Koalicjant Erdogana: Jeśli nasze obawy nie zostaną rozwiane, alternatywą może być wyjście Turcji z NATO

Jeśli obawy dotyczące bezpieczeństwa Turcji nie zostaną rozwiane, alternatywą mogłoby być wyjście z NATO - powiedział we wtorek Devlet Bahceli, lider wspierającej rząd Recepa Tayyipa Erdogana Partii Narodowego Działania (MHP).
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan Koalicjant Erdogana: Jeśli nasze obawy nie zostaną rozwiane, alternatywą może być wyjście Turcji z NATO
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan / fot. Flickr / World Humanitarian Summit / CC BY-ND 2.0

Polityk odniósł się w ten sposób do decyzji Szwecji i Finlandii o przystąpieniu do NATO oraz związanych z tym protestów tureckich władz.

Turcja nie została pozbawiona wyboru. Nawet wyjście z NATO powinno być opcją, którą weźmiemy pod uwagę, jeśli nasze obawy nie zostaną rozwiązane

– zaznaczył Bahceli, cytowany przez turecki dziennik Milliyet.

Nie istniejemy dzięki NATO, dlatego też nie znikniemy bez członkostwa w sojuszu

– dodał.

Lider nacjonalistycznej MHP powiedział również, że "jeśli tureckie argumenty nie zostaną potraktowane poważnie, będzie to oznaczać brak szacunku NATO dla jednego ze swoich członków".

Władze Turcji: Szwecja i Finlandia wspierają terrorystów

Tureckie władze zarzucają Szwecji i Finlandii współpracę i wspieranie postrzeganych przez Ankarę jako terrorystyczne Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) oraz Ludowych Jednostek Samoobrony (YPG) - oddziałów syryjskich Kurdów. Turcja domaga się również zniesienia embarga na eksport broni do Turcji, które część państw – w tym Szwecja, Finlandia czy Niemcy – nałożyły na kraj w związku z rozpoczętą w 2019 roku interwencją militarną w północnej Syrii.

CZYTAJ TEŻ: "Taka jest właśnie Polska". Ukraiński sportowiec o Polakach

CZYTAJ TEŻ: BBC: Rosyjski pilot w randze generała rezerwy zestrzelony nad Ukrainą

Kierowane przez Bahcelego MHP wspiera mniejszościowy rząd prezydenta Erdogana. W wyborach parlamentarnych w 2018 roku MHP wystartowała w koalicji z rządzącą obecnie Partią Sprawiedliwości i Rozwoju, której liderem jest Erdogan.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe