granicy Unii Europejskiej funkcjonuje jedenaście Placówek Straży Granicznej: w Horyńcu-Zdroju, w Lubaczowie, w Korczowej, w Medyce, w Hermanowicach, w Huwnikach, w Wojtkowej, w Krościenku, w Czarnej Górnej, w Stuposianach, w Ustrzykach Górnych. Na granicy ze Słowacją – wewnętrznej granicy Unii Europejskiej zadania służbowe realizowane są przez dwie placówki: w Wetlinie i Sanoku. Jedna placówka umiejscowiona jest wewnątrz kraju – w Rzeszowie-Jasionce.

łsz / Kalwaria Pacławska


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe