„Wyprzedził Donalda Tuska”. Awans prezesa PiS w najnowszym sondażu

Prezydent Andrzej Duda cieszy się największym zaufaniem Polaków, na drugim miejscu jest premier Mateusz Morawiecki; na trzecim - prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski – wynika z sondażu IBRiS dla Onetu. Jarosław Kaczyński znalazł się przed Donaldem Tuskiem, awansując z siódmego na czwarte miejsce.
 „Wyprzedził Donalda Tuska”. Awans prezesa PiS w najnowszym sondażu
/ fot. PAP / Leszek Szymański

"Spory spadek zanotował Szymon Hołownia, który z czwartego miejsca spadł na siódme. Zaraz za nim znalazł się Daniel Obajtek, nieobecny w poprzednich zestawieniach. Największy problem ma obecnie Krzysztof Bosak. Tradycyjnie słaby wynik zanotował też Zbigniew Ziobro, który zajmuje niechlubne pierwsze miejsce w rankingu nieufności. Jak wynika z sondażu, niemal wszyscy politycy borykają się z tym samym wyraźnym problemem – od ufających im wyborców więcej jest tych, którzy nie obdarzają ich zaufaniem" – podkreśla Onet.

Andrzej Duda pierwszą pozycję w rankingu zaufania zajął na początku kwietnia, wyprzedzając Rafała Trzaskowskiego. Zachował ją także w kolejnym badaniu - prezydentowi ufa obecnie 46,2 proc. badanych (wzrost o 4,1 pkt proc.).

Kolejne miejsca zajmują: premier Mateusz Morawiecki (42 proc. zaufania, o 2,5 punkta proc. więcej niż w kwietniu, przy 49 proc. nieufności) i Rafał Trzaskowski (42 proc. zaufania, wzrost o 0,4 pkt proc.) Prezydentowi Warszawy nie ufa 41 proc. badanych (wzrost o 4,2 pkt proc.)

Siódmy w poprzednim badaniu wicepremier i prezes PiS Jarosław Kaczyński uplasował się na czwartym miejscu z wynikiem 33,8 proc. (wzrost o 1 pkt proc.). Tym samym Kaczyński wyprzedził lidera PO Donalda Tuska, do którego zaufanie wynosi obecnie 33,3 proc. (spadek o 0,6 pkt proc.). Przed Tuskiem znalazł się jeszcze lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz (także 33 proc. zaufania, przy 36 proc. nieufności).

Lider Polski 2050 Szymon Hołownia z czwartego miejsca spadł na siódme z 30,7 proc. pozytywnych wskazań (spadek o 4,2 pkt proc.) i 42 proc. negatywnych (wzrost o 6,1 pkt proc.). Zaraz za Hołownią w zestawieniu znalazł się prezes PKN Orlen Daniel Obajtek (30,3 proc.), nieobecny w poprzednich rankingach.

Kolejne miejsca zajęli marszałek Sejmu Elżbieta Witek (30 proc. zaufania, 41 proc. nieufności), lider Nowej Lewicy Robert Biedroń (24 proc. zaufania, 46 proc. nieufności), marszałek Senatu Tomasz Grodzki (24 proc. zaufania, 42 proc. nieufności), wicepremier, minister kultury Piotr Gliński (odpowiednio 23 i 36 proc.) i wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (20 i 12 proc.; 54 proc. badanych - najwięcej w przypadku wszystkich wskazanych polityków - zadeklarowało, że go nie zna).


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe