Wojna. Inflacja. A tymczasem poziom bezrobocia w Polsce… spadł

Po konsekwencjach gospodarczych pandemii polska gospodarka mierzy się z kolejnymi problemami: inflacją, rosnącymi ratami kredytów oraz skutkami wojny na Ukrainie, w tym embargiem na rosyjskie surowce i sankcjami odwetowymi ze strony Federacji Rosyjskiej. Nie przekłada się to jednak na wzrost bezrobocia.
 Wojna. Inflacja. A tymczasem poziom bezrobocia w Polsce… spadł
/ pixabay.com/Mediamodifer

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że bezrobocie w kwietniu spadło do poziomu 5,2 proc. z 5,4 proc. w marcu. GUS wskazuje, że liczba bezrobotnych w kwietniu spadła z 900 tys. do 878 tys. osób.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej prognozowało, że stopa bezrobocia w kwietniu osiągnie poziom 5,3 proc., tak więc obecny wynik jest korzystniejszy od zakładanego przez resort.

Według danych GUS najkorzystniej pod tym względem sytuacja prezentuje się w Wielkopolsce (2,9 proc. bezrobotnych). Na podium znalazły się także Śląsk (4,2 proc.) i Małopolska (4,4 proc.). Najwyższy odsetek bezrobotnych zanotowano na Warmii i Mazurach, gdzie stopa bezrobocia osiągnęła poziom 8,3 proc.

Najniższa stopa bezrobocia występuje w Poznaniu, mieście na prawach powiatu, gdzie odsetek bezrobotnych wyniósł 1,4 proc. Na końcu rankingu znalazł się powiat szydłowiecki (21,7 proc. bezrobotnych) w województwie mazowieckim.

Wzrost współczynnika aktywności zawodowej Polaków

Według analiz banku Pekao współczynnik aktywności zawodowej (odsetek zatrudnionych wśród osób w wieku produkcyjnym) osiągnął rekordowy poziom 80%. Dla porównania w 2010 roku wskaźnik ten wynosił 69%.

CZYTAJ TEŻ: Czarzasty mówi o wypowiedzeniu konkordatu. „Zawsze Kościół swoje łapy w łóżko włoży”

CZYTAJ TEŻ: Nie spodziewałam się, że możesz coś takiego napisać”. Awantura Bart Staszewski vs. poseł KO i lider KOD

 

 

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe