Politico: „12 Niemców, którzy grają dla Putina”. Nazwiska z pierwszych stron gazet

„Po latach pouczania Zachodu, że wystarczy odrobina Ostpolitik, aby utrzymać Rosję w ryzach, niemieckie elity polityczne, medialne i akademickie mają teraz obsesję na punkcie nowego pytania: Jak mogliśmy się tak bardzo pomylić?” – pyta serwis Politico i publikuje artykuł, w którym zwraca uwagę na niemieckich polityków, którzy „grają dla Putina”.
Angela Merkel Politico: „12 Niemców, którzy grają dla Putina”. Nazwiska z pierwszych stron gazet
Angela Merkel / fot. Wikimedia Commons / Armin Kübelbeck / CC BY-SA 3.0

Pierwszym wymienionym przez portal niemieckim politykiem jest Angela Merkel. „Żaden Niemiec nie jest bardziej odpowiedzialny za kryzys na Ukrainie niż Merkel” – twierdzi serwis. „Jako kanclerz od 2005 do 2021 roku Merkel była motorem napędowym odmowy przyznania Ukrainie członkostwa w NATO. Nawet po inwazji Moskwy na Gruzję, brutalnym bombardowaniu Syrii, aneksji Krymu, wojnie w Donbasie, zestrzeleniu samolotu MH-17, zabójstwie czeczeńskiego rebelianta w centrum Berlina w stylu gangsterskim i otruciu Aleksieja Nawalnego, Merkel upierała się, że Putina można przekonać” – czytamy.

Serwis wymienia także Franka-Waltera Steinemeira, który „od początku był zwolennikiem sojuszu energetycznego Niemiec z Rosją w sprawie gazociągu Nord Stream”. „Steinmeier przekonywał, że projekt ten zagwarantuje pokój poprzez stworzenie wzajemnej zależności między Rosją a Niemcami. Jako minister spraw zagranicznych za rządów Merkel nadal forsował tę linię w obliczu coraz bardziej agresywnych działań Moskwy” – podkreślono.

Na kolejnym miejscu jest Gerhard Schroeder, który - jak stwierdzono - „niestety jak wielu byłych polityków, zamiast tego poszedł za pieniędzmi”.
W tekście wymieniono także Joe Kaesera, Wolfganga Reitzle, Matthiasa Platzecka, Georga Restle czy Friedricha Merza.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe