Abp Gallagher po wizycie w Buczy: Przerażające przeżycie. Potrzeba wiele czasu, by zagoić te rany

Brytyjski arcybiskup Paul Gallagher, szef watykańskiej dyplomacji, przebywa z wizytą na Ukrainie. Hierarcha był m.in. we Lwowie i Kijowie. Dziś papieski wysłannik przybył do Buczy, miejsca szczególnego okrucieństwa rosyjskich żołnierzy wobec ludności cywilnej.
abp Paul Galagher Abp Gallagher po wizycie w Buczy: Przerażające przeżycie. Potrzeba wiele czasu, by zagoić te rany
abp Paul Galagher / YT print screen/EWTN

Po wizycie abp Gallagher skomentował to, co zobaczył, w następujących słowach:

Dzisiejszy wyjazd do Buczy był naprawdę przerażającym przeżyciem, bo nie tylko widzisz rzeczy, ale też je sobie wyobrażasz – powiedział.

– Widzisz miejsca, w których pochowano ciała. Widzieliśmy zdjęcia w krypcie kościoła prawosławnego. I widzisz wielkie okrucieństwa, jakie ludzie są w stanie zadać innym – stwierdził.

Hierarcha wspominał, że podobne obrazy widział wcześniej w Burundi, gdzie przebywał podczas masakry.

Jesteś przerażony cierpieniem, które możemy zadać innym, tym, że człowiek jest do tego zdolny. Potrzeba wiele czasu, by zagoić te rany, by przyjąć łaskę przebaczenia i pracować na rzecz procesu pojednania – uznał.

– Jesteśmy dopiero na początku – uważa abp Gallagher.

Nie obyło się też bez słów pochwały dla postawy Ukraińców, którzy już teraz pracują nad odbudową kraju. Duchowny przyznał, że jest pod wrażeniem ich determinacji i pracy, „by [kraj – przyp. red.] był taki jak wcześniej, a nawet lepszy niż przed rozpoczęciem tej tragicznej wojny”.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe