Whoopi Goldberg o abp. Cordileone: "To nie twoja robota, koleś!". Reakcje księży wręcz komiczne

Aktorka Whoopi Goldberg zabrała głos w sprawie decyzji arcybiskupa San Francisco o nieudzielaniu Komunii św. jego diecezjance i zarazem przewodniczącej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi. Powodem jest czynne, ustawodawcze poparcie polityk Demokratów dla całkowitej legalizacji aborcji.
Whoopi Goldberg Whoopi Goldberg o abp. Cordileone:
Whoopi Goldberg / TT print screen/Washington Free Beacon

 

"Po wielu próbach rozmowy z mówcą [przewodniczącą Izby Reprezentantów - red.] Pelosi, aby pomóc jej zrozumieć poważne zło, jakie popełnia, skandal, który wywołuje, zagrożenie dla własnej duszy, które naraża, zdecydowałem, że nie wolno jej dopuścić do Komunii św." - zakomunikował abp Cordileone w mediach społecznościowych.

Decyzję abp. Salvatore Cordileone poparło co najmniej kilkunastu amerykańskich biskupów, a dwie diecezje wprowadziły podobne dyspozycje względem przystępowania Pelosi do Eucharystii.

Przypomnijmy, że chodzi o czynny udział Nancy Pelosi w forsowaniu federalnej ustawy aborcyjnej w Stanach Zjednoczonych, która nie została poparta przez amerykański Senat. Ustawa zakładała legalizację aborcji na każdym etapie ciąży.

Do sprawy odniosła się aktorka Whoopi Goldberg, która w programie The View, nadawanym przez stację ABC, zwróciła się do hierarchy:

- Arcybiskup San Francisco wzywa do odmowy udzielenia Komunii mówczyni Nancy Pelosi z powodu jej stanowiska pro-choice - mówi Goldberg.

– To nie twoja robota, koleś! To nie od Ciebie zależy podjęcie tej decyzji! To trochę niesamowite. Jaki jest sens Komunii? Prawidłowy? To dla grzeszników. To nagroda świętych, ale chleb grzeszników. Jak śmiesz? - pyta aktorka.

Na wypowiedź hollywodzkiej gwiazdy zareagowały rzesze internautów. Wśród nich także księża.

"Mówisz poważnie? Jest jej arcybiskupem. Oczywiście że to jego robota, o której pani Goldberg wiedziałaby, gdyby dołożyła należytej staranności do swojej pracy, zanim zaczęła wyrzucać z siebie tę śmieszną tyradę i marnować, psiakrew, moją minutę. Chcę odzyskać moje 60 sekund" - skomentował jezuita Christopher Walter Smith SJ.

"Przepraszam, nasza droga siostra Goldberg, wszystko pomyliła się. Szczerze mówiąc, brakuje jej zarówno pojęciowych, jak i empirycznych ram dyskursu, w który się bawiła, i wskazała kiepską wycieczkę. To wielka sprawa o sumieniu, duchowości i teologii – a nie o polityce" - uznał ks. Chiedu A. Onyiloha.

"... myślałem, że mówczyni Pelosi powinna wiedzieć, że stan łaski jest optymalnym warunkiem Komunii Świętej" - dodał.

"Zgadzasz się z Arcybiskupem czy nie, to jest w jego mocy. Nie ma sensu udawać, że jest inaczej. Możemy debatować, czy było to dobre czy złe wezwanie, ale to całkowicie w jego kompetencji" - stwierdził kolejny jezuita o. Joseph Nolla SJ.

"Nie tak działa katolicyzm. Udzielanie sakramentów nie jest sprawą cywilną, ale kwestią kościelną" - odpowiedział zakonnik.

"To - i nie mogę wystarczająco podkreślić tej następnej części - jest *całkiem dosłownie* robotą arcybiskupa" - zaznaczył br. Mike Palmer, kapelan wojskowy ze Zgromadzenia Świętego Krzyża.

"Każdy ksiądz może tego odmówić, gdy są ku temu okoliczności i jest to dar, który należy przyjąć w stanie łaski. Ale oczywiście dla nieostrożnych historia wiktymizacji jest ciekawsza" - podkreślił ks. Juan Manuel Góngora.

"Separacja Kościoła i państwa oznacza, że rząd nie może ustanowić religii… a zadaniem biskupa jest dosłownie paść swoją trzodę i chronić ją przed krzywdą. Eucharystia jest pokarmem dla *skruszonych* grzeszników, bez tego usposobienia jest to świętokradztwo" - napisała z kolei franciszkańska tercjarka Deanna Williston.

Na koniec komentarz korespondenta "The Washington Times" z Pentagonu, byłego oficera i weterana wojennego Mike'a Glenna:

"To jest dosłownie jego robota. Whoopi Goldberg mogła zagrać zakonnicę w filmie, ale ch..a zna się na doktrynie katolickiej.

Po raz kolejny The View udowadnia, że ​​to najgłupszy program w telewizji" - napisał dziennikarz.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe