Delegacja KEP spotkała się w Kijowie z abp. Szewczukiem i abp. Gallagherem

Przebywająca na Ukrainie z wizytą solidarności delegacja Konferencji Episkopatu Polski z jej przewodniczącym abp. Stanisławem Gądeckim na czele odwiedziła 19 maja Kijów, jak również męczeńskie miasta Irpień i Buczę. W stolicy spotkała się m.in. ze zwierzchnikami: Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) – arcybiskupem większym kijowsko-halickim Światosławem Szewczukiem i Prawosławnego Kościoła Ukrainy (PKU) – metropolitą kijowskim i całej Ukrainy Epifaniuszem, jak również z sekretarzem ds. stosunków z państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej abp. Paulem Richardem Gallagherem.
Od lewej: abp Wojciech Polak, abp Stanisław Gądecki, abp Stanisław Budzik Delegacja KEP spotkała się w Kijowie z abp. Szewczukiem i abp. Gallagherem
Od lewej: abp Wojciech Polak, abp Stanisław Gądecki, abp Stanisław Budzik / YT print screen/Skelia TV

 

W skład delegacji, obok metropolity poznańskiego, wchodzą jeszcze prymas Polski metropolita gnieźnieński abp Wojciech Polak i sekretarz episkopatu, metropolita lubelski abp Stanisław Budzik. Media ukraińskie, zwłaszcza kościelne, zwracają uwagę, że jest to pierwsza, tak wysokiej rangi delegacja krajowej konferencji biskupiej, jaka odwiedziła Ukrainę od czasu rozpętania przez Rosję 24 lutego wojny w tym kraju.

Podczas pobytu w stolicy Ukrainy biskupi polscy odwiedzili Sobór Mądrości Bożej (Sofię Kijowską) i zapoznali się z jego wielowiekową historią oraz uczcili ofiary Wielkiego Głodu koło Świecy Pamięci. Spotkali się też z głową PKU metropolitą Epifaniuszem w jego rezydencji i pomodlili się w katedralnym soborze św. Michała o Złotych Kopułach.

Tegoż dnia goście z Polski udali się również do Irpienia i Buczy – miast w obwodzie kijowskim, które najbardziej ucierpiały wskutek napaści wojsk rosyjskich na Ukrainę w marcu br. Mogli tam zobaczyć na własne oczy skutki tych działań. W Buczy przed wspólnym grobem, do którego okupanci wrzucili ciała zamordowanych przez siebie bezbronnych mieszkańców, pomodlili się za ofiary terroru rosyjskiego.

Delegacja episkopatu Polski, z abp. Gądeckim na czele, przebywa na Ukrainie od 17 do 20 bm., aby dać świadectwo solidarności z tym krajem, gdy toczy on wojnę obronną z Rosją jako niesprawiedliwym agresorem. 18 maja we Lwowie hierarchowie z Polski odwiedzili greckokatolicki sobór katedralny św. Jerzego (Jura), znajdującą się w jego podziemiach kryptę, pokoje metropolitalne oraz spotkali się z miejscowym metropolitą Ihorem Woźniakiem.

kg (KAI) / Kijów/Lwów


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe