Saryusz-Wolski: To użycie weta a nie ustępstwa ws. sądownictwa mogą zadziałać wobec bezprawia KE

To użycie weta a nie ustępstwa ws. sądownictwa mogą zadziałać wobec bezprawia KE - pisze na Twitterze europoseł Jacek Saryusz Wolski.
 Saryusz-Wolski: To użycie weta a nie ustępstwa ws. sądownictwa mogą zadziałać wobec bezprawia KE
/ Eurodeputowany Jacek Saryusz-Wolski / Wikipedia CC BY 2,0 EPP

Komisja Europejska wciąż nie zaakceptowała złożonego już ponad rok temu przez rząd Krajowego Planu Odbudowy, czyli dokumentu opisującego sposób wydatkowania środków z Funduszu Odbudowy. Rzeczniczka KE Veerle Nuyts przekazała 11 maja PAP, że polski KPO musi zawierać tzw. kamienie milowe, czyli zobowiązania do: likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, reformy systemu dyscyplinarnego, przywrócenia do pracy sędziów zwolnionych niezgodnie z prawem.

"Polskie weto"

Polskie weto wobec unijnej zgody na minimalny 15% podatek od korporacji międzynarodowych który jest oczkiem w głowie francuskiej prezydencji UE oraz Waszyngtonu, może zmusić KE do odblokowania KPO. To użycie weta a nie ustępstwa ws sądownictwa mogą zadziałać wobec bezprawia KE

- napisał na Twitterze Jacek Saryusz-Wolski.

 

 

W ostatni czwartek sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka zarekomendowała prezydencki projekt noweli ustawy o SN, który zakłada likwidację obecnej Izby Dyscyplinarnej SN. W projekcie zostały zachowane zasadnicze założenia z przedłożenia, ale z najważniejszych zmian wykreślono jeden z artykułów odnoszący się do możliwości przeprowadzenia "testu bezstronności i niezawisłości" sędziów w stosunku do zapadłych już orzeczeń - poprawkę taką zgłosiła Solidarna Polska. Do projektu po poprawce Solidarnej Polski dodano także preambułę. Zasadnicze założenia prezydenckich propozycji - w tym tzw. test niezawisłości sędziego odnoszący się do spraw niezakończonych prawomocnie - pozostały w projekcie. Projekt ustawy ma zostać poddany drugiemu czytaniu na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu Sejmu.

Konieczność zmian dotyczących Izby Dyscyplinarnej SN ma związek z tym, że Trybunał Sprawiedliwości UE latem 2021 r. zobowiązał Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów odnoszących się do uprawnień Izby Dyscyplinarnej w kwestiach m.in. uchylania immunitetów sędziowskich. Za niewykonanie tego postanowienia TSUE nałożył na Polskę karę 1 mln euro dziennie.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe