Polska ma nowego ambasadora przy Stolicy Apostolskiej

Minister spraw zagranicznych wręczył nominację ambasadorską. Nominat był do tej pory sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta.
Plac św. Piotra Polska ma nowego ambasadora przy Stolicy Apostolskiej
Plac św. Piotra / pixabay.com/CShin

Min. Zbigniew Rau wręczył dziś nominację ambasadorską Adamowi Kwiatkowskiemu, który zostanie nowym Ambasadorem Nadzwyczajnym i Pełnomocnym RP przy Stolicy Apostolskiej  i Zakonie Kawalerów Maltańskich

- podało w mediach społecznościowych Ministerstwo Spraw Zagraniczych.  

Ambasador Adam Kwiatkowski był posłem na Sejm VII kadencji. W latach 2015-2017 pełnił funkcję szefa Gabinetu Prezydenta RP. Od roku 2015 do dziś był sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

W latach 90. nowy watykański ambasador był praskim radnym a następnie do roku 2011 pełnił kilka funkcji w Radzie m.st. Warszawy m.in. szefa Komisji Ochrony Środowiska. Był także dyrektorem Departamentu Strategii, Rozwoju Regionalnego i Funduszy Strukturalnych w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego, wiceprezesem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, doradcą premiera Jarosława Kaczyńskiego ds. funduszy europejskich. W 2011 roku został wybrany do Sejmu.

Ambasador Kwiatkowski został odznaczony Wielkim Krzyżem Komandorskim Orderu „Za zasługi dla Litwy” oraz Medalem „Za Zasługi dla Polaków w Kazachstanie”.

To w sumie jedenasty ambasador Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej, a siódmy po 1989 roku. Od czasu transformacji ustrojowej urząd ten pełnili kolejno: Jerzy Kuberski, Henryk Kupiszewski, Stefan Frankiewicz, Hanna Suchocka, Piotr Nowina-Konopka i Janusz Kotański.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe