40 rocznica pobicia internowanych w Zakładzie Karnym w Kwidzynie

14 sierpnia 2022 r. przypada 40 rocznica wyjątkowo brutalnej pacyfikacji obozu internowania dla działaczy „Solidarności” w Kwidzynie. Zarząd Regionu Elbląskiego NSZZ „Solidarność” i Kwidzyńskie Stowarzyszenie Wspierania Samorządności organizują w dniach 13-14 sierpnia 2022 r. Zjazd Internowanych w Kwidzynie.
 40 rocznica pobicia internowanych w Zakładzie Karnym w Kwidzynie
/ fot. arch. IPN

14 sierpnia 1982 roku pobito w obozie internowania w Kwidzynie ponad 80 internowanych, blisko połowa z nich doznała ciężkich obrażeń. Trwająca kilka godzin bestialska akcja była odpowiedzią na protest uwięzionych dotyczący ograniczenia kontaktów z rodzinami.

Skutkiem brutalnych działań milicji i służby więziennej były ciężkie obrażenia, których konsekwencje zdrowotne poszkodowani odczuwają do dzisiaj. Kilku internowanych dotkliwie pobitych 14 sierpnia oskarżonych zostało przez Prokuraturę Wojewódzką w Elblągu o czynną napaść na funkcjonariuszy służby więziennej. 23 maja 1983 r. Sąd Wojewódzki w Elblągu w imieniu Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej skazał 6 internowanych na karę więzienia.

Zarząd Regionu Elbląskiego NSZZ „Solidarność” i Kwidzyńskie Stowarzyszenie Wspierania Samorządności organizują w dniach 13-14 sierpnia 2022 r. Zjazd Internowanych w Kwidzynie. Prosimy osoby chcące wziąć udział w spotkaniu o zgłoszenie do biura  NSZZ „Solidarność” w Kwidzynie tel.   55 645 64 46, mail: solidarnosckwidzyn@wp.pl

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe