Ursula von der Leyen ma złożyć wizytę w Polsce. Jest jednak jeden warunek

Ursula von der Leyen planuje złożyć wizytę w Polsce 2 czerwca – przekazała rzecznik KE Dana Spinant. Jest jednak jeden warunek.
 Ursula von der Leyen ma złożyć wizytę w Polsce. Jest jednak jeden warunek
/ fot. PAP/EPA/LAURENT GILLIERON

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen złoży wizytę w Polsce 2 czerwca, jeśli do tego czasu zostanie zakończona procedura zatwierdzania dla Polski Krajowego Planu Odbudowy – przekazała na Twitterze rzecznik KE Dana Spinant.

„Pozytywne sygnały z KE”

Wcześniej w środę premier Mateusz Morawiecki oznajmił, że istnieje duża szansa, że w ciągu kilku dni zostanie zatwierdzony Krajowy Plan Odbudowy.

Krajowy Program Odbudowy z naszej strony został zatwierdzony i wniosek złożony już jakiś czas temu. Dostajemy z Komisji Europejskiej pozytywne sygnały w tym zakresie – zaznaczył premier. – To jest uzgodnienie tzw. kamieni milowych, czyli pewnych warunków, które wszystkie kraje członkowskie musiały uzgodnić z KE i my również je uzgodniliśmy – podkreślił szef rządu.

Dodał, że wypłata środków z KPO "to kwestia miesięcy".

Premier wyjaśnił, że Polska musi podjąć pewne działania związane z reformą wymiaru sprawiedliwości i dodał, że w związku z tym musi zostać także przyjęta stosowna ustawa. – Liczę na to, że nie tylko Zjednoczona Prawica, ale wiele rozsądnych partii ze strony opozycyjnej, poprze zmiany, które otworzą drogę do KPO – powiedział Morawiecki.

W ramach Funduszu Odbudowy z budżetu polityki spójności na lata 2021-2027 Polska ma do dyspozycji około 76 mld euro. W KPO, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii Covid-19, Polska wnioskuje o 23,9 mld euro dostępnych w ramach grantów i o 11,5 mld euro z części pożyczkowej.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe