Ławrow szydzi ze słów Morawieckiego. „Ludzie myślą, że są panami życia”

– Premier Polski Mateusz Morawiecki mówi do Norwegów, że dużo zarobili, ceny ropy są wysokie, więc podzielcie się z innymi – powiedział cytowany przez TASS szef rosyjskiego MSZ.
Szef dyplomacji Rosji Siergiej Ławrow  Ławrow szydzi ze słów Morawieckiego. „Ludzie myślą, że są panami życia”
Szef dyplomacji Rosji Siergiej Ławrow / fot. Wikimedia Commons - CC BY-SA 2.0

W sobotę szef polskiego rządu podczas Ogólnopolskiego Kongresu Dialogu Młodzieżowego powiedział o Norwegii, która – jego zdaniem – za sprawą wojny na Ukrainie i sankcji użytych wobec Rosji czerpie nadmiarowe zyski w związku z handlem ropą i gazem. Według Morawieckiego sytuacja ta jest niesprawiedliwa.

To jest również żerowanie – niechcący oczywiście, bo to nie jest wina przecież Norwegii, ta wojna na Ukrainie – ale to jest pośrednie żerowanie na tym, co się dzieje. Na wywołanej przez Putina wojnie – powiedział polski premier.

„Ludzie myślą, że są panami życia”Do słów szefa polskiego podczas spotkania z rosyjskimi uczniami odniósł minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow, który stwierdził, że jest to przykład „szerzącej się rusofobii”.

Premier Polski Mateusz Morawiecki mówi do Norwegów, że dużo zarobili, ceny ropy są wysokie, więc podzielcie się z innymi – powiedział cytowany przez TASS szef rosyjskiego MSZ.

Ludzie myślą, że są panami życia. Powiedziano im, że mogą zrobić wszystko, jeśli sprzeciwią się Rosji i wszystkiemu, co rosyjskie – dodał.

Co na to Norwedzy?

Do słów Mateusza Morawieckiego odniósł się wiceszef norweskiego MSZ Eivind Vad Petersson, który przyznał, że „w wyniku wojny w Ukrainie rzeczywiście wzrosły dochody Norwegii z ropy naftowej”. Zwrócił jednak uwagę, że dodatkowe przychody ze sprzedaży surowców zasilają rządowy fundusz emerytalny, a jego wartość – z powodu spadków na giełdzie – zmniejszyła się o około 550 mld koron norweskich od nowego roku.

W tonie bardziej zbliżonym do szefa polskiego rządu wypowiedziała się za to Berit Lindeman, odpowiedzialna za prace Komitetu Helsińskiego na rzecz praw człowieka w Europie. Jej zdaniem „Polska ma rację i jako sąsiad Ukrainy ma pewne moralne prawo do komentowania sytuacji”. Podkreśliła również, że dochody z gazu mogą być sześciokrotnie wyższe, niż szacował to norweski rząd.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe