Arcybiskup San Francisco zakazuje Nancy Pelosi przystępowania do Komunii św.

Arcybiskup San Francisco Salvatore J. Cordileone poinformował, że wydał rozporządzenie, by nie udzielano Komunii św. prominentnej polityk Partii Demokratycznej Nancy Pelosi.
Nancy Pelosi Arcybiskup San Francisco zakazuje Nancy Pelosi przystępowania do Komunii św.
Nancy Pelosi / EPA/MICHAEL REYNOLDS Dostawca: PAP/EPA

 

Hierarcha zaznaczył, że decyzja jest wynikiem wielu nieudanych prób rozmowy z przewodniczącą Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych (niższej izby amerykańskiego Kongresu).

"Po wielu próbach rozmowy z mówcą [przewodniczącą Izby Reprezentantów - red.] Pelosi, aby pomóc jej zrozumieć poważne zło, jakie popełnia, skandal, który wywołuje, zagrożenie dla własnej duszy, które naraża, zdecydowałem, że nie wolno jej dopuścić do Komunii św." - zakomunikował abp Cordileone w mediach społecznościowych.

Na stronie archidiecezji opublikowano specjalny komunikat w tej sprawie.

"Sobór Watykański II w swoim Dekrecie o Kościele we współczesnym świecie Gaudium et spes powtórzył starożytne i konsekwentne nauczanie Kościoła, że ​​„od pierwszej chwili poczęcia należy strzec życia z największą starannością, podczas gdy aborcja i dzieciobójstwo są niewyobrażalnymi zbrodniami ” (nr 51)" - czytamy.

"Ta fundamentalna prawda moralna ma wpływ na życie katolików, zwłaszcza tych, którym powierzono promowanie i ochronę dobra publicznego społeczeństwa" - przypomniano.

"Prawodawca katolicki, który popiera przerywanie ciąży, po zapoznaniu się z nauką Kościoła, popełnia grzech w oczywisty sposób ciężki, który jest przyczyną najpoważniejszego zgorszenia dla innych. Dlatego powszechne prawo kościelne stanowi, że takie osoby „nie mogą być dopuszczone do Komunii Świętej” (Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 915)" - napisał metropolita San Francisco.

"W dążeniu w tym kierunku jestem Ci wdzięczny za czas, który mi poświęciłaś w przeszłości na omówienie tych spraw. Niestety, pomimo moich licznych próśb o ponowną rozmowę, nie otrzymałem takiej możliwości odkąd przyrzekłaś skodyfikować decyzję Sądu Najwyższego w sprawie Roe przeciwko Wade w prawie federalnym po uchwaleniu ustawy Texas Senate Bill 8 września ur." - pisze arcybiskup, informując jednocześnie, że o zamiarach wydania obecnego komunikatu informował Pelosi wcześniej listownie dając jej czas na zmianę decyzji.

"Ponieważ nie wyrzekłaś się publicznie swojego stanowiska w sprawie aborcji i nadal odwołujesz się do wiary katolickiej w uzasadnianiu swojego stanowiska i przyjmowania Komunii Świętej, nadszedł ten czas. Dlatego w świetle mojej odpowiedzialności jako Arcybiskupa San Francisco, aby „troszczyć się o wszystkich wiernych powierzonych [mojej] opiece” (Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 383, §1), za pośrednictwem tego komunikatu niniejszym zawiadamiam Cię, że nie jesteś dopuszczona do Komunii Świętej, a jeśli to zrobisz, nie Komunii Świętej  nie otrzymać do czasu, gdy publicznie wyrzekniesz się swojego orędowania w sprawie legalności aborcji oraz wyznasz i otrzymasz rozgrzeszenie z ten ciężki grzech w sakramencie pokuty" - poinformował arcybiskup.

Hierarcha deklaruje dalszą gotowość do dialogu z Nancy Pelosi i ofiarowuje w jej intencji post i modlitwę. Kapłan prosi także wiernych o modlitwę w intencji prawodawców, szczególnie katolickich, którzy popierają aborcję.

 

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe