„Patriarcha Cyryl jest kłamcą i grzesznikiem”. Zakrwawione naklejki Cyryla i Putina na wileńskiej cerkwi

Wierni Kościoła prawosławnego zawiadomili policję w sprawie oklejenia „zakrwawionymi” naklejkami cerkwi Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Wilnie. Naklejki przedstawiają prezydenta Rosji Władimira Putina i patriarchę Cyryla. O sprawie informuje portal BalticTimes.com.
Patriarcha Cyryl, Władimir Putin, Siergiej Szojgu „Patriarcha Cyryl jest kłamcą i grzesznikiem”. Zakrwawione naklejki Cyryla i Putina na wileńskiej cerkwi
Patriarcha Cyryl, Władimir Putin, Siergiej Szojgu

 

Parafianie znaleźli naklejki w czwartek rano, gdy zmierzali na poranne nabożeństwo. Wizerunki Cyryla i Putina „zdobiły” zarówno cerkiew, jak i okoliczne słupy.

Na naklejkach napisano: „Patriarcha Cyryl jest kłamcą i grzesznikiem”, a podobizny zwierzchnika Patriarchatu Moskiewskiego i prezydenta Rosji stylizowane mają być na okrwawione. 

Wierni zgłosili sprawę na policję, która podjęła czynności wyjaśniające. Oświadczenie złożył funkcjonariuszom miejscowy diakon.

Do podobnego incydentu, tyle że z kartką z rosyjskimi przekleństwami, doszło niedawno w cerkwi w Kownie.

Taki terror i zastraszanie naszych parafian jest całkowicie nie do przyjęcia i wzywamy władze do podjęcia zdecydowanych kroków w celu zapewnienia im ochrony – uważa metropolita Innocenty, zwierzchnik Litewskiego Kościoła Prawosławnego.

Eskalacja atmosfery złej woli i wrogości wokół naszego Kościoła nie leży w interesie społeczeństwa litewskiego. Jesteśmy gotowi do dialogu z władzą, za którą codziennie modlimy się we wszystkich kościołach Litewskiego Kościoła Prawosławnego – stwierdził duchowny.

Według BalticTimes.com metropolita Innocenty zawiesić miał niedawno pięciu księży Litewskiego Kościoła Prawosławnego za krytykę stanowiska Cyryla wobec toczącej się na Ukrainie wojny. Sprawa przyszłości jednego z nich rozstrzygana ma być w Moskwie. Wileńska kuria zaprzecza tym informacjom, twierdząc, że powód nałożenia kary jest inny.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe