REKLAMA

RPO Adam Bodnar: Musimy pamiętać, że polski naród uczestniczył w Holokauście

– Musimy pamiętać, że wiele narodów współuczestniczyło w realizowaniu holokaustu. W tym także naród polski – powiedział na antenie TVP Info Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar.
zrzut ekranu RPO Adam Bodnar: Musimy pamiętać, że polski naród uczestniczył w Holokauście
zrzut ekranu / Youtube.com
Bodnar komentował w TVP artykuł opublikowany w lewicowym niemieckim dzienniku „Frankfurter Rundschau”, który komentując słowa premier Beaty Szydło wypowiedziane w Auschwitz napisał, że Polska chce przedstawić holokaust jako „czysto niemiecką zbrodnię, w której Polska nie miała udziału”.

Bodnar powiedział, że nie ma żadnych wątpliwości, że za holokaust byli odpowiedzialni Niemcy.

– Natomiast musimy pamiętać, że wiele narodów współuczestniczyło w realizowaniu holokaustu. W tym, o czym mówię z ubolewaniem, także naród polski

– stwierdził.

Jego zdaniem, o skali tego zjawiska świadczą np. wyroki śmierci wydawane przez AK:

– Przecież ile było wyroków wydanych przez AK na osoby, które ujawniały kryjówki dla Żydów. Te wyroki śmierci nie wzięły się znikąd.

- argumentował.

Podkreślił, że polskie państwo nie jest odpowiedzialne za Holokaust, bo zawsze go potępiało. Wspomniał o Janie Karskim, który, ,,jako wolontariusz udał się do Auschwitz, żeby potem ujawnić całemu światu, co się tam dzieje” - tyle, że Karski nie był w obozie Auschwitz, tylko w obozie w Izbicy; jako wolontariusz do Auschwitz dostał się rtm. Witold Pilecki.

– Natomiast oprócz państwa mamy też przedstawicieli narodu, także Polaków, którzy mogli uczestniczyć w różnego rodzaju zbrodniach. (...) Nie możemy zapominać o tym, że wśród polskiego narodu także znajdowały się osoby, które najzwyczajniej w świecie popełniły zbrodnie, popełniły błędy. Tak samo, jak były takie osoby w narodzie słowackim, węgierskim, francuskim.

– powiedział Bodnar.

Źródło: TVP Info
#REKLAMA_POZIOMA#

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura